Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για ψιλο-μπλουζ μίξη


psixanwmalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα φιλαράκι ήθελε να ηχογραφήσει 2-3 ριφάκια χαλαρά σε blues στυλ και φυσικά δεν του χάλασα χατίρι.

 

Δεν είμαι τρελός φαν αυτής της μουσικής αλλά μίξη να ναι και ότι να ναι, το βλέπω σαν πρόκληση για να πειραματίζομαι και να μαθαίνω.

 

Ζητάω την πολύτιμη γνώμη και βοήθεια σας.

Σας άρεσε η μίξη? Τι της λείπει?

 

http://dl.dropbox.com/u/10887141/SAKIS%201.mp3

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να υπάρξει σοβαρή απάντηση πρέπει να πεις με τι και πως. Αλλά θα πω δυο λόγια.

 

Σε πρώτη φάση "πλέει" στο βάθος. Ακριβό βάθος μεν αλλά πολύ.

Στη δεύτερη ακούγεται παραμόρφωση στην ηχογράφηση (όχι από τη ζητούμενη) του σόλο. Το δε μπάσο δεν έχει χαμηλά.

Σαν μείξη πάντως είναι αρκετά απλή να γίνει αφού μόνο κιθάρες είναι.

Είναι πολύ λάθος η αντίληψη "αλλά μίξη να ναι και ότι να ναι". Πρέπει να έχεις στόχο και ακούσματα του είδους γιατί διαφορετικά απλά παίζεις και δεν εξυπηρετείς τον "πελάτη".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να υπάρξει σοβαρή απάντηση πρέπει να πεις με τι και πως. Αλλά θα πω δυο λόγια.

 

Σε πρώτη φάση "πλέει" στο βάθος. Ακριβό βάθος μεν αλλά πολύ.

Στη δεύτερη ακούγεται παραμόρφωση στην ηχογράφηση (όχι από τη ζητούμενη) του σόλο. Το δε μπάσο δεν έχει χαμηλά.

Σαν μείξη πάντως είναι αρκετά απλή να γίνει αφού μόνο κιθάρες είναι.

Είναι πολύ λάθος η αντίληψη "αλλά μίξη να ναι και ότι να ναι". Πρέπει να έχεις στόχο και ακούσματα του είδους γιατί διαφορετικά απλά παίζεις και δεν εξυπηρετείς τον "πελάτη".

 

Συμφωνώ. Ιδιαίτερα στο ότι πρέπει να υπάρχει (αισθητικός) στόχος. Είτε το κάνεις για κάποιον άλλο είτε το κάνεις για σένα.

 

Να προσθέσω ότι η κιθάρα που εμφανίζεται στο 0:27 μπαίνει κάπως απότομα λόγω του ότι την στέλνεις τελείως δεξιά. Τα όργανα είναι λίγα άρα καλό θα ήταν, κατά την γνώμη μου, να χρησιμοποιούσες πιο ήπιο panning. Πάντως το πρώτο που θα άλλαζα(μετρίαζα) είναι το reverb.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με παρεξηγήσατε.

Το μίξη να ναι και ότι να ναι το είπα με την έννοια πως αγαπάω την μουσική παραγωγή και πως δεν θα ήταν κακό να πειραματίζομαι και θα ήταν καλό πιστεύω να μην κάνω μίξεις μόνο με μεταλ.

Το ότι να ναι το είπα με την έννοια του ενθουσιασμού "δώστε μου μίξη και ας είναι ότι να ναι αρκεί να είναι μίξη" επειδή μ αρέσει πολύ. Πιστεύω να με καταλαβαίνετε.

 

Στόχος μου είναι να μάθω να μιξάρω αρκετά είδη (εφόσον μ αρέσουν για να κάνω και καλύτερη δουλειά αλλά και να έχω και ιδέες πάνω στο θέμα). Δεν είπα πως δεν μ αρέσει η jazz απλά δεν τρελαίνομαι και αυτό που είδατε ήταν η πρώτη μίξη σχετικά με jazz.

 

Λογικό να έχω τρελά λάθη και σας ευχαριστώ που μου τα είπατε.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θέλατε να προσθέσετε κάτι άλλο εκτός από το πολύ reverb και το ακραίο panning?

 

(δεν λέω τίποτα ειρωνικά πραγματικά θα ήθελα να μάθω)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απολα αν δεν κανω λαθος πρεπει να εκανες διπλασιασμο κιθαρας left και right. Σαν να μην πετυχαινει πολυ. Επισης ειναι εκτος χρονου η μιξη οταν μπαινει η σολο κιθαρα. Η δικια μου γνωμη σαν ηχοληπτης ειναι να βγαλεις το reverb απο τις left right κιθαρες και αν εχεις προσομοιωτές(Guitar Rig) να τις περάσεις απο Fender Twin ή Fender Reverb ηχεία ή κάτι που να ειναι Fender ενισχυτής. Και βαλε τιν σολο κιθαρα στη μεση και λιγο δεξια ισως. Με τόσα εφε που εχεις, ακουγεται πολυ ψευτικο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι γνωστης του αντικειμενου (οποτε ισως δεν εχει και πολλη βαρυτητα η γνωμη μου), στο αυτι μου ακουγεται σαν ολα τα οργανα να εχουν την ιδια ενταση. Κατι που κανει το ολο συνολο να ακουγεται flat/μονοκοματο.

Θα μου αρεσε να εχει καποιες δυναμικες. Οπως σε μια συζητηση αυτοι που μιλανε εχουν διαφορετικη χροια και ενταση στη φωνη τους - catch my drift?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι γνωστης του αντικειμενου (οποτε ισως δεν εχει και πολλη βαρυτητα η γνωμη μου), στο αυτι μου ακουγεται σαν ολα τα οργανα να εχουν την ιδια ενταση. Κατι που κανει το ολο συνολο να ακουγεται flat/μονοκοματο.

Θα μου αρεσε να εχει καποιες δυναμικες. Οπως σε μια συζητηση αυτοι που μιλανε εχουν διαφορετικη χροια και ενταση στη φωνη τους - catch my drift?  ;)

 

με λίγα λόγια το παράκανα με το compressor ε... χμ θα το έχω υπόψιν thanks mate

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου