Προς το περιεχόμενο

Buzz σε Valveking


JPM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα εμπιστευόμουν απόψεις ατόμων που δεν άκουσαν το πρόβλημα με τα αυτιά τους

 

τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να προχωρήσω σε κινήσεις βάσει αυτών και μόνο των απόψεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο.το μόνο που έχω αποφασίσει να κάνω είναι ν'αλλάξω λυχνίες που έτσι κι αλλιώς θα τό'κανα κάποια στιγμή.

....μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο.το μόνο που έχω αποφασίσει να κάνω είναι ν'αλλάξω λυχνίες που έτσι κι αλλιώς θα τό'κανα κάποια στιγμή.

....μετά βλέπουμε.

 

Έχεις δίκιο. Νομίζω πως δεν έχει κάποια βλάβη ο ενισχυτής. Απλά θέλει μάλλον low noise (ή noiz...) :D  λυχνίες προενισχυσης τύπου 12ΑΧ7.

Η πρώτη 12ΑΧ7 λυχνία που συναντά το σήμα της κιθάρας είναι συνήθως εκείνη που βάζει λίγο θόρυβο και πρέπει να είναι όσο πιο ποιοτική, low noise, low microphonics όπως λένε. 

Σε έναν randall rg50 tube είχα παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στο θόρυβο όταν άλλαξα την πρώτη EH12AX7 με μία sovtek 12AX7lps. Παλιά είχε hum στα 50Hz και λίγο φύσημα και τώρα, με τα ίδια settings, είναι παντελώς ήσυχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν το πρόβλημα είναι στον ενισχυτή, δυστυχώς όχι. Δοκίμασε άλλες λυχνίες, όπως λέει και ο Sottos. Και καινούργιος να είναι ο ενισχυτής μπορεί να έχεις μία μικροφωνική που να κάνει όλη την ζημιά.

 

Αν, όντως, πιστεύεις, πάντως, ότι έχει πρόβλημα ο ενισχυτής, μήπως να τον πας πίσω? Δεν έχει εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,καινούργιος είναι.

το σκέφτηκα για την επιστροφή που λες,αλλά αν πραγματικά ευθύνονται οι λάμπες(οι μαμίσιες)δεν γλυτώνω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου