Προς το περιεχόμενο

indie rock drum room. dead or alive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι σε στυλ Kings of Leon.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Προσωπικα προτιμω 'ζωντανα' δωματια για ντραμς.

Ειναι λιγες οι περιπτωσεις που προτιμω dead rooms και συνηθως για metal

 

Εχω ενα αρκετα σημαντικο session που αρχιζει την επομενη εβδομαδα και θα με ενδιεφεραν μερικες διαφορετικες γνωμες και εμπειριες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μου άρεσαν τα «ζωντανά δωμάτια» στα τύμπανα και είχα μια τάση να τα προτιμώ. Ωστόσο, τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει άποψη.

 

Νομίζω πως το μοναδικό κριτήριο που πρέπει να υπάρχει είναι ο αισθητικός στόχος. Τι θέλεις να πετύχεις, τι ατμόσφαιρα θες να δημιουργήσεις, πώς θέλεις τα τύμπανα(εν προκειμένω) να συμμετέχουν στο συνολικό αποτέλεσμα. Αυτά είναι, νομίζω, τα ερωτήματα στα οποία πρέπει κανείς να απαντήσει.

 

Εξάλλου, μιλώντας για “indie” τύμπανα άκουσε αυτό:

 

Στεγνότατο δεν είναι?

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

mics?

drum set?

τοποθέτηση?

 

..."ζωντανός" είναι ο χώρος που βλέπω στο σάιτ από το στούντιο?

 

Υπάρχει η δυνατότητα να επέμβεις στην ακουστική του?.....κάποια gobos ίσως?

 

anyway, αν δεν είσαι βεβαιος για το τι θέλεις να κάνεις η πιο ακίνδυνη λύση θα είναι πάντα το "νεκρό" (σχετικό βέβαια...πολλές φορές οι "στεγνοί" χώροι είναι τραγικοί ακουστικά με λασπωμένα ψηλά και απίστευτα low freq resonanses και φυσικά μόνο στο όνομα "στεγνοί" ) ...απλά και μόνο με την έννοια ότι το "ζωντανό" μπορεί να αποδειχτεί αδύνατο να τιθασευθεί...από την άλλη πλευρά βέβαια αυτές (ο "χώρος" ως έκδηλη παρουσία) είναι στην πράξη οι μικρές λεπτομέρειες που θα διαφοροποιήσουν μια απλά καλή ηχογράφηση από ένα masterpiece, από ένα απλά καλοηχογραφημένο σετ , στα "trademark τύμπανα των ..... (fill the gap)" κλπ κλπ ή βέβαια θα την καταστρέψουν, θα την καταστήσουν μη χρηστική κλπ κλπ

 

....γιατί δεν αξιοιποιείς και τα 2?

 

...είτε "πραγματικά" (αν το επιτρέπει ο χώρος, η καλωδίωση αλλά βέβαια και οι συνολικές απαιτήσεις του σέσσιον - τα τύμπανα στο μικρό δωμάτιο και ένα ζευγάρι room mics στο μεγάλο....όσο δεν είχαμε μεγάλο χώρο εμείς πάντα αξιοποιούσαμε έναν μακρύ διάδρομο που οδηγούσε στο drum booth  ;D ;D ;D) είτε "τεχνητά" (με ένα μικρό PA να αναπαράγει στον μεγάλο χώρο τα τμήματα του σετ που θέλεις να επαναηχογραφηθούν "ζωντανά"). Και στις 2 περιπτώσεις έχιες τα πλεονεκτήματα του "ανώδυνου" booth αλλά και την μοναδική ταυτοτητα του δικού σου χώρου, ακόμη και εν οίδη chamber...

 

Σε γενικές γραμμές πάντως και στα δικά μου "ποτισμένα" με Albini αυτιά  ;D indie drum sound σημαίνει χώρος, minimal close mic set up, χώρος, πολλά διαφορετικά room mics, χώρος ....και βέβαια χώρος  ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις  :)

 

Μιλαω για 4-piece band (drums, bass,2 gtrs) οποτε πιστευω πως υπαρχει 'χωρος' στη μιξη για πιο 'ζωντανα' ντραμς.

 

Τωρα σχετικα με mics λεω να μη πειραματειστω αρκετα και ισως καταληξω στα κλασσικα¨

D112 & Audiotechica->kick

57s-> snare

421s->toms

calrec-> overheads (μαλλον xy)

καποιο tube mic gia room

 

Nikodhme, ναι αυτος ειναι ο "ζωντανός" χώρος που βλέπεις.

 

....γιατί δεν αξιοιποιείς και τα 2?

Γενικα προτιμω να αποφευγω τα overdubs (εκτος απο vocals) εκτος αν υπαρχει αναγκη να ξαναγραφτει κατι λογω performance. Οποτε σκεφτομουν να εχω το drumkit στο  "ζωντανό" δωματιο και τις κιθαρες στο ντετ ρουμ (και το μπασο DIed kai o amp στο 3ο και μικροτερο δωματιο).

 

Επισης, δε μπορω να πω οτι τρελαινομαι με τα αποτελεσματα απο ta drums στο ντετ δωματιο και πολλες φορες καταληγω σε drum replacement, το οποιο επισης θελω να αποφυγω.

 

kostri-> Μιας και εφερες τους radiohead ως παραδειγμα,  ακου και αυτο. Με ακουστικα η' καλα μονιτορς θα καταλαβεις για τι ποιοτητα μιλαμε  :)

 

http://www.sendspace.com/file/ktl5ad'>http://www.sendspace.com/file/ktl5ad

 

Υ.Γ Νικοδημε, τι ακριβως εννοεις 'τοποθετηση'?

Δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα καλα, αλλα εχω βρει το 'sweet spot' των drums στο "ζωντανό" live room...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostri-> Μιας και εφερες τους radiohead ως παραδειγμα,  ακου και αυτο. Με ακουστικα η' καλα μονιτορς θα καταλαβεις για τι ποιοτητα μιλαμε  :)

 

http://www.sendspace.com/file/ktl5ad'>http://www.sendspace.com/file/ktl5ad

 

Άκουσα το κλιπ σε αρκετά καλά μόνιτορ.

Μια χαρά μου φάνηκε, θα το προτιμούσα ίσως με λίγο πιο πολύ χώρο. Έπαιξα μπάσο από πάνω και μου φάνηκε οκ και στην μίξη.

 

Δεν κατάλαβα όμως την σύγκριση/σύνδεση με τους radiohead. Εννοείς πως δεν φτάνει την δική τους ποιότητα παραγωγής και επομένως αν και στεγνό δεν είναι τόσο καλό?

 

Πάντως επειδή ο nikodemos ανέφερε τον albini, νομίζω πως στις παραγωγές του βρίσκονται οι πιο ωραίοι ήχοι drums, τουλάχιστον σ’ αυτό το μουσικό είδος. Παράδειγμα οι πολύ καλοί (αν και παντελώς άγνωστοι) cape may(http://www.myspace.com/thecapemay)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνότατο δεν είναι?

 

99,5% close miking ειναι..... :),τωρα ο χωρος μπορει να ειναι και ζωντανος... ;)

 

εγω παλι προτιμω τα ΕΥΗΧΑ  δωματια για ντραμς ...ζωντανα ή νεκρα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99,5% close miking ειναι..... :),τωρα ο χωρος μπορει να ειναι και ζωντανος... ;)

Χμμ..Τότε έχω μπερδέψει το close miking με τον στεγνό ήχο.

Οπότε, υποθέτω, άκυρο το σχόλιό μου.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα όμως την σύγκριση/σύνδεση με τους radiohead. Εννοείς πως δεν φτάνει την δική τους ποιότητα παραγωγής και επομένως αν και στεγνό δεν είναι τόσο καλό?

 

Ενδιαφερον αυτο που λες...

και αυτο radiohead ειναι (nude) και το εβαλα γιατι μ'αρεσει οπως ακουγεται.  :)

Για να ειμαι ειλικρινης (δε ξερω γιατι αλλα) νομιζω παιζει και ενα room mic εκει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warpie

 

Κατά τη γνώμη μου, ένας καλός ζωντανός χώρος είναι πολύ θετικό πράγμα για τα τύμπανα, γιατί ξεκινάς με κάτι που μπορεί να το μεγαλώσεις μέσω compression ή να το μικρύνεις μέσω baffles και gobos όπως είπε και ο Nikodemos.

Πέρα από αυτό όμως νομίζω ότι αποτελεί και πιο "μουσικό" ήχο η ηχογράφηση τυμπάνων (και όχι μόνο) σε ζωντανό χώρο.

Ένα παράδειγμα έχω ανεβάσει με το shelf life στα clips. Εκεί θα ακούσεις τύμπανα ηχογραφημένα σε ένα μεγάλο σαλόνι-κουζίνα με ανισόπεδο πάτωμα και, στα αυτιά μου, με ωραία και ζωντανή αντήχηση.

 

Αυτό που ανέβασες ενώ ακούγεται στεγνό, το ταμπούρο προδίδει κάποιο ambience (μάλλον resonances από τα άλλα τύμπανα πιθανότατα). Ίσως είναι και τεχνητό όμως.

Aν σου αρέσει πάντως αυτός ο ήχος, νομίζω ότι δύσκολα επιτυγχάνεται σε ζωντανό χώρο. Αν είναι, θα πρέπει να είναι μεσαίου μεγέθους και θα πρέπει να είναι περικυκλωμένα τα τύμπανα από baffles έτσι ώστε να είναι under control η αντήχηση.\

Πιο πολύ ακούγεται σαν μικρό δωμάτιο όπου χωράνε ίσα ίσα τα τύμπανα, άντε και ο ...ντράμμερ. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλοι ζουμεροί ζωντανοί roooomy χώροι!  ;D Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο! Βέβαια πολλές φορές ένα μικρό δωμάτιο μπορεί να ακουστεί πολύ μεγαλύτερο από ένα μεγάλο δωμάτιο! Το δικό μου το booth είναι 3.5χ2.5 αλλά με την σωστή διαχείριση του flatter echo και των χαμηλών κατά τον σχεδιασμό και αφού βρήκα το sweet spot για τα overheads ακούγετε πολύ ποιο μεγάλο!

 

Play it safe!  8)

 

Αν όπως λες δεν σε ικανοποιεί ο είδη υπάρχον ζωντανός χώρος τότε ποιος ο λόγος να ρισκάρεις κατά την διάρκεια της ηχογράφησης? Αν δεν είσαι σίγουρος ξεκινάς με έναν εύηχο νεκρό χώρο και τον ζωντανεύεις τεχνητά! Άλλωστε με εξαίρεση κάποια plugins διαχείρισης transient, δεν υπάρχουν λύσεις unreverb!  ;D

 

Και αυτό που λέει ο Νικόδημος είναι η καλύτερη επιλογή! Γράφεις ένα ωραίο πατημένο stereo room set και αν κάτσει το χρησιμοποιείς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου