Προς το περιεχόμενο

Απορία για δέρματα


ippex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες, μετά απο τα λίγα χρόνια ενασχόλησης με τα τύμπανα και τα διάφορα δέρματα που έχω αλλάξει κατα καιρούς, παρατήρησα κάτι το οποίο δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα.

Πιο συγκεκριμένα: Σε όλα τα Remo δέρματα που έχω χρησημοποιήσει η φθορά αρχίζει να φαίνεται απο τα πρώτα μόλις χτυπήματα που τρώνε, συνεχίζει ακάθεκτη μέχρι κάποιο σημείο και μετά μένει έτσι για την υπόλοιπη ζωή του δέρματος. Μιλάω για κάποια σημάδια που γίνονται απο τις μπαγκέττες. Φυσικά, στα coated η επίστρωση συνεχίζει κ φθείρεται με αργό και σταθερό ρυθμό όπως είναι φυσικό.

Παραθέτω αυτό το πολύ ενδιαφέρον κατα τ άλλα βίντεο για να γίνω πιο κατανοητός:

 

Αν παρατηρήσετε εκεί που ξεκινάει να παίζει οτι αρχίζουν να φαίνονται τα σημάδια στα ολοκαίνουρια δέρματα.

Το θέμα είναι πως έβαλα ενα Evans genera dry στο ταμπούρο μου εδώ και 3 βδομάδες και δεν έχει φανεί ούτε το παραμικρό σημάδι φθοράς.

Μήπως λοιπόν ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό? Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσω? Αν κανω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα τουμπανα τα...ζντουμπαμε... ;D...δεν καθομαστε να κοιταμε αν φθειρονται και πως οι μεμβρανες τους... ;D ;D

 

Κατα τα αλλα απλα η Evans μαλλον χρησιμοποιει διαφορετικο coating απο τη Remo,αν σε πειραζει τοσο ...τρομακτικα αυτο το φαινομενο ,και βεβαια σου αρεσει ο ηχος των Evans (εμενα δεν μου αρεσει οσο των Remo) παιζε με Evans ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τα τουμπανα τα...ζντουμπαμε... ;D...δεν καθομαστε να κοιταμε αν φθειρονται και πως οι μεμβρανες τους... ;D ;D

 

Κατα τα αλλα απλα η Evans μαλλον χρησιμοποιει διαφορετικο coating απο τη Remo,αν σε πειραζει τοσο ...τρομακτικα αυτο το φαινομενο ,και βεβαια σου αρεσει ο ηχος των Evans (εμενα δεν μου αρεσει οσο των Remo) παιζε με Evans ;)

 

 

Αν και καθήμενος(υποθέτω),ορθά εμίλησες !!!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο στο coating. Το ίδιο πράμα συμβαίνει κ στα clear Pinstripe που έχω. Όμως επειδή σε διάφορα βίντεο γνωστών και μη παρατηρώ πως δε γίνεται λέω μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ.

Remo Drum Head Test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε εχεις δικιο. Το coating των ρεμο ερχιζει να φθειρεται εντονα απο το πρωτο διωρο. Και για να σας προλαβω Οχι δεν μου αρεσει ο Travis Barker ουτε ο Grohl

 

Ειναι παραξενο. Παντως τα evans ναι μεν δε ξεφτιζουν με τιποτα, αλλα το coating ειναι πολυ διαφορετικο και προσωπικα μοου φαινεται πολυ "σκληρο" εναντι του remo.

 

Ρεμο γερα παρε μας τα λεφτα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου