Προς το περιεχόμενο

Modifications σε Peavey 6505+ και 5150ii : αποριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους....

 

Ειναι στα προσεχη σχεδια (ενεγκεν η ωρα) να γινω κατοχος (επιτελους) ενος 5150ii και αργοτερα ενος 6505+ (περιεργο στορυ).

 

Το θεμα μας ειναι αλλο.

 

Πηρε το ματι μου στο youtube κατι μοντες που γινοντε σε αυτα κεφαλια-ενισχυτες.

 

- Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν μοντες και μοντες η ειναι μονο μια πχ?

- Τι ακριβως κανει αυτη/ες η μοντα/ες?

- Υπαρχει καποιος στας Αθηνας που να γνωριζει απο 'εγχειρησεις'?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους....

 

Ειναι στα προσεχη σχεδια (ενεγκεν η ωρα) να γινω κατοχος (επιτελους) ενος 5150ii και αργοτερα ενος 6505+ (περιεργο στορυ).

 

Το θεμα μας ειναι αλλο.

 

Πηρε το ματι μου στο youtube κατι μοντες που γινοντε σε αυτα κεφαλια-ενισχυτες.

 

- Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν μοντες και μοντες η ειναι μονο μια πχ?

- Τι ακριβως κανει αυτη/ες η μοντα/ες?

- Υπαρχει καποιος στας Αθηνας που να γνωριζει απο 'εγχειρησεις'?

 

5150 ii kai 6505+ ειναι το ιδιο πραγμα... Ξερω θα διαφωνησεις αλλα ετσι ειναι... Μιλαω εκ πειρας. Περαν τουτου ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας , αναρωτιεμαι εφοσον δεν ξερεις τι μοντες παιζουνε για ποιον λογο θες να κανεις μια ? Τι δεν σου αρεσει στον ενισχυτη και που σκοπευεις να την κανεις την μοντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά λέει και ο Άρης, γιατί να τους μονταρεις? Mods κάνουμε για να φέρουμε έναν ενισχυτή πιο κοντά σε αυτό που θα θέλαμε να είναι και δεν είναι...άκου τους πρώτα και αν κάτι σε χαλάει ψάχνεις για mods...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5150 ii kai 6505+ ειναι το ιδιο πραγμα... Ξερω θα διαφωνησεις αλλα ετσι ειναι... Μιλαω εκ πειρας. Περαν τουτου ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας , αναρωτιεμαι εφοσον δεν ξερεις τι μοντες παιζουνε για ποιον λογο θες να κανεις μια ? Τι δεν σου αρεσει στον ενισχυτη και που σκοπευεις να την κανεις την μοντα ?

 

Ισα ισα... δεν θα διαφωνησω καθολου.

Εκανα μια απλη αναφορα γιατι μπορει να υπαρχουν διαφορετικες μοντες για τον καθεναν σαν μοντελα παρολο που ειναι ιδιοι.

 

Μα για αυτο ρωταω τι μοντες παιζουνε για να δω το 'ειδος' της μοντας και ειναι μια η πολλες ... και αν θελω να κανω καποια!!! Δεν ειπα οτι θελω να κανω ... απο την στιγμη κιολας που δεν ξερω τι υπαρχει.

 

Με εναν υπολογιστη 'τουμπανο' μπορω να κανω δουλεια μια χαρα και να μου αρεσει ετσι οπως ειναι ΑΛΛΑ ... θα ηθελα να ξερω εστω και εγκυκλοπαιδικα τι μοντες κουτιου , υδροψυξης , overclocking θα μπορουσα να του κανω. Δεν ξερω αν κατανοεις το παραδειγμα μου...

 

Απο κει και υστερα... εχω την αμυδρη εντυπωση οτι σε ενα απο τα video στο youtube , ενα απο τα Mods εκανε τον ενισχυτη να εχει 'καθαρα' . Θα ελεγα καλυτερα καθαρα , αλλα ολοι ξερουν οτι αυτοι οι ενισχυτες εχουν 'υποτυπωδη' καθαρο καναλι , σχεδον ανυπαρκτο.

Οποτε...

 

άκου τους πρώτα και αν κάτι σε χαλάει ψάχνεις για mods...

 

Μα τους εχω ακουσει και εχω παιξει και με τους δυο... και οπως ειπα και πιο πανω δεν ειπα οτι 'τωρα το ειδα , τωρα το θελω (το Mod)' . Απλα θα ηθελα να ξερω τις μετεπειτα επιλογες μου... εστω και μελλοντικες. Ας πουμε ξερω ενα παληκαρι που εχει τον 5150ii και με επιλογεα/διακοπτη (mod) μπορει και του βαζει και EL34 ,οχι μονο 6L6.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν αποφασιζα να κανω μοντα σε εναν τοσο εγνωσμενης αξιας ενισχυτη οπου θεωρειται ο πλεον κορυφαιος , τουλαχιστον θα πηγαινα σε καποιον εξισου εγνωσμενη αξιας μοντερ ωστε να κανει την δουλεια... Κι αυτο επειδη αν κανει καποιος δουλεια ασχετος , εστω και αν πετυχει , τον παντρευεσαι τον ενισχυτη. Οποτε τουλαχιστον αν εχεις τοσα χρηματα θα προτεινα τον Mike Fortin οπου ειναι ο κορυφαιος ολων , ή αυτους εδω που φαινεται να το εχουν !!!

 

 

O Fortin μου ζηταγε 400 δολλαρια για να μου μονταρει τον evh 5150  συν τα μεταφορικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Fortin μου ζηταγε 400 δολλαρια για να μου μονταρει τον evh 5150  συν τα μεταφορικα...

 

Στον EVH ας πουμε τι επιλογες εχεις?

Και γιατι να θες να κανεις μοντα? :P

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον EVH ας πουμε τι επιλογες εχεις?

Και γιατι να θες να κανεις μοντα? :P

 

 

Διοτι τον ειχα τον ενισχυτη 2 χρονια , ηξερα τι μου αρεσε και τι οχι και ζητησα καποια πραγματα πολυ συγκεκριμενα οπου ηθελα να μου αλλαξει στον ηχο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνώστης ηλεκτρονικός μπορεί να σου κάνει σχεδόν τα πάντα. Τώρα το τι έχει διαρρεύσει στο net για τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν ξέρω. Για τον jvm πχ που ξέρω έχει από απλά mods που τον κάνουν πιο δυναμικό μέχρι mods που του κάνουν καθαρά blackface και γκάζια dual rec...

Εγώ πχ έχω μειώσει το κομπρεσαρισμα από την πρώτη σολ και πάνω, έχω ρυθμίσει το -feddback όπως είναι στους plexi για να γίνει ακόμα πιο δυναμικός ο ενισχυτής και έχω αλλάξει το eq του gain channel για να πάρει μεσαία γιατί ήταν πολύ scooped. Κοινώς δεν μου άρεσε που ήταν μεταλοενισχυτης γιατί τον ήθελα πιο κλασικό Marshall και τον έκανα..Αυτά τα βρήκα στο ΝΕΤ και τα υλοποίησα...

 

Φαντάζομαι θα υπάρχουν αντίστοιχα και για τους δικούς σου.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πχ έχω μειώσει το κομπρεσαρισμα από την πρώτη σολ και πάνω, έχω ρυθμίσει το -feddback όπως είναι στους plexi για να γίνει ακόμα πιο δυναμικός ο ενισχυτής και έχω αλλάξει το eq του gain channel για να πάρει μεσαία γιατί ήταν πολύ scooped. Κοινώς δεν μου άρεσε που ήταν μεταλοενισχυτης γιατί τον ήθελα πιο κλασικό Marshall και τον έκανα..Αυτά τα βρήκα στο ΝΕΤ και τα υλοποίησα...

 

Μονος σου? :) :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου