Προς το περιεχόμενο

Modifications σε Peavey 6505+ και 5150ii : αποριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκες επιτελους 5150?   σε τι λεφτα?

 

Ναι ,επιτελους. Κοντα στις τιμες που 'παιζουν' στο ebay.

 

Ναι. Έχω επαφή με κολητιρι και πλακέτες. Εφόσον βρήκα τα σχέδια τα υλοποιησα.

 

Καλα και γω δουλευω κολλητηρι ανετα... ηλεκτρονικος ηθελα να γινω απο μικρος , δουλευα και σε μαγαζι με επαγγελματικο ηλεκτρονικο εξοπλισμο ... αλλα τοση αυτοπεποιθηση για ενα τετοιο ρισκο δεν την εχω. :P

 

 

 

Υ.Γ. @yameth (και υπολοιπους διαχειριστες) : Καλοριζικο το 'νεο' forum. :) Ομορφυνε κατα την ταπεινη μου παντα αποψη. :) Ηταν σχεδον 'απαραιτητη' αυτη η αλλαγη. :)

 

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο εμενα,

ο 5150 παιζει μονος του..δεν χρειαζεται μοντα.

εχω δυο κλονους(Garland amps) 5150 και γ@μανε.

Mε ενα ts9 μπροστα γεια σας.

Παρε το μηχανημα πρωτα,παιξε και μετα ψαξε για μοντα(εαν δεν σου κανει)

Αλλιως custom εδω http://www.garlandamps.com/

με πολυ λιγοτερα ευρω και οπως το θες.

 

 

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο εμενα,

ο 5150 παιζει μονος του..δεν χρειαζεται μοντα.

εχω δυο κλονους(Garland amps) 5150 και γ@μανε.

Mε ενα ts9 μπροστα γεια σας.

Παρε το μηχανημα πρωτα,παιξε και μετα ψαξε για μοντα(εαν δεν σου κανει)

Αλλιως custom εδω http://www.garlandamps.com/

με πολυ λιγοτερα ευρω και οπως το θες.

 

 

 

 

Ειναι αυτοι οι χειροποιητοι Βουλγραριας?

 

Ποσο πανω κατω πανε σε κοστος?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μοντες παιρνουν οι peavey. Ειχα τον 6505 (οχι τον +) και του ειχα κανει 3 πραγματακια που τον μεταμορφωσαν:

-Bias mod -> εφυγε επιτελους απο το εργοστασιακο cold bias, το καθαρο βελτιωθηκε πολυ αισθητα και ο ηχος γεμισε

-Choke -> σφιξαν τα μπασα, καλυτερο καθαρο, καλυτερες δυναμικες

-Relocation του standby switch -> λειτουργικο θεμα για να μην κανει το 'μπουπ' οταν λειτουργεις το standby switch

 

Γενικα ο ενισχυτης μεταμορφωθηκε και ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα - επιτελους ακουγοταν οπως θα πρεπε για την ακριβεια.. Λογικα και στον + τα ιδια μοντ παιζουν και αν φτασεις σε επιπεδο να μη σε καλυπτει ο στοκ, για μενα πηγαινε ανεπιφυλακτα στα πρωτα δυο, θα μεταμορφωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μοντες παιρνουν οι peavey. Ειχα τον 6505 (οχι τον +) και του ειχα κανει 3 πραγματακια που τον μεταμορφωσαν:

-Bias mod -> εφυγε επιτελους απο το εργοστασιακο cold bias, το καθαρο βελτιωθηκε πολυ αισθητα και ο ηχος γεμισε

-Choke -> σφιξαν τα μπασα, καλυτερο καθαρο, καλυτερες δυναμικες

-Relocation του standby switch -> λειτουργικο θεμα για να μην κανει το 'μπουπ' οταν λειτουργεις το standby switch

 

Γενικα ο ενισχυτης μεταμορφωθηκε και ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα - επιτελους ακουγοταν οπως θα πρεπε για την ακριβεια.. Λογικα και στον + τα ιδια μοντ παιζουν και αν φτασεις σε επιπεδο να μη σε καλυπτει ο στοκ, για μενα πηγαινε ανεπιφυλακτα στα πρωτα δυο, θα μεταμορφωθει.

 

Ποιος εκανε την 'επεμβαση' αν επιτρεπεται?! :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω! :)

αλλα γενικα ασχολουμαι πολυ με το αντικειμενο - εχω φτιαξει πολλους ενισχυτες απο το 0, πολλες μοντες, πολλες επιδιορθωσεις/επισκευες/συντηρησεις, γενικα μ αρεσει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αυτοι οι χειροποιητοι Βουλγραριας?

 

Ποσο πανω κατω πανε σε κοστος?

Ναι,

η τιμη παει αναλογα με το τι ζητας.

Εμενα το κεφαλη μου βγηκε 670 ευρω μονο βρωμικο καναλι και το preamp(3 καναλια) και power amp (κτ88)περιπου 1000 ευρω.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μοντες παιρνουν οι peavey. Ειχα τον 6505 (οχι τον +) και του ειχα κανει 3 πραγματακια που τον μεταμορφωσαν:

-Bias mod -> εφυγε επιτελους απο το εργοστασιακο cold bias, το καθαρο βελτιωθηκε πολυ αισθητα και ο ηχος γεμισε

-Choke -> σφιξαν τα μπασα, καλυτερο καθαρο, καλυτερες δυναμικες

-Relocation του standby switch -> λειτουργικο θεμα για να μην κανει το 'μπουπ' οταν λειτουργεις το standby switch

 

Γενικα ο ενισχυτης μεταμορφωθηκε και ημουν παρα πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα - επιτελους ακουγοταν οπως θα πρεπε για την ακριβεια.. Λογικα και στον + τα ιδια μοντ παιζουν και αν φτασεις σε επιπεδο να μη σε καλυπτει ο στοκ, για μενα πηγαινε ανεπιφυλακτα στα πρωτα δυο, θα μεταμορφωθει.

Ειναι θεμα γουστου..

προσωπικα μου αρεσει το cold bias,το μπουμ στο standby μου το εκανε και ενας boogie..δεν εγινε και τιποτα..εαν αφηνεις το standby κανενα λεπτο μετα δεν κανει μπουμ.

Οσο για τα σφιχτα μπασα βαλε ενα ts9-8 η maxon 808 και εισαι κομπλε.

Ολα ειναι σχετικα.Παιζεις μεγαλο ρολο τι ζηταει ο παιχτης.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου