Προς το περιεχόμενο

suhr μαγνητες...τι λετε...τους ξερετε...??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγκεκριμενα μιλαμε για τους ssv κ ssv+ ....

επειδη η κιθαρα που παιρνω εχει αυτους ...αν ξερετε να μου πειτε για τι ειδος προοριζονται...εγω παιζω κυριως μεταλ...

μεταλ με καθαρη βρωμα τυπου c.o.bodom ,lamb of god, Symphony X και οχι meshugga κλπ...αν δεν ειναι αυτοι για αυτου του τυπου μουσικης τοτε ποιοι ...ευχαριστω εκ των προτερων ...:) :) :) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκεκριμενα μιλαμε για τους ssv κ ssv+ ....

επειδη η κιθαρα που παιρνω εχει αυτους ...αν ξερετε να μου πειτε για τι ειδος προοριζονται...εγω παιζω κυριως μεταλ...

μεταλ με καθαρη βρωμα τυπου c.o.bodom ,lamb of god, Symphony X και οχι meshugga κλπ...αν δεν ειναι αυτοι για αυτου του τυπου μουσικης τοτε ποιοι ...ευχαριστω εκ των προτερων ...:) :) :) ;D

 

Εχω τους Doug Aldrich σε μια Gibson Les Paul custom . Εκπληκτικοι για τι δικο μου γουστο αν και λιγο τσιμπημενοι απο τιμη !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικά ότι έχω ακούσει από μαγνήτες του Suhr με έχει αφήσει από αδιάφορο έως απογοητευμένο, λαμβάνοντας υπόψιν και την τιμή τους. Η βασική μου ένσταση και στους μονούς και στους διπλούς του είναι ότι στερούνται βάθους και complexity, είναι αρκετά μονοδιάστατοι "στην πένα" αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Κατα τ' άλλα, κατ' αρχάς δεν αναφέρεις το όργανο για τους οποίους προορίζονται ώστε να υπάρξουν άλλες προτάσεις και από την άλλη το είδος που παίζεις και το gear των συγκροτημάτων που αναφέρεις δεν στηρίζεται τόσο στους μαγνήτες μιλώντας πάντα σε λογικά επίπεδα.

 

Είμαι σίγουρος π.χ ότι αν παίζεις με ένα Axe FXII όπως οι meshugga (αν δεν κάνω λάθος) σίγουρα θα βρεις ήχους που να σου κάνουν και με αυτούς και με οποιουσδήποτε άλλους μαγνήτες. Επίσης αν έχεις έναν υπεργκαζωμένο συγχρονο κεφάλι όλοι οι μαγνήτες πάνω κάτω ίδιοι θα ακούγονται με το κατάλληλο πείραγμα του eq.

 

Πάντα φυσικά μιλάω μέσα σε λογικά πλαίσια, συγκρίνοντας τους Suhr με αντίστοιχης εξόδου DiMarzio ή Seymour Duncan. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω στη strat μου τον dsv στη γεφυρα. Ειναι σχεδον ο ιδιος με τον ssv αν δεν κανω λαθος, απλα εχει βιδες κ στους δυο μαγνητες του humbucker (αντι για μαγνητακια) γεγονος που τον κανει λενε πιο "απαλο" στα πριμα. Δε τον εχω συγκρινει με αλλον γιατι δεν εχω παιξει με διπλο σε αλλη strat. Αλλα ειναι πολυ καθαρος, ανοικτος, οχι πολυ compressed, και θα ελεγα "hi-fi", ψιλοκυριλε, ισορροπημενος. Πολυ ισορροπημενος και με τους αλλους δυο μονους μαγνητες.

 

Υποτιθεται οτι ειναι vintage σειρα, οι dsv-ssv εχουν χαμηλη-μεσαια εξοδο, ο ssv+ λιγο περισσοτερο. Για μεταλ ισως θες πιο hot μαγνητες. Για τον ssv δεν ξερω αλλα ο dsv δεν "κοβει" οσο θα΄θελα κ σκεφτομαι να τον αλλαγω για κατι πιο "αγριο" (απο αποψη eq, οχι εξοδου). Μου φαινεται καλος για instrumental φαση ομως, πιο σενιαρισμενο-καθαρο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου