Προς το περιεχόμενο

Σετ ηλεκ. κιθάρας - ενισχυτή για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρχισα πριν 3 μήνες ακουστική κιθάρα...ακόμα δε ξέρω, ίσα ίσα ψευτοπαίζω 2 τραγούδια.

Θέλω να πάρω ηλεκτρική (το όνειρο μου είναι) και είμαι σε δίλημμα επειδή δεν έχω πολλά χρήματα.

σκέψη 1) να πάρω ηλεκτρική με 180€ και ενισχυτή με 90€ σαν Marshall MG15CF ???

-αν κάνω αυτό μάλλον μετά από καιρό να θέλω πιο μεγάλο ενισχυτή, αλλά ίσως και άλλη κιθάρα (δε ξέρω)

 

σκέψη 2) να πάρω κιθάρα με 100€ και ενισχυτή με 180€ σαν Marshall MG30CFX ???

-μετά από καιρό να πάρω άλλη κιθάρα με καλύτερα κριτήρια αλλά πιστεύω ο ενισχυτής θα με υπέρ καλύπτει και δε θα χρειαστώ άλλον.

 

Η σκέψη 2 μου φαίνεται καλύτερη αλλά επειδή είμαι άσχετος θέλω να με συμβουλέψετε...

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε μου σιγουρα οι τιμες που λες μεταξυ τους δεν εχουν τρελλες διαφορες δυστυχως. τα 15 βατ απο τα 30 βατ διαφορα σε αυτον τον ενισχυτη δεν εχουν.παρε κατι χαλαρο για αρχη και βλεπεις.αν συνεχισεις σε μερικα χρονια και τα δυο θα φανε αλλαγη.Τοτε το βλεπεις.Σημασια παντως στην ποιοτητα του ενισχυτηνδ δεν εχουν τα βατ η το ποσο "μεγαλος" ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι εντυπωσιασμένος από τους Marshall και θές να πάρεις κι εσύ έναν;

 

Να πάρεις, αλλά όχι από τη σειρά MG. Η σειρά MG πρωτοστατεί στις αγγελίες πώλησης, και, όταν πρόκειται για 50 και 100 βατ, μάλλον δεν θέλουν να τους πουλήσουν γιατί δεν τους φτάνουν τα βατ...

 

Γράψε τι μουσική σου αρέσει να σου πούμε άλλες προτάσεις, καθώς και για κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κάτι τέτοιο σε  ενισχυτή για αρχή, ώστε να έχεις και τα απαραίτητα εφέ  ;)

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm

Συμφωνώ ,θα πρότεινα και αυτόν http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm ίδια τιμή περίπου ,με usb για να ηχογραφείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Mustang και Roland Cube είναι οι καλύτεροι πιστεύω για να ξεκινήσεις και να μην τους βαρεθείς στον 1ο χρόνο. Εχουν πάρα πολλές επιλογές (ειδικά στον μαστανγκ χάνεσαι) και αρκετά καλή ποιότητα ήχου για να κρατήσουν 2 χρονακια τουλάχιστον  ;)

Από κιθάρα ότι και να πάρεις κάτω απο 200€ το ίδιο θα είναι περίπου οπότε δες τί σχέδιο σου αρέσει και τί ήχο θες να βγάζεις και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα σε τετοιες κατηγοριες οργανων υπαρχουν πολλες επιλογες με τα ιδια χρηματα, χωρίς υπερβολικά μεγάλες διαφορές στην τιμή. Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους οτι αν δωσεις λιγο παραπανω για ενισχυτη σε σχεση με κιθαρα.

 

Οι επιλογες που εχεις ειναι:

 

1. Αν μπορείς να παραγγείλεις μεσω ιντερνετ μπορεις να τσεκάρεις τα λινκ που παρέθεσαν οι παραπάνω συμφουρμιτες που είναι πολύ καλές επιλογές.

 

2. Απτην αλλη αν έχεις κανεναν φίλο που κατι ξέρει απο κιθάρες και ενισχυτές μπορείς να τσεκαρεις στα μεταχειρισμενα, ειδικά καποιους Line 6 spider τους σκοτωνουν στην τιμή, με 80-100 ευρω παιρνεις καλο μηχανημα.

 

3. Αν παλι επιθυμεις πας μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας, μπαινεις σε 2-3 μαγαζια βλεπεις τι σου αρεσει και τι οχι, σε συμβουλευει και ο πωλητης (δεν ειναι λαμογια οι περισσοτεροι) και τα φορτωνεις στο αμαξι και φευγεις. Η διαφορα στην τιμη μεταξυ μαγαζιου-ιντερνετ δεν ειναι τοσο μεγαλη για τετοιας κατηγοριας εξοπλισμο αρκει να μπεις σε 2-3 μαγαζια για να καταλαβεις τι παιζει απο τιμες.

 

 

Οπως βλέπεις δεν αναφερθηκα σε τεχνικες λεπτομεριες για να μην σε μπλεξω, οτι και να παρεις σιγουρα δεν θα ειναι το τελικος σου εξοπλισμος, οποτε και τις χειροτερες δυνατες επιλογες να κανεις να ξερεις οτι αυτα που θα παρεις θα ειναι αρκετα για το επιπεδο σου και οτι δεν θα σε εχουν πιασει κοροιδο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ενισχυτή αυτά που έγραψα για το μέγεθος στην αρχή είναι μάλλον κοστάνες αλλά σόρρυ γιατί δε ξέρω :)

 

απλώς από τον ενισχυτή θα ήθελα να ακούγεται δυνατούτσικα (έστω στο δωμάτιο μου), από κει και πέρα το πόσο καλός θα είναι δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω !!!

 

τα ακούσματα μου είναι γενικά ροκ θα έλεγα.... σαν μουσικό και σαν κιθαρίστα ακούω frusciante αλλά επειδή είμαι μεγάλος φαν του δε σημαίνει οτι θα αφιερωθώ για να βγάλω έστω ένα παραπλήσιο ήχο, μου φτάνει που μπορώ και τον ακούω...

 

δηλαδή θα έλεγα γενικά ροκ ήχο αν μπορώ να το πω έτσι, δε θέλω κάτι συγκεκριμένο :)

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα σε τετοιες κατηγοριες οργανων υπαρχουν πολλες επιλογες με τα ιδια χρηματα, χωρίς υπερβολικά μεγάλες διαφορές στην τιμή. Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους οτι αν δωσεις λιγο παραπανω για ενισχυτη σε σχεση με κιθαρα.

 

Οι επιλογες που εχεις ειναι:

 

1. Αν μπορείς να παραγγείλεις μεσω ιντερνετ μπορεις να τσεκάρεις τα λινκ που παρέθεσαν οι παραπάνω συμφουρμιτες που είναι πολύ καλές επιλογές.

 

2. Απτην αλλη αν έχεις κανεναν φίλο που κατι ξέρει απο κιθάρες και ενισχυτές μπορείς να τσεκαρεις στα μεταχειρισμενα, ειδικά καποιους Line 6 spider τους σκοτωνουν στην τιμή, με 80-100 ευρω παιρνεις καλο μηχανημα.

 

3. Αν παλι επιθυμεις πας μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας, μπαινεις σε 2-3 μαγαζια βλεπεις τι σου αρεσει και τι οχι, σε συμβουλευει και ο πωλητης (δεν ειναι λαμογια οι περισσοτεροι) και τα φορτωνεις στο αμαξι και φευγεις. Η διαφορα στην τιμη μεταξυ μαγαζιου-ιντερνετ δεν ειναι τοσο μεγαλη για τετοιας κατηγοριας εξοπλισμο αρκει να μπεις σε 2-3 μαγαζια για να καταλαβεις τι παιζει απο τιμες.

 

 

Οπως βλέπεις δεν αναφερθηκα σε τεχνικες λεπτομεριες για να μην σε μπλεξω, οτι και να παρεις σιγουρα δεν θα ειναι το τελικος σου εξοπλισμος, οποτε και τις χειροτερες δυνατες επιλογες να κανεις να ξερεις οτι αυτα που θα παρεις θα ειναι αρκετα για το επιπεδο σου και οτι δεν θα σε εχουν πιασει κοροιδο.

εννοείται ότι πρώτα θα πάω σε μαγαζί, επίσης από μαγαζί θέλω να πάρω ότι πάρω για να μπορώ να ενισχύω όσο μπορώ τους μαγαζάτορες...γιατί να τα πάρει τα λεφτά ο ξένος??? αν βέβαια υπάρχει μεγάλη διαφορά στη τιμή θα προτιμήσω αγορά από το ιντερνετ

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου