Προς το περιεχόμενο

Korg X50 vs Roland Juno Di - please advise


Tomar777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα απο Θασο,

 

Μετα την πατατα που εκανα αγοραζοντας το yamaha MM6, ψαχνομαι για νεα πληκτρα...

low budget οπως καταλαβαινετε τα μονα που σηκωνει η τσεπη σε σχεση με οσα διαβασα εδω μεσα,ειναι Χ50 και Juno Di...

 

Δουλευω κυριως Strings, Choirs, synth pads, harpischord και ενα organ (λογω cover band το τελευταιο)

 

Ερωτηση1 : ποιο απο τα δυο εχει καλυτερους τους συγκεκριμενους ηχους ?

 

Ερωτηση2 : ποιο απο τα δυο εχει καλυτερη παραμετροποιηση των ηχων?

 

Ερωτηση3 : εχει καποιο απο τα δυο επιλογη "mono" ? (κρατας πατημενη μια νοτα,πατας αλλη παιζει μονο εκεινη και μολις την αφηνεις ξαναπαιζει η πατημενη)

 

Ερωτηση4 : ποιο ειναι πιο βολικο για live (ανακληση σετ ηχων, ρυθμισεων εφφε, transpose, κτλ με ευκολια, στο ΜΜ6 γινεται με πατημα ενος κουμπιου της sound bank)

 

Υποερωτηση: εχετε να προτεινετε καποιο αλλο synth σε αυτα τα λεφτα που να ειναι καλο στους ηχους που προανεφερα?

 

please advise....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πάρα πολλές φορές (σύγκριση δύο μηχανημάτων). Η κρίση καθώς και η επιλογή είναι καθαρά δική σου. Ακούς και τα δύο μηχανήματα και εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει.

 

Όσον αφορά τις τεχνικές σου ερωτήσεις, φαντάζομαι ότι και τα δύο παρέχουν τις δυνατότητες αφού υπάρχουν πλέον editors (τουλάχιστον στο Juno-Di που γνωρίζω) και μπορείς να αλλάξεις ότι θες από τις παραμέτρους. Απλά θα πρέπει να το κοιτάξεις πολύ καλά και εις βάθος γιατί άλλο στο studio με τον editor μπροστά σου και άλλο στο live. Εκτός αν κουβαλάς μαζί σου laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τα δύο πολύ πολύ καλά για τα λεφτά τους και με πολλές δυνατότητες!!

Έχουν και τα δύο αυτά που ζητάς.. οπότε πήγαινε άκουσέ τα, και όποιο και να επιλέξεις θα είσαι ικανοποιημένος!

Μία σημείωση που μπορεί να επηρεάσει την επιλογή σου είναι ότι το Di παίρνει και μπαταρίες αν θες...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μανωλη εχεις δικιο,απλα επειδη μενω σε νησι δεν εχω την πολυτελεια να παω σε καποιο μαγαζι... δεν νομιζω να υπαρχει μαγαζι ουτε στην Καβαλα που να πουλαει τις 2 μαρκες...

 

Περι editor αυτο που θελω ειναι να φτιαξω 10 ηχους στο σπιτι και να τους εχω ετοιμα preset στο live...

 

didiridou αυτο με τις μπαταριες το ειδα,(μου θυμησε το yamaha pss420 που ειχα πιτσιρικας) αλλα θα μου χρησιμευε μονο για να παιζω στον καναπε με ακουστικα ισως...

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα απο Θασο,

 

Μετα την πατατα που εκανα αγοραζοντας το yamaha MM6, ψαχνομαι για νεα πληκτρα...

low budget οπως καταλαβαινετε τα μονα που σηκωνει η τσεπη σε σχεση με οσα διαβασα εδω μεσα,ειναι Χ50 και Juno Di...

 

Δουλευω κυριως Strings, Choirs, synth pads, harpischord και ενα organ (λογω cover band το τελευταιο)

 

Ερωτηση1 : ποιο απο τα δυο εχει καλυτερους τους συγκεκριμενους ηχους ?

 

Ερωτηση2 : ποιο απο τα δυο εχει καλυτερη παραμετροποιηση των ηχων?

 

Ερωτηση3 : εχει καποιο απο τα δυο επιλογη "mono" ? (κρατας πατημενη μια νοτα,πατας αλλη παιζει μονο εκεινη και μολις την αφηνεις ξαναπαιζει η πατημενη)

 

Ερωτηση4 : ποιο ειναι πιο βολικο για live (ανακληση σετ ηχων, ρυθμισεων εφφε, transpose, κτλ με ευκολια, στο ΜΜ6 γινεται με πατημα ενος κουμπιου της sound bank)

 

Υποερωτηση: εχετε να προτεινετε καποιο αλλο synth σε αυτα τα λεφτα που να ειναι καλο στους ηχους που προανεφερα?

 

please advise....

 

Θα σου προτεινω το Χ50. Ειναι το μοναδικο απο αυτα που αναφερεις οπου μπορεις να εχεις σωσμενες τις οποιες επεξεργασιες στον καθε ηχο σου ανετα,ομορφα και ολοκληρωμενα. Ποικιλια ηχων σε αυτα που αναφερεις εχουν και τα 2. Το Juno ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΥΤΙΑ,μιας και το εχω,θελει παραμετροποιηση καθε φορα σε καθε νεο σχεδιο (Project).

Τωρα αυτο που αναφερεις για το ''Mono''..νομιζω οτι εννοεις μονοφωνικα leads. Μαλλον σε αυτα αναφερεσαι. Το Juno εχει περισσοτερη ποικιλια σε αυτα.Και μονοφωνικα και Πολυφωνικα.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΜΜ6 ειναι πολυ καλο οργανο για αυτα που προσφερει παντως φιλε μου..μαλλον(αν δεν εχεις ηδη ασχοληθει εκτενεστερα μαζι του,να το κανεις). Για λαιβ εμφανησεις..σε βγαζει ασπροπροσωπο,εχει τα editors σε realtime,ενα sustain πεταλι χρειαζεσαι..και εισαι οκ.

Φιλικα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου παντως να δεις και κατι σε μεταχειρισμενο σε αυτα τα λεφτα γιατι νομιζω οτι θα βρεις κατι σε ποιο επεκτασιμο συνθ.Ακομη καλυτερα για μενα αφου εχεις το ΜΜ6 κατι σε rack ωστε να εχεις και οσους ηχους σε ικανοποιουν απο το ΥΑΜΑΗΑ.Φιλικα παντα....

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και εγώ είχα το ίδιο δίλημα και τελικά πήρα το korg X50 πριν από μία εβδομάδα Το juno di δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο και έτσι δεν μπορούσα να το δοκιμάσω.Αλλά από ότι ξέρω το X50 έχει πιο πολλές ρυθμίσεις για τους ήχους πάνω του και έχει καλύτερους έτοιμους ήχους.Το κλαβιέ του βέβαια δεν είναι και το πιο δυνατό του σημείο αλλά κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος.Επίσης είναι πολύ ελαφρύ κάτι που διευκολύνει τη μεταφορά του.

Τέλος μου το πρότειναν σαν καλύτερο για metal με το οποίο ασχολούμαι.

Αυτά..,αν έκανα κάπου λάθος διορθώστε με μια και είμαι νέος στο χώρο των synthesizer :)

απλά ήθελα να βοοηθήσω τον φίλο όπως με βοηθήσαν και εμένα παιδιά από εδώ μέσα αλλά και από άλλο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Di εγω θα σου προτεινα μιας και το θες για live

 

-Εχει 128 νοτες πολυφωνιας

-Εχει WAV/MP3 playback

-Εχει Vocoder(λεμε τωρα)

-Δουλευει και με μπαταριες(λεμε τωρα)

-Εχει καλο editor σαν το Fantom-X αν το συνδεσεις με το pc

-Εχει ρεαλιστικούς ήχους σε ολα τα οργανα μιας και ειναι κλωνος του Juno-Stage που με την σειρα του εχει καποιους ήχους απο Fantom.(απο το φορουμ της Roland το ειδα αυτο, δεν παιρνω ορκο)

-Έχει καλυτερο κλαβιε

-Ειναι 100 ευρω πιο φθηνό

 

Παρολα αυτα ολα ειναι θεμα γουστου(στον ηχο). Πάντως απο δυνατοτητες εχει περισσοτερες το Di λογω οτι ειναι πιο καινουργιο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-korgius οντως εχει και μερικα καλα στοιχεια το ΜΜ6 απλα τα strings  δεν βγαινουν τοσο επιθετικα οσο θα θελα παρολο που εχω φαει ωρες σκαλιζοντας το dsp και τα 4 knobs...

και οι "παπαδες" του (choir) δε με ενθουσιασαν...

θα θελα να φορτωσω καναν φτιαχτο ηχο αλλα δεν... (το μηχανημα το αγορασα στα τυφλα, εψαχνα απλα ενα φτηνο synth...

και το ΜΜ6 κακως το βαφτισε synth η Yamaha...)

Το καλο ειναι οπως λες οτι οντως στο Live σου λυνει τα χερια καθως ολα ανακαλουνται με πατημα ενος κουμπιου (στο περασμενο live ειχα 1-2 preset για καθε τραγουδι)

 

-kostas_six για μεταχειρισμενο που λες, εχω υπ οψην και το korg N364 που ολοι οι symphonic-melodic μεταλλαδες εκτιμανε πολυ - oi nightwish το χρησιμοποιουν ακομα!-, το κακο ειναι οτι για να βρεις τοσο παλιο μοντελο σε καλη κατασταση ειναι λαχειο... (review αναφερει οτι με τον καιρο δεν κεντραρει σωστα το joystick!)

Οσο για rack... ειμαι πολυ καινουριος στον χωρο των synth και μαλλον θελει πολυ ψαξιμο... εχεις να προτεινεις καποιο?

 

-Apatilos το Χ50 χρησιμοποιει και ο Bob Katsionis των firewind και με τετοιο λιωσιμο που του ριχνει, μαλλον το περασε το test drive το κλαβιε...

και ειναι ατου το μεγεθος και το βαρος του για τα Live (και οι χειρολαβες του για καγκουριες επι σκηνης χεχε)

 

βλεπω τελικα οτι και το X50 και το Juno Di ειναι αρκετα αξιολογα εργαλεια απο οσα μου γραφετε, οπως ειπε και ο Μανωλης, μαλλον πρεπει να τα δοκιμασω....

 

Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας, μακαρι να ειχα ανακαλυψει το Noiz.gr νωριτερα...

 

Υ.Γ. "εσκασε μυτη" κι αλλο ποστ την ωρα που εγραφα, melkor169 thanx 4 the info!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου