Προς το περιεχόμενο

Korg X50 vs Roland Juno Di - please advise


Tomar777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eiχα κ εγω το ΜΜ6 κ ευτυχως το πηρα μεταχειρισμενο κ το πουλησα οσο ακριβως το πηρα. Εχετε ακουσει αυτο που λενε Yamaha τα λεφτα μου να χα? Ως κατοχος πλεον του χ50 θα σου πω το εξης, μπορεις να του φορτωσεις ηχου απο TR και απο Triton Le,  κ σε συνδυασμο με το lelibby να φτιαξεις δικες σου μπανκες ηχων με ηχους κ απο τα 2 αυτα οργανα. Κατα τα αλλα το κλαβιε του ειναι λιγο ελεινο, οχι ομως τρισαθλιο παλαιυεταιι με λιγο συνηθεια. Κατα τα αλλα για προβες κ live ειναι οτι πρεπει λογω ογκου κ μεταφερεται για πλακα. Επισης για πειραγμα ηχων εχει κ knobs αλλα κ μεσα απο τα μενου μπορεις σχετικα ευκολα να τα πειραξεις live. Ειναι ενα μικρο κ θαυματουργο οργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες πληροφοριες που μαζεψα απο διαφορα φορουμ σχετικα με την συγκριση των δυο (tips για μελλοντικους αγοραστες σαν εμενα)

 

-Ποιοτητα κατασκευης-πληκτρολογιου: καλυτερο το Juno.

Πολυς κοσμος κανει παραπονα για την ποιοτητα του κλαβιε του Χ50 (εχει αναφερθει και εδω) Επισης σε πολλους εβγαλε προβλημα η φυσα του καλωδιου τροφοδοσιας.

 

-Pitch / Mod wheel. μπερδεμενα πραγματα. Στο juno υπαρχει το (πολυ πιο ευχρηστο) joystick αλλα στο Χ50 προγραμματιζεις διαφορα στα 2 wheels....

 

-Πολυφωνια: Juno (128) - Χ50 (62)

(Δεν καταλαβα ακριβως τι παιζεται με τα oscilators)

 

-Patches: X50 τα παντα ολα στο νετ. Το juno σαν καινουριο δεν εχει πολλα πραγματα απο χρηστες στο νετ  απο οτι μου ειπε ο squeak D (λινκ παρακατω, εχει κανει πολυ καλες παρουσιασεις για το juno)

 

-Arpeggio. με 2 προγραμματιζομενα arpeggio υπερεχει το Χ50

Χρηστες του Juno λενε οτι δεν λεει και πολλα το αντιστοιχο του Di

 

-Transpose. Το Di το εχει σε πληκτρο (χρησιμο σε Live ισως) το Χ50 σε μενου.

 

-Sounds. 1024 to Juno μεν εναντι 512 του Χ50 αλλα (περιπτωση ΜΜ6) πολλοι ηχοι του Di ειναι απλα οι ιδιοι με προηγουμενους, ελαφρως παραποιημενοι)

 

-Rythms. καλυτερους μανισιους εχει το Χ50, αλλα πιο πολλες variations το Di (και ανακληση με πληκτρο) σχετικο θα μου πειτε, βαζεις τον editor και φτιαχνεις τις δικασιες που γουσταρεις..

 

-Display. Πιο πλουσιο του Χ50. λιτο του Juno

 

-preset switch lag. Λιγοτερο lag to Juno

 

-Usb. Χρησιμο το usb του juno για να προβαρεις κομματια χωρις το pc διπλα.

 

-Connectivity. Πιο πολλα πεταλακια το Χ50 και 4 Line out + phones.

Line in και mic to Juno για οποιον τα χρειαζεται

 

-D. Beam (Juno). παπατζιλικι για Live, ολοι παιζουν μαζι του στην αρχη αλλα με τον καιρο το βαριουνται (μαλλον δεν εχουν δει οτι ρυθμιζεται μεσω editor)

 

-Look. καθαρα υποκειμενικο. Classsic το Juno, different το Χ50 (βγαινει και σε χρωματα στρατιωτικης παραλλαγης  :P )

 

Ξαναλεω οτι αυτες ειναι γνωμες που μαζεψα απο χρηστες σε φορουμ.

Εαν κατι απο τα παραπανω δεν ειναι σωστο παρακαλω ενημερωστε/σχολιαστε

 

Μερικα links:

 

roland clan Juno Di

http://forums.rolandclan.info/?action=show_all&fid=36&page=2

 

Korg forums X50

http://www.korgforums.com/forum/phpBB2/viewforum.php?f=46

 

Nightwish-strato-Dreamtheater Patches για το Χ50(*)

http://marketplace.space4keys.com/

 

(*) Στο video παρουσιασης του nightwish patch παιζουν με ενα μεγαλυτερο μοντελο της korg, και στην ερωτηση μου εαν ακουγεται το ιδιο στο Χ50 η απαντηση τους ηταν ναι, (χμμμμ...)

 

Το καναλι Youtube του squeakD που ασχολειται με το juno di

http://www.youtube.com/user/squeakD

 

Και το youtube καναλι Juno di Cafe

http://www.youtube.com/group/rolandjunodi

 

Επιλογος...

Τα αφτια του μεταλλα φωναζουν X50 αλλα, 2006 made το Korg, 2009 το Di (που βγηκε για να χτυπησει το Korg στην τελικη) το μονο που μενει ειναι να πιασω στα χερια μου και τα δυο...

 

Αυτα. Οποιος θελει να προσθεσει - διορθωσει κατι please do so.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση οι ερωτήσεις αυτές αντιστοιχούν σε κάτι όπως : "Μου αρέσει να πίνω τον καφέ μέτριο με λίγο γάλα. Ποιά νομίζετε ότι είναι η καλύτερη γεύση : αν χρησιμοποιήσω καφέ της Nestle ή της Jacobs και εαν το γάλα θα είναι φρέσκο ή συμπυκνωμένο?" Απάντηση : "Πιές έναν ελληνικό..." Βέβαια, οι απαντήσεις σε τεχνικά θέματα και σε θέματα χρηστικότητας είναι σωστές και βοηθούν, αλλά τι να πεις για το ποιό έχει τα καλύτερα strings πχ. Διότι αν υπήρχαν τα ΠΙΟ ΚΑΛΑ strings διαπιστωμένα σε ένα synth από ένα άλλο, τότε θα έλεγε πχ η Roland : "Φτού ρε γαμώτο, η korg έχει καλύτερα strings και pad από τα δικά μας. Είναι διαπιστωμένο. Δυστυχώς, δεν αξίζει να πουλάμε τους δικού μας ήχους, γιατί δεν έχουν τίποτε περισσότερο από αυτούς που ήδη υπάρχουν. Ας αποσύρουμε τα όργανα μας, δεν αξίζουν οι ήχοι τους.". Όταν λοιπόν κάποιος ρωτάει ποιό synth έχει πιο καλά basses ή pads ή, ή, ή ... από ένα άλλο κι από ένα πιο άλλο, τότε η κουβέντα περιέρχεται σε αχρηστία και σε υποκειμενικά ανάξια αξιώματα.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
Χωρίς παρεξήγηση οι ερωτήσεις αυτές αντιστοιχούν σε κάτι όπως : "Μου αρέσει να πίνω τον καφέ μέτριο με λίγο γάλα. Ποιά νομίζετε ότι είναι η καλύτερη γεύση : αν χρησιμοποιήσω καφέ της Nestle ή της Jacobs και εαν το γάλα θα είναι φρέσκο ή συμπυκνωμένο?" Απάντηση : "Πιές έναν ελληνικό..." Βέβαια, οι απαντήσεις σε τεχνικά θέματα και σε θέματα χρηστικότητας είναι σωστές και βοηθούν, αλλά τι να πεις για το ποιό έχει τα καλύτερα strings πχ. Διότι αν υπήρχαν τα ΠΙΟ ΚΑΛΑ strings διαπιστωμένα σε ένα synth από ένα άλλο, τότε θα έλεγε πχ η Roland : "Φτού ρε γαμώτο, η korg έχει καλύτερα strings και pad από τα δικά μας. Είναι διαπιστωμένο. Δυστυχώς, δεν αξίζει να πουλάμε τους δικού μας ήχους, γιατί δεν έχουν τίποτε περισσότερο από αυτούς που ήδη υπάρχουν. Ας αποσύρουμε τα όργανα μας, δεν αξίζουν οι ήχοι τους.". Όταν λοιπόν κάποιος ρωτάει ποιό synth έχει πιο καλά basses ή pads ή, ή, ή ... από ένα άλλο κι από ένα πιο άλλο, τότε η κουβέντα περιέρχεται σε αχρηστία και σε υποκειμενικά ανάξια αξιώματα.

 

+1000000000

 

Καλησπερα απο Θασο,

 

Μετα την πατατα που εκανα αγοραζοντας το yamaha MM6, ψαχνομαι για νεα πληκτρα...

low budget οπως καταλαβαινετε τα μονα που σηκωνει η τσεπη σε σχεση με οσα διαβασα εδω μεσα,ειναι Χ50 και Juno Di...

 

Δουλευω κυριως Strings, Choirs, synth pads, harpischord και ενα organ (λογω cover band το τελευταιο)

 

Ερωτηση1 : ποιο απο τα δυο εχει καλυτερους τους συγκεκριμενους ηχους ?

 

Ερωτηση2 : ποιο απο τα δυο εχει καλυτερη παραμετροποιηση των ηχων?

 

Ερωτηση3 : εχει καποιο απο τα δυο επιλογη "mono" ? (κρατας πατημενη μια νοτα,πατας αλλη παιζει μονο εκεινη και μολις την αφηνεις ξαναπαιζει η πατημενη)

 

Ερωτηση4 : ποιο ειναι πιο βολικο για live (ανακληση σετ ηχων, ρυθμισεων εφφε, transpose, κτλ με ευκολια, στο ΜΜ6 γινεται με πατημα ενος κουμπιου της sound bank)

 

Υποερωτηση: εχετε να προτεινετε καποιο αλλο synth σε αυτα τα λεφτα που να ειναι καλο στους ηχους που προανεφερα?

 

please advise....

 

αν δεν πας να παιξεις κ να ακουσεις ο ιδιος τα 2 αυτα keyboards κι οποια αλλα θες δεν προκειται να βοηθηθεις καθολου απο εδω γιατι ο καθε ενας γραφει την αποψη του σχετικα με τα δικα του γουστα και προτιμισεις και και και και.....οποτε κανε καμμια βολτα ενα π/σ/κ προς αθηνα κ δες τα,παιξε,ακουσε τα!ετσι μονο θα βγαλεις αποψη κ θα αποφασισεις!

 

κ ψαξε κ καλυτερα το mm6 γιατι φαινεται οτι δεν το εχεις ψαξει κ πολυ το keyboard!!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eiχα κ εγω το ΜΜ6 κ ευτυχως το πηρα μεταχειρισμενο κ το πουλησα οσο ακριβως το πηρα. Εχετε ακουσει αυτο που λενε Yamaha τα λεφτα μου να χα? Ως κατοχος πλεον του χ50 θα σου πω το εξης, μπορεις να του φορτωσεις ηχου απο TR και απο Triton Le,  κ σε συνδυασμο με το lelibby να φτιαξεις δικες σου μπανκες ηχων με ηχους κ απο τα 2 αυτα οργανα. Κατα τα αλλα το κλαβιε του ειναι λιγο ελεινο, οχι ομως τρισαθλιο παλαιυεταιι με λιγο συνηθεια. Κατα τα αλλα για προβες κ live ειναι οτι πρεπει λογω ογκου κ μεταφερεται για πλακα. Επισης για πειραγμα ηχων εχει κ knobs αλλα κ μεσα απο τα μενου μπορεις σχετικα ευκολα να τα πειραξεις live. Ειναι ενα μικρο κ θαυματουργο οργανο

 

 

Γι αυτο οι περισσοτεροι ψαχνονται να παρουν yamaha motif???κ γι αυτο βλεπω συχνα στις αγγελιες του Noiz να ζητανε να ανταλλαξουν 3-4 keyboards με yamaha motif???

οκ νταξ...αυριο κιολας παω να γυρισω πισω το mm6 μου αφου η yamaha δεν πιανει μια!!! ;D ;D

ας μην ειμαστε τοοοσο φανατικοι σε μια εταιρια βγαζοντας τις αλλες στην απ'εξω λεω εγω τωρα!!

thanx  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχει ξεφυγει η κουβεντα απο τον αρχικο τιτλο, το MM6 εχει καποιους καλους ηχους, απλα δεν μπορεις να πειραξεις τιποτα περα απο τα 5 κουμπια και τα 3 εφφε... αρα δε μπορεις να το πεις synth ουτε καν rompler.

Εχω στραγγιξει ηχους dsp κτλ,απλα δε μου κανουν-φτανουν οι ηχοι του για την μουσικη που παιζω...

δεν εχω δοκιμασει καποιο αλλο οργανο της Yamaha, και δεν ειμαι κολλημενος με καποια μαρκα.

Απλα ανεβηκαν οι απαιτησεις μου απο τοτε που εμπλεξα με μπαντα και για αυτο ψαχνομαι για παραπερα...

(και το budget παρεμεινε Low, την κριση μου μεσα,γι αυτο ανοιξα αρχικα το τοπικ)

Οσο για το Motif αν θυμαμαι καλα οι yamahaδες αποκαλουν το ΜΜ6 ψευδοmotif...

 

 

To MM6 το βγαλα στο σφυρι και παω καρφι για το Χ50 τελικα... Εχει απειρους ηχους στο στυλ που ψαχνω στο net

Υ.Γ. 580 ευρα επεσε η τιμη του καινουριο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου