Προς το περιεχόμενο

vintage vs modern αναζητήσεις


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαθαίνεις τι προηγήθηκε.

Ενημερώνεσαι τι υπάρχει.

Επιλέγεις αν ακολουθείς ή διαφοροποιείσαι.

Και θα δεχτείς και την συνέπεια των επιλογών σου.

 

 

χμ....εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι το 90% των μουσικών κάνει επιλογές λόγω μόδας... ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χμ....εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι το 90% των μουσικών κάνει επιλογές λόγω μόδας... ;D ;D

Πάντα έτσι δεν γινόταν? Θες να σου θυμήσω τι γινόταν κάθε φορά που άλλαζε κιθάρα ο Bloomfield, o Clapton, κλπ. Τι έγινε όταν εμφανίστηκε ο Van Halen?, o Slash?.

Aς είναι καλά ο Hendrix γιατί οι πωλήσεις της Strat είχαν πέσει στο ναδίρ, ο Slash γιατί και οι Les Paul κουτσοπουλάγανε κλπ, κλπ, κλπ.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....απο εκει και περα αν ξερεις να παιζεις και εχεις και ΜΥΑΛΟ τον ηχο που "ακους" θα τον βγαλεις με οτιδηποτε εξοπλισμο.

νομίζω ότι το θέμα έκλεισε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι το 90% των μουσικών κάνει επιλογές λόγω μόδας... ;D ;D

To θέμα "ψυχολογία της επιλογής" είναι ατελείωτο.

Αλλά παραμένει θέμα επιλογής (με κάποιες μικρές ίσως εξαιρέσεις)

Είναι θέμα θέλησης και ικανότητας.

 

Και βέβαια ο SF έχει δίκιο ως προς το

απο εκει και περα αν ξερεις να παιζεις και εχεις και ΜΥΑΛΟ τον ηχο που "ακους" θα τον βγαλεις με οτιδηποτε εξοπλισμο.

Με οτιδήποτε ίσως όχι αλλά αν ξέρεις τι ψάχνεις θα βρεις (πλέον) σίγουρα και τον τρόπο να το εκφράσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως όταν το παιδί αναφέρει vintage εξοπλισμό, δεν εννοεί απαραίτητα συλλεκτικά κομμάτια που κατασκευάστηκαν το 60 αλλά και σύγχρονο εξοπλισμό που απλά έχει vintage προσανατολισμό. Γιαυτό αναφέρει και το ocd. Άρα το ερώτημα είναι αν θα επιλέξει κάποιος vintage προσανατολισμένο εξοπλισμό, η μοντέρνο και γιατί κάποιος να μην τα συνδυάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατα τη γνωμη μου, μονο μεσω δοκιμης και προσωπικης πειρας μπορει να καταληξει κανεις σε απαντησεις σε τετοια διλημματα. κι εγω και σιγουρα πολλοι αναμεσα μας που περνουν απο τα χερια μας μηχανηματα, εχουμε κατα καιρους βρεθει με εναν ενισχυτη πχ που θεωρειται θρυλικος, μονο για να διαπιστωσουμε σε λιγο οτι για τη μουσικη που θελουμε να παιξουμε και τον ηχο που θελουμε να βγαλουμε απλα δεν κανει. οποτε παλι το χερι στη τσεπη.. προσωπικα δε με νοιαζει vintage η modern, απλα με τα vintage μηχανηματα υπαρχουν συχνα δυο προβληματα: 1ον δεν ειναι πολυ αξιοπιστα λογω παλαιοτητας, 2ον ειναι ορισμενες φορες υπερεκτιμημενα απο αποψη τιμης. (μιλωντας για παλια μηχανηματα. υπαρχουν βεβαια και καινουργια με vintage προσανατολισμο, αλλα εγω θα προτιμουσα πχ ενα παλιο fender η marshall απο ενα reissue η κατι παρομοιο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι καθαρά τι δουλεύει για τον καθένα.

Υπάρχει τόση ευελιξία στον μοντέρνο εξοπλισμό, και σε κιθάρες και σε ενισχυτές και σε πετάλια, που άνετα μπορείς να συνδυάσεις εξοπλισμό κι απ τα 2 στρατόπεδα και να βγάλεις πολύ ενδιαφέρον ήχο η να έχεις άλλες ανέσεις.

Πραγματικά λυπάμαι όταν βλέπω ορκισμένους vintagάδες ή modernάδες που λόγω ταμπέλας χάνουν όλα τα ατού και τα τυράκια του αντιπάλου στρατοπέδου.

Για παράδειγμα ένας ορκισμένος της παλιάς σχολής δεν θα έπαιρνε πότε ένα ψηφιακό delay παρόλο που θα μπορούσε να έχει ευκολίες όπως tap tempo ή αποθήκευση ρυθμίσεων κτλ χωρίς απαραίτητα να θυσιάσει τον ήχο του!

 

Κατά την γνώμη μου και με τον όσο εξοπλισμό εχω χρησιμοποιήσει η έχει περάσει απ τα χέρια μου, εχω καταλήξει να μην βλέπω κανέναν νόμο περί ασυμβατότητας vintage και modern και εχω απλά καταλήξει και πάλι στο κλισέ του να διαλέγω με τα αυτιά και όχι με τα μάτια!

 

Υ.Γ. Best of both worlds rules! Vindern n montage is da way! Pis n lav!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου