Προς το περιεχόμενο

vintage vs modern αναζητήσεις


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και οχι. Αλλωστε εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες. Ελα ομως που σε μερικους θα τους αρεσει πιο πολυ. παιζουν πολλοι παραγοντες πιστευω. Αυτι, μουσικες επιρροες, υποσυνειδητο (σκεψου ποση πραπαγανδα τρωμε απο νετ , περιοδικα αρθρα... ) πολλα πραγματα. Πχ αν δεν ακουγα Pink Floyd δεν νομιζω να ειχα σε πολυ εκτιμηση τα καθαρα του HIWATT. η μηπως εκτιμω τα δαχτυλα του Gilmoyr παρα τον ενισχυτη ? η ολα μαζι ?  ::) αστα να πανε ουτε εγω δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομιζω να τιθεται θεμα vintage vs modern...απλα ολες οι "διασημες" κιθαρες αλλα και σχεδον ολοι οι ενισχυτες που η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων (εκτος της ευρυτερης  μεταλ σκηνης) χρησιμοποιουν ειναι, καλως ή κακως ,σχεδιασεις του...1950-1965 .....απο εκει και περα αν ξερεις να παιζεις και εχεις και ΜΥΑΛΟ τον ηχο που "ακους" θα τον βγαλεις με οτιδηποτε εξοπλισμο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να τιθεται θεμα vintage vs modern...απλα ολες οι "διασημες" κιθαρες αλλα και σχεδον ολοι οι ενισχυτες που η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων (εκτος της ευρυτερης  μεταλ σκηνης) χρησιμοποιουν ειναι, καλως ή κακως ,σχεδιασεις του...1950-1965 ....

 

χμ....ακόμα όμως και στο χώρο του σκληρού ήχου(όχι απαραίτητα του παραδοσιακού μέταλ) τη τελευταία 5ετία υπάρχει πολύ έντονη στροφή σε βίντατζ εξοπλισμό(οι τζάκσονς έχουν αντικατασταθεί πλέον από κάστομ λες πολς.....ίσως γιατί ανακάλυψαν..ότι με ντιστόρσιο κάνει παραπάνω φασαρία ;D)..........

 

νομίζω πάντως ότι σε κάθε περίπτωση ισχύει

"το θέμα είναι τι αισθητική έχεις και από τι εμπνέεσαι και πως το εξωτερικεύεις όλο αυτό στο τέλος τέλος.."

και

" .....απο εκει και περα αν ξερεις να παιζεις και εχεις και ΜΥΑΛΟ τον ηχο που "ακους" θα τον βγαλεις με οτιδηποτε εξοπλισμο."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic

Νομίζω δεν τίθεται θέμα (όπως αλλωστε και με τα mahogany vs alder κλπ κλπ).Απλά κάποια ηχοχρώματα πχ δεκαετίας 70 δεν "βγαίνουν" με μοντέρνα μηχανήματα, άλλη η φιλοσοφία κατασκευής των ενισχυτών τότε (plexi, πολύ παίξιμο με το volume της κιθάρας) και άλλη τώρα.Απ την αντίθετη πλευρα να παίξεις death metal η neo metal (δεν ξέρω πως τα λένε) με plexi είναι λίγο χλωμό.

 

Off topic

 

JJ Cale...

Είδες το τελευταίο του DVD?Ο τύπος παίζει όλο το show με μια (φθηνή) danelectro αλλά ακουγεται Θεικά.Κάνει δε strumming μόνο με τον δείκτη σχεδόν κάθετα στις χορδές!Σε μια συνέντευξή του σε ενα απο τα crossroads festivals που διοργάνωσε (κυρίως) ο Clapton, οταν ρωτήθηκε γιατί δέχτηκε να πάει, είπε επειδή ε'ιδα οτι θα είναι μεγάλοι κιθαρίστες ήρθα να τους δω απο κοντά, να τους ακουσω, να "κλεψω" οτι μπορω και γενικά να μάθω πραγματα :o :o :oΚαι το λέει αυτο ενας απο τους πιο πετυχημένους σύγχρονους μουσικούς με πρωτοποριακό κιθαριστικό στύλ που επηρέασε μια ολόκληρη μουσική γενιά ακόμα και σύγχρονούς του "παίκτες".Αυτο το γράφω γιατί κατα καιρούς εχω διαβάσει εδω μέσα την απαξίωση τεράστιων μουσικών-κιθαριστών, και καλά κουλοί, παροχυμένοι, ξεπερασμένοι και δεν ξέρω γω τι άλλο.Δηλαδή μάθαμε καλά την πεντατονική (σε κυρίως δυο θέσεις), περνάμε και καμμιά έξτρα νότα από την δωρική ή τον φρύγιο, γαι να σπάσει η μονοτονία (ή μάλλον η πεντατονία) πίσαμε και τα 16α στα 180, shredαρουμε και 2 αρπέτζια και γίναμε φίρμες.Τι μας πει ο Clapton και ο Cale?

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να τιθεται θεμα vintage vs modern...απλα ολες οι "διασημες" κιθαρες αλλα και σχεδον ολοι οι ενισχυτες που η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων (εκτος της ευρυτερης  μεταλ σκηνης) χρησιμοποιουν ειναι, καλως ή κακως ,σχεδιασεις του...1950-1965 .....απο εκει και περα αν ξερεις να παιζεις και εχεις και ΜΥΑΛΟ τον ηχο που "ακους" θα τον βγαλεις με οτιδηποτε εξοπλισμο.

 

Άραγε έχουμε κολλήσει στα 60's γιατί δεν μπόρεσε κανείς να ξεπεράσει τις καινοτομίες της εποχής ή μήπως γιατί δεν υπάρχει η (αντικειμενική) ανάγκη να ξεπεραστούν;

 

Είναι γνωστό από αρχαιοτάτων χρόνων ότι οι ανάγκες είναι αυτές που φέρνουν την πρόοδο μέσα από την κάλυψή τους. Έτσι λοιπόν είναι κι εδώ.

 

Το ερώτημα που μπαίνει είναι όμως: δεν έχει προχωρήσει το θέμα της σχεδίασης εξοπλισμού γιατί έχει "κολλήσει" κι η μουσική; ή γιατί έχουν κολλήσει τα μυαλά των μουσικών; ή γιατί απλά κάποια πράγματα είναι de facto καλύτερα από κάποια άλλα; ή τίποτα απ'ολα αυτά δεν ισχύει και τζάμπα ταλαιπωρούμαι και σας ταλαιπωρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε έχουμε κολλήσει στα 60's γιατί δεν μπόρεσε κανείς να ξεπεράσει τις καινοτομίες της εποχής ή μήπως γιατί δεν υπάρχει η (αντικειμενική) ανάγκη να ξεπεραστούν;

 

Μωρε φτιαξε μου εσυ ΜΙΑ κιθαρα που να ακουγεται,να παιζει και να φαινεται καλυτερα απο τις κλασσικες και εγω μαζι σου (δυστυχως κατι τετοιο δεν εχει γινει ακομα)

 

Τζαμπα ταλαιπωρεισαι...ετσι κι αλλοιως,με ελαχιστες εξαιρεσεις, η ροκ μουσικη απο το 1970 και μετα ειναι "τα ιδια Παντελακη μου,τα ιδια Παντελη μου" (σε διαφορετικο περιτυλιγμα βεβαια καθε φορα... ;D)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ετσι κι αλλοιως,με ελαχιστες εξαιρεσεις, η ροκ μουσικη απο το 1970 και μετα ειναι "τα ιδια Παντελακη μου,τα ιδια Παντελη μου" (σε διαφορετικο περιτυλιγμα βεβαια καθε φορα... ;D)

 

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

η κλασική ροκ με ελάχιστες εξαιρέσεις επεσε μαζί με το αεροπλάνο των skynyrd ,,,εκει στα τέλη του 70'

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

η κλασική ροκ με ελάχιστες εξαιρέσεις επεσε μαζί με το αεροπλάνο των skynyrd ,,,εκει στα τέλη του 70'

 

Μην ξεχνάμε ότι κατά συντριπτική πλειοψηφία παίζουμε μουσική πρωτίστως για να περνάμε καλά!!

 

 

Ακόμα και μόνοι μας στο σπίτι! Οπότε δεν μπορώ να κατηγορήσω ένα ξαδερφάκο μου που πήρε 100 βαττ Μαρσάλλι ενώ παίζει μόνο μες στο σπίτι αλλά με τη Gibson του βγάζει τον ήχο που τον κ@(^*νει!! (και μένει σε μέρος που μπορεί συχνα να τον ανοίγει τέρμα)

 

Άρα τι και αν για κάποιους πέθανε το ροκ? Κάποιοι άλλοι έχουν δικαίωμα να το ζουν κάθε μέρα και να το απολαμβάνουν (παιζοντας το με τον βιντατζ εξοπλισμο τους) σαν κλασσική μουσική!!

 

Ξανά λέω ότι κατά τη γνώμη μου μπορείς να βγάλεις κάτι πολύ φρέσκο χρησιμοποιώντας παμπάλαιο εξοπλισμό! το θέμα είναι να γουστάρεις να περνάς καλά και να εκφράζεσαι ανετα

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνεις τι προηγήθηκε.

Ενημερώνεσαι τι υπάρχει.

Επιλέγεις αν ακολουθείς ή διαφοροποιείσαι.

Και θα δεχτείς και την συνέπεια των επιλογών σου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου