Προς το περιεχόμενο

alesis dm6 ή roland td-4kx?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι πολύ απλα ειναι η κορυφαια εταιρία στα ηλ. τυμπανα, βεβαια τσιμπαει λιγο στις τιμες αλλα μη τη συγκρινουμε με alesis.

 

εγω εχω td6v και παίζω με vst μεσω pc ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει midi out ναι μπορεί να συνδεθει.

 

αλλά γιατί να μην πάρεις αυτή http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1304 ? είναι ΠΟΛΥ ανώτερη και εχει 80 ευρω διαφορά και παίρνει και pads τυπου vh-11, cy15r κοκ?

 

κ. Χναράκη τί λέτε?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε επειδη θα μενο σε διαμερισμα ειπα να παρω ντραμς  με mesh pads να μην κανι θορυβο.κατακριβια ενδιαφέρομε για την roland td-9kx αλλα επειδη ειναι λιγο ακριβη προσπαθο να βρω κατι ποιο φθινο.η roland td 9kx στην ελλαδα ποσα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν εχει midi out ναι μπορεί να συνδεθει.

 

αλλά γιατί να μην πάρεις αυτή http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1304 ? είναι ΠΟΛΥ ανώτερη και εχει 80 ευρω διαφορά και παίρνει και pads τυπου vh-11, cy15r κοκ?

 

κ. Χναράκη τί λέτε?

Περί ορέξεως...

 

Το ότι έχει midi δεν λέει τίποτα. Όταν θα παίξει για παράδειγμα στο Hi-Hat και δει τις νότες που έρχονται στο πρόγραμμα του Η/Υ και δεν μπορεί να τις στείλει σωστά στο VST (re-routing) τι να το κάνει το midi;

Θέλει και λίγο ψάξιμο. Έτσι; Θέλει κάποια σχετική εμπειρία. Δεν γίνονται όλα δια μαγείας.

 

Τώρα όσον αφορά την επιλογή.

Εξαρτάται: α) από το πόσα χρήματα σκοπεύει να διαθέσει κανείς, β) από το πόσο ευέλικτο θέλει να είναι το σύστημά του και γ) από τις ανάγκες που θα του προκείψουν στο μέλλον (επεκτασιμότητα κλπ).

 

Γενικότερα με τα ηλεκτρονικά τύμπανα θέλει προσοχή πριν την αγορά για τη σωστή επιλογή του set βάση των αναγκών μας όχι μόνο για τώρα αλλά και για μετά.

 

Εγώ προσωπικά που έχω δουλέψει τις TD-10 & TD-20 (κεφαλές), δεν είχα αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα και ότι προβλήματα μου έτυχαν λύθηκαν μέσω programming πάνω στις ίδιες τις κεφαλές, πράγμα που δεν νομίζω ότι θα το πετύχαινα με τις μικρότερες κεφαλές με εξαίρεση την TD-12.

Οπότε, ανάλογα με το τι θέλει βλέπει και επιλέγει με το ανάλογο κόστος και περιορισμούς.


Έχω μία "άσχετη" απορία.

Αυτό που βλέπω είναι ότι πολλοί "νεαροί" ζητούν να αγοράσουν ολοκληρωμένο σύστημα ηλεκτρονικών τυμπάνων για να το συνδέσουν ντε και καλά με VST και ότι άλλο προκύψει μέσω υπολογιστή. Αλλά μόνο με VST ή εξωτερικούς ήχους. Απ'ότι καταλαβαίνω, δεν τους αρέσουν οι ήχοι από τα modules? ή βαριούνται να κάτσουν να μάθουν τα modules και να προγραμματίσουν τους δικούς τους προσωπικούς ήχους; Το δέχομαι - σεβαστό.

 

Καθ'ότι άσχετος ρωτάω. Τι το θες τότε όλο το σύστημα και δεν παίρνεις μόνο ένα drum triggering system?

Πάρε ένα καλό set pads εκεί σύνδεσε τον μετατροπέα και μετά πήγαινε μέσω midi όπου γουστάρεις. Ή στην τελική πάρε κάτι εντελώς φθηνό μόνο και μόνο για το triggering to midi έτσι ώστε να ελέγξεις ήχους μόνο από τον υπολογιστή (VST κλπ).

Μιλάω λάθος;

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε  Μανώλης Χναράκη πολυ σωστα τα λες,θα ηθελα και τη δικη σου γνωμη σχετικα με την αγορα της ντραμς μου.θα ηθελα η ντραμς που θα παρο να κανι ηχογραφιση μεσο  Η/Υ(mixer-με καποιο τραγουδι) και δεν με ενδιαφερι να βγαζω δικους μου ηχους καλυτερους απο εκοινους του module και οι ηχοι του module για μενα ειναι καλη.απλος θα ηθελα να μου πεις για την alesis για αυτα που την θελο να κaνη δεν ειναι καλη?επειδη θα παω για σπουδες σε λιγο καιρο ειπα να μην παρο κατι ακριβο.

 

αν θελη καποιος αλλος μπορει να γραψη και την δικη του γνωμη το θεμα ειναι ανοικτο για ολους.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν εννοείς να κάνεις ηχογράφηση (δηλαδή εγγραφή audio), ναι το κάνουν όλες. Απλά συνδέεις τις audio εξόδους με την είσοδο της κονσόλας - κάρτας ήχου κλπ και από εκεί και πέρα είναι θέμα ρύθμισης προγράμματος στον υπολογιστή. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο λέγοντας ηχογράφηση. Το τραγούδι που λες ότι θα παίζεις από πάνω, από που θα παίζει το τραγούδι; σε τι μορφή θα είναι; (MIDI FILE, CD, MP3, WAV, από τον υπολογιστή) ?

 

Εγώ σε αυτά που έγραψα πιό πάνω, όπως θα κατάλαβες, εννοώ εγγραφή Midi. Εκεί θέλει προσοχή διότι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί από μοντέλο σε μοντέλο. Βέβαια, εξαρτάται όπως είπα πιό πάνω, τι ζητάς εις βάθος, πόσο απαιτητικός είσαι και πόσες γνώσεις έχεις στο Midi. Συγνώμη δεν θέλω να σε προσβάλω. Κι εγώ όταν ξεκίνησα ήμουν άσχετος.

 

Για την Alesis δεν την έχω δει ποτέ από κοντά. Οπότε δεν μπορώ να σου πω γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου