Προς το περιεχόμενο

Νέος JTM-45 reissue καίει το ενα fuse μετα το αλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Είναι φυσιολογικό σε καινούριο ενισχυτή να έχουν πρόβλημα οι λυχνίες??? Ρωτάω γιατι αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.

 

Ναι, δυστυχώς υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο. Ποιον ενισχυτή έχεις? Πολλοί κατασκευαστές ενισχυτών βάζουν πλέον οικονομικές κινεζικές λυχνίες στο εργοστάσιο χωρίς άριστο έλεγχο ποιότητας.

Επίσης, θέλει πολλή προσοχή στη χρήση/συντήρηση ο λαμπάτος διότι οι λυχνίες φθείρονται εύκολα από κακό biasing, τράνταγμα ή μεταφορά του ενισχυτή όσο είναι ακόμη ζεστός, μη-χρήση της standby προθέρμανσης κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

rivera royal clubster εχω. Μου έκαψε την ασφάλεια. Δεν έκανε καλή επαφή εσωτερικά το καλώδιο του footswitch και έκανε ένα βόμβο για λίγο και έσβησε απότομα. Θα πάω αύριο σε κανα μαγαζι με ηλετρονικά να πάρω καινούρια ασφάλεια. Αν την ξανακάψει τότε έχουμε θέμα λάμπας οπότε πακετάκι  εδώ  http://www.musik-schmidt.de/gb  μιας και τον έχω λιγότερο απο χρόνο και καλύπτει η εγγύηση. Thanks πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rivera royal clubster εχω. Μου έκαψε την ασφάλεια. Δεν έκανε καλή επαφή εσωτερικά το καλώδιο του footswitch και έκανε ένα βόμβο για λίγο και έσβησε απότομα. Θα πάω αύριο σε κανα μαγαζι με ηλετρονικά να πάρω καινούρια ασφάλεια. Αν την ξανακάψει τότε έχουμε θέμα λάμπας οπότε πακετάκι  εδώ  http://www.musik-schmidt.de/gb  μιας και τον έχω λιγότερο απο χρόνο και καλύπτει η εγγύηση. Thanks πάντως

 

Αν δεν έκανε καλή επαφή το βύσμα του footswitch μάλλον θα σου ξανακάψει την ασφάλεια. Το foot χειρίζεται μερικά ρελέ έως και υψηλής τάσης μέσα στον ενισχυτή. Λόγω κακής επαφής μπορεί κάποιο να έκανε τόξο(spark). Μπορείς να σφίξεις λίγο το jack ώστε να πατά αρκεί να προσέξεις και να έχεις εκτός πρίζας τον ενισχυτή. Κατά τ' άλλα, δε νομίζω να είναι ελάττωμα αλλά στείλε τον στο κατάστημα αν δε διορθωθεί το θέμα.

 

(By the way, είναι καλή η εξυπηρέτηση και το κόστος μεταφορικών στο musik-schmidt?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

(By the way, είναι καλή η εξυπηρέτηση και το κόστος μεταφορικών στο musik-schmidt?)

 

Ακόμα δεν τον έχω στείλει πίσω γιατί άλλαξα ασφάλεια και παίζει, παρόλο που ακόμα κάνει κάτι ανεξήγητα χρατς χρουτς όταν είναι αναμμένος και χωρίς να έχω καλώδιο πουθενά. Αλλά γιαυτό ίσως αναφερθώ σε άλλο topic αν χρειαστεί.

Πάντως στο κατάστημα αυτό τον στέλνεις πίσω με δικά σου έξοδα και στον επιστρέφουν με δικά τους. Δεν ξέρω αν και στο thommann γίνεται το ίδιο, αλλά αυτοί στο schmidt δεν πρέπει να είναι και πολύ ανοιχτοχέρηδες. Αφού να φανταστείς όταν αγόρασα τον ενισχυτή μου χρέωσαν και 10 € έξοδα αποστολής!!!!!Σε ενισχυτή που κάνει 1500 €, έτσι? ¨οχι σε ένα πακετάκι χορδές. Ας όψεται που μόνο σ αυτούς τον βρήκα. Πάντως σε mail και τυχόν απορίες, απαντάνε άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου