Προς το περιεχόμενο

Steve Vai: "Whispering A Prayer"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν......... δεν ξέρω πόσοι από σας ξέρετε αυτό το κομάτι, αλλά εγώ κόντεψα να βάλω τα κλάματα όταν το άκουσα live στην Αθήνα. Η ερμηνεία του θείου Steve ήταν κάτι παραπάνω από καταπληκτική, θα έπαιρνα όρκο ότι εκείνη τη στιγμή η κιθάρα ήταν μέρος του σώματός του, και αυτή ήταν για μένα και η χαριστική βολή στην "εύκολη" άποψη ότι ο Vai παίζει "κλίμακες, κλίμακες, κλιμακες και συναίσθημα μηδέν". Κι εγώ αυτές τις ηλιθιότητες έλεγα παλιά - τόσα ήξερα. Όσοι τα πιστεύεται ακόμα, απλά ακούστε αυτό το κομμάτι....

 

Τέλος πάντων δεν άνοιξα ολόκληρο topic για να σας κάνω κήρυγμα :lol: Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το πώς μπορεί κανείς να πλησιάσει τον ήχο αυτόν, settings, πετάλια, τεχνικές, δεν ξέρω, ο,τιδήποτε θεωρείτε ότι δίνει τον τόσο χαρακτηριστικό ήχο (εκτός βέβαια από την προσωπική νότα του θείου). Τι effects ακούτε? Τι κόλπα? Γενικώς ό,τι μπορείτε καλοδεχούμενο :) BTW, ενδιαφέρομαι και για τα δύο μέρη του κομματιού και το πρώτο με το echo κλπ (που προσωπικά μου ακούγεται σαν να το είχε γράψει ο Brian May) και (ακόμα περισσότερο) το δεύτερο... Αν θέλετε σας ανεβάζω και το Mp3 κάπου.... Πείτε :)

 

Ciao & thanks!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε μακάρι να ήξερα πως θα βγεί αυτός ο ήχος. Απλά απαντάω για να πω οτι είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου κιθαριστικά κομμάτια ever.

By the way η κιθάρα με την οποία παίζει το συγκεκριμένο κομμάτι έχει sustainer πάνω της.

Ίσως ούτε ο Vai να μην ξέρει ακριβώς πως βγαίνει αυτό ο ήχος, αλλά σίγουρα ξέρει ο ασπρομάλλης που είναι υπεύθυνος από τις κιθάρες του Vai μέχρι που θα μπεί ο ανεμιστήρας στη σκηνή για να ανεμίζουν τα μαλλάκια του Steve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.guitargeek.com/rigview/119/

 

 

αλλα ελα μωρε...

ολα αυτα πλεων τα κανεις με το guitar rig.... :lol:

 

 

νομιζω πως καπως ετσι επαιζε και εδω,αν ειχα δει καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν......... δεν ξέρω πόσοι από σας ξέρετε αυτό το κομάτι' date=' αλλά εγώ κόντεψα να βάλω τα κλάματα όταν το άκουσα live στην Αθήνα. Η ερμηνεία του θείου Steve ήταν κάτι παραπάνω από καταπληκτική, θα έπαιρνα όρκο ότι εκείνη τη στιγμή η κιθάρα ήταν μέρος του σώματός του, και αυτή ήταν για μένα και η χαριστική βολή στην "εύκολη" άποψη ότι ο Vai παίζει "κλίμακες, κλίμακες, κλιμακες και συναίσθημα μηδέν". Κι εγώ αυτές τις ηλιθιότητες έλεγα παλιά - τόσα ήξερα. Όσοι τα πιστεύεται ακόμα, απλά ακούστε αυτό το κομμάτι....[/quote']

 

απιστευτο κομματι με τρομερη και απλη μελωδια.. :wink:

α!και οποιος λεει οτι ο Vai παίζει μονο κλίμακες, κλίμακες, και συναίσθημα μηδέν το μονο που εχω να πω ειναι οτι πεταει μεγάααλο αετο...στον κοσμο του με λιγα λογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε μακάρι να ήξερα πως θα βγεί αυτός ο ήχος. Απλά απαντάω για να πω οτι είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου κιθαριστικά κομμάτια ever.

By the way η κιθάρα με την οποία παίζει το συγκεκριμένο κομμάτι έχει sustainer πάνω της.

Ίσως ούτε ο Vai να μην ξέρει ακριβώς πως βγαίνει αυτό ο ήχος' date=' αλλά σίγουρα ξέρει ο ασπρομάλλης που είναι υπεύθυνος από τις κιθάρες του Vai μέχρι που θα μπεί ο ανεμιστήρας στη σκηνή για να ανεμίζουν τα μαλλάκια του Steve.[/quote']

 

lol, παλικάρι αυτός :) Sustainer κι εγώ το υποθέτω, βέβαι γενικά ο vai έχει τρελλά sustainers πάντα, αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον. Φοβερός ήχος πάντως, ΠΡΕΠΕΙ να βρούμε πως βγαίνει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν......... δεν ξέρω πόσοι από σας ξέρετε αυτό το κομάτι' date=' αλλά εγώ κόντεψα να βάλω τα κλάματα όταν το άκουσα live στην Αθήνα. Η ερμηνεία του θείου Steve ήταν κάτι παραπάνω από καταπληκτική, θα έπαιρνα όρκο ότι εκείνη τη στιγμή η κιθάρα ήταν μέρος του σώματός του, και αυτή ήταν για μένα και η χαριστική βολή στην "εύκολη" άποψη ότι ο Vai παίζει "κλίμακες, κλίμακες, κλιμακες και συναίσθημα μηδέν". Κι εγώ αυτές τις ηλιθιότητες έλεγα παλιά - τόσα ήξερα. Όσοι τα πιστεύεται ακόμα, απλά ακούστε αυτό το κομμάτι....[/quote']

 

απιστευτο κομματι με τρομερα απλη μελωδια.. :wink:

α!και οποιος λεει οτι ο Vai παίζει μονο κλίμακες, κλίμακες, και συναίσθημα μηδέν το μονο που εχω να πω ειναι οτι πεταει μεγάααλο αετο...στον κοσμο του με λιγα λογια...

 

Τι να πει και ο Malmsteen;; :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο whispering a prayer παίζει πολύ με το Volume Pedal του [Litlle Aligator της Morley].

 

Ναι, αυτό σίγουρα. Έχω ακούσει γενικώς καλά λόγια για αυτό το πεταλάκι πάντως........ Έχετε καμιά γνώμη;

 

Πάντως το κομάτι το ξέρουμε όλοι ε;; :) Ώρα να βρούμε και το setup του τώρα!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό στοιχείο στον ήχο του Vai πάντα παίζει το DS-1 όπως αναφέρει και το guitar geek. Μόνο που τα τελευταία 3 χρόνια τα DS-1 του [και του Vai και του Satriani] είναι μονταρισμένα από τον Robert Keeley. Πολύ μεγάλη διαφορά. Περισσότερα

http://www.robertkeeley.com/product.php?id=10

 

Οπότε μέχρι τώρα όσον αφορά στην ανάλυση του setup, γνωρίζουμε ότι παίζει σίγουρα με Sustainer, Volume Pedal [μετά το γκάζι πιθανότατα], modded DS-1 και φυσικά στο βρώμικο κανάλι του Carvin legacy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου