Προς το περιεχόμενο

I' m a Ram- 4WD


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καιρό είχα να ποστάρω, αλλά πρέπει ν' ακουσω κάτι που να μου κάνει κλικ. Λοιπόν πήγα στο στουντιάκι μας και ο Γιώργος μου λέει <<γιατί έχουμε παρατήσει το I'm a Ram>>.

-To ποιό? τι είναι αυτό?

-Δε θυμάσαι το είχαμε προβάρει πριν κάμποσο.

Λοιπόν το συγκεκριμένο είχε σβηστεί από τη μνήμη μου.

 

Αν και δεν είμαι φαν του είδους….

Το παίξιμο,φίλινκ κτλ…πολύ - πολύ καλά …. :)

Ειδικά το σημείο του lead….αλητεία….. ;D ;D

 

Επίσης μου άρεσε η ηχογράφηση …

και αδιάκριτα θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει γίνει σε δικό σας χώρο .. ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου άρεσε η ηχογράφηση …

και αδιάκριτα θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει γίνει σε δικό σας χώρο .. ?

 

Σε ευχαριστούμε!  :)

Στο σπίτι-στουντιάκι του ντράμμερ μας. Εκεί κάνουμε πρόβες τις οποίες ηχογραφούμε όλες και αν προκύψει κάτι καλό, τότε εδώ είμαστε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παίζετε φανταστικά , το ξανάκουσα και σήμερα το πρωί με τον καφέ , και τον κατέβασα μονορούφι  8)

 

 

Παιδιά είστε μια Strong blues rock Band με Hi (Tech) προδιαγραφές  8)

 

 

 

 

I' m a

computer-ram.jpg.ac00c871302a944a0bf3c72408eda18b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με το χερι στη καρδια, νομιζω πως παρατηρω το μονιμο φαινομενο με τους κιθαριστες να ειναι πιο δυνατα απο οσο πρεπει. Η συνθεση ειναι μετρια προς το καλο. Παιγμενη αρτια. Αλλα στο θεμα παραγωγης εκει εχεις πολυ δουλεια φιλε μου. Τα τυμπανα σου ακουγοντε λες κ ειναι παιδικο παιχνιδι απο τα jumbo, η πολυ ωραια δουλεια που εκανες στη κιθαρα σου ρχεται μπουμεραγκ γιατι ακουγεται ακομα πιο πανω κ απ τη φωνη. Σε 1 φαση ψαχτο λιγο ακομα με τις εντασεις. Οσον αφορα το θεμα του ρυθμου, στο τελος το σολο ειναι εντελως αρυθμο. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω σε κιθαριστες οτι ο μετρονομος ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το χερι στη καρδια, νομιζω πως παρατηρω το μονιμο φαινομενο με τους κιθαριστες να ειναι πιο δυνατα απο οσο πρεπει. Η συνθεση ειναι μετρια προς το καλο. Παιγμενη αρτια. Αλλα στο θεμα παραγωγης εκει εχεις πολυ δουλεια φιλε μου. Τα τυμπανα σου ακουγοντε λες κ ειναι παιδικο παιχνιδι απο τα jumbo, η πολυ ωραια δουλεια που εκανες στη κιθαρα σου ρχεται μπουμεραγκ γιατι ακουγεται ακομα πιο πανω κ απ τη φωνη. Σε 1 φαση ψαχτο λιγο ακομα με τις εντασεις. Οσον αφορα το θεμα του ρυθμου, στο τελος το σολο ειναι εντελως αρυθμο. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω σε κιθαριστες οτι ο μετρονομος ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου

Ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις.

Πάμε λοιπόν μία μία.

Η σύνθεση δεν είναι δική μας, είναι των Al Green, Mabon Hodges, και <<αντιγράψαμε>> τη εκτέλεση του Roy Buckanan.

O ήχος, τώρα. Το remix γίνεται από τον drummer μας που έχει ένα super στερεοφωνικό και πολλές φορές έχω και 'γω προβλήματα με τον ήχο ακούγοντάς τα κομμάτια στο δικό μου ή στον υπολογιστή, κυρίως με πιο πολλά πρίμα. Η απάντησή του μόνιμα είναι <<το remix γίνεται εδώ, οπότε μ' αυτό το σύστημα προσπαθώ να τα κάνω ν΄ακούγονται καλύτερα>>.

Πιστεύω ότι ο <<κακός>> ήχος των τυμπάνων έχει να κάνει με το λίγο πιο πάνω σε ένταση και τα πιο πολλά πρίμα.

Το σόλο στο τέλος όντως έχει άρυθμο παίξιμο. Συγχώρεσέ με, γιατί  πολλές φορές στη πρόβα όταν τη βρίσκω κάνω και παρασπονδίες και ποτέ overdub. Ότι βγει. Αν και νομίζω το άρυθμο είναι μικρό σε διάρκεια. Όσον αφορά την ένταση παίζω και δυνατότερα. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το χερι στη καρδια, νομιζω πως παρατηρω το μονιμο φαινομενο με τους κιθαριστες να ειναι πιο δυνατα απο οσο πρεπει. Η συνθεση ειναι μετρια προς το καλο. Παιγμενη αρτια. Αλλα στο θεμα παραγωγης εκει εχεις πολυ δουλεια φιλε μου. Τα τυμπανα σου ακουγοντε λες κ ειναι παιδικο παιχνιδι απο τα jumbo, η πολυ ωραια δουλεια που εκανες στη κιθαρα σου ρχεται μπουμεραγκ γιατι ακουγεται ακομα πιο πανω κ απ τη φωνη. Σε 1 φαση ψαχτο λιγο ακομα με τις εντασεις. Οσον αφορα το θεμα του ρυθμου, στο τελος το σολο ειναι εντελως αρυθμο. Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω σε κιθαριστες οτι ο μετρονομος ειναι ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου

 

Χοσέ, Θα διαφωνήσω σχεδόν σε όλα. Ως προς την "παραγωγή" – και ειδικά τον ήχο των τυμπάνων – θεωρώ ότι είναι πολύ καλή γι' αυτό που είναι, δηλαδή οικιακή ηχογράφηση και μάλιστα live (νομίζω). Δεν είναι γραμμένο στα Ocean Way και δεν έχει γίνει με εξοπλισμό εκατομμυρίων, δεκαπέντε ηχολήπτες και τον Rick Rubin να επιβλέπει… Ακούω πολύ συχνά κομμάτια επιπέδου ντέμο που ανεβαίνουν εδώ ή αλλού, πρώτα απ' ευθείας από το λάπτοπ και μετά από το στερεοφωνικό, γιατί αν "περνάνε" από τα ηχειάκια της πλάκας, περνάνε παντού. Και το συγκεκριμένο κατά τη γνώμη μου, περνάει with flying colors.

 

Όσο για τη φωνή, ναι θα μπορούσε να είναι λίγο πιο πάνω, αλλά δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα, όπως δεν με ενόχλησε και το άρρυθμο σημείο του σόλου. Είναι ένα κλασικό ροκ/μπλουζ κομμάτι και πολλά αριστουργήματα του είδους είναι γεμάτα με τέτοιου είδους "ατέλειες"…

 

Δεν έχω σκοπό να χαϊδέψω τα αυτιά του Νέστορα (αν κάτι με χάλαγε θα του το έλεγα κατάμουτρα ή τέλος πάντων κατα-όθονα!) απλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω το δικηγορο των 4WD αλλα βρηκα τα παντα αψογα και τολμω να πω οτι ειμαι αυστηρος στις κρισεις μου.

Το πραμα ειχε ''ανθρωπια'',κατι που λειπει στο 90%των σημερινων ηχογραφησεων.

Τι πριμα και μπασα και και και.Εδω μιλαει η ψυχη.Εστω και σε διασκευη.

Ο μετρονομος?Τι ναι αυτο?

Εδω μιλαμε για blues rock οχι για γιαπωνεζους βρυκολακες με καλωδια στο αιμα...

Hμαρτον...

Νεστορα,θελω να το ξαναπω:

M αρεσε πολυ αυτο που ακουσα.Ζηλευω.

Never give up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου