Προς το περιεχόμενο

Η Μπαλαντα του νεοελληνα - Κωστας Τηλαβερίδης


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και όταν δε μ' ενθουσιάζει κάτι προτιμάω να το  :-X με όλη την καλή διάθεση και με σεβασμό στον κόπο σας:

 

μόλις άκουσα τις πρώτες νότες μουρμούρισα JJ Cale (το Friday ίσως). Η μουσική και η εκτέλεση μου άρεσε, καμιά σχέση όμως με το στίχο.

 

Είχα γράψει μια πιο αναλυτική άποψη για το στίχο αλλά μόλις διάβασα το μήνυμα του blue, που κάνει περίπου τις ίδιες επισημάνσεις και τα παραλείπω ... απλά να πω ότι κάπου προς το τέλος μου έφερε στο νου το αφηγηματικό στυλ του Άγγελος Εξάγγελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις άκουσα τις πρώτες νότες μουρμούρισα JJ Cale (το Friday ίσως). Η μουσική και η εκτέλεση μου άρεσε, καμιά σχέση όμως με το στίχο.

 

Σε παραδεχομαι.

 

Το κομματι αυτο το προβαρανε οι υπολοιποι μονοι τους στα Γιαννιτσα και εγω τους συναντησα στο στουντιο εδω στη Θεσ/νικη, χωρις να εχω ακουσει το κομματι.

 

Ο Κωστας μου ειχε πει το προηγουμενο βραδυ, που του ζητησα καποια ηχογραφηση εστω απο κινητο, για να το ψιλομαθω "Απλά ακου μεχρι αυριο JJ Cale" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Είναι το είδος που, αν και λείπει από την εποχή μας, λίγοι πλέον ασχολούνται με αυτό, και μάλιστα χωρίς να πέφτουν σε ευκολίες αμφιβόλου αισθητικής στο στίχο και στη μουσική.

 

Παρ΄όλα αυτά πιστεύω ότι χρειάζεται, γι αυτό και τα συγχαρητήριά μου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως, είναι ειλικρινεις αποψεις (χωρις βιογραφικο και προτερο εντιμο βιο ;D ), περι της συνθεσης και του στιχου. Κατα πόσο βρισκετε ενδιαφέρον το κομματι, που πασχει, αν εχει καποιο δυνατο σημείο κτλ.

 

Το κομμάτι το βρίσκω ενδιαφέρον, είναι απόλυτα κατανοητό συνεπώς είναι ειλικρινές, και αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι προηγούμενοι τα είπαν όλα JJ Cale-Σιδηρόπουλος-Παπακωσταντίνου ,όχι Βασίλης  ;D...............καλοπαιγμένο ,καλή παραγωγή ,αλλά δεν ...........για μένα, πάντα προσωπικά και χωρίς να δω το βίντεο ,αφού φρόντισαν να με αποτρέψουν οι προλαλίσσαντες 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου