Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ρυθμιση truss rod!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

είχες δίκιο...το γύρισα με τη φορά του ρολογιού και μετά από λίγες στροφές θέλει το εργαλείο πάλι....

αλλά εγώ θέλω να ισιώσω την προς τα κάτω κοιλιά που έχει κάνει...

δεν πρέπει να το γυρίσω αντίθετα απ'τη φορά του ρολογιού?

πως θα γίνει?

 

Δεν γίνεται αν έχεις trussrod "απλής δράσης". Πρέπει να βάλεις πιο χοντρές χορδές (1-2 νούμερα) και να περιμένεις να το "φέρουν" οι χορδές. Μπορείς να "βοηθήσεις" την κατάσταση κουρδίζοντας και 1 τόνο πιο ψηλά. Για όλο αυτό το διάστημα δεν θα σφίγγεις το trussrod απλά θα το τερματίσεις με το χέρι και θα το σφίξεις π.χ. μισή στροφή για να μην φύγει. Όταν το μανίκι αρχίσει να κάνει κοιλιά προς τα εκεί που το τραβάνε οι χορδές, μπορείς σιγά σιγά να επιστρέψεις στο σωστό κούρδισμα και μετά και στις σωστές (δηλαδή επιθυμητές για σένα) χορδές.

Θα πρέπει να το επιθεωρείς τακτικά για να μην σου στραβώσει ανάποδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδή προτείνεις να καμπυλώσω το ξύλο, έμμεσα.....

το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω και πολλά πραγματά και φαντάζομαι μπορούν να συμβούν τα χίλια μύρια αν μπω σε τέτοια διαδικάσια αλλά θα το χω υπ'όψιν μου....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω τι εννοείς χίλια μύρια...

Αν έχεις χαλαρώσει τελείως το trussrod και η καμπυλότητα είναι ακόμα "ανάποδη" τότε πρέπει να βάλεις πιο χοντρές χορδές και να περιμένεις να ισιώσει. Αν θέλεις να ισιώσει "εδώ και τώρα" πρέπει να την πας σε μάστορα ο οποίος θα βγάλει τα τάστα, θα τρίψει την ταστιέρα και θα βάλει καινούρια (τάστα).

Ανέβα ένα ή δύο νουμεράκια χορδές που είναι πιο απλό και τζάμπα και βλέπεις.. μπορεί και να μην χρειαστεί επισκευή....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση που μπορεί να επισύρει δούλεμα αλλά εγώ θα την κάνω:

 

η κοιλιά της ταστιέρας είναι προς τα κάτω, δηλαδή "μακριά" απ'τις χορδές και εγώ στρίβω το παξιμάδι προς τα αριστερά για να ισιώσει.

το κάνω σωστά ή ανάποδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ερώτηση που μπορεί να επισύρει δούλεμα αλλά εγώ θα την κάνω:

 

η κοιλιά της ταστιέρας είναι προς τα κάτω, δηλαδή "μακριά" απ'τις χορδές και εγώ στρίβω το παξιμάδι προς τα αριστερά για να ισιώσει.

το κάνω σωστά ή ανάποδα?

 

Περίμενε....  για να το ξεκαθαρίσουμε: Το μέσο της χορδής είναι μακρυά από το μέσο της ταστιέρας (δηλαδή έχει γίνει  σαν τόξο/χορδή) ή η χορδή ακουμπάει (ή είναι πολύ κοντά) στο μέσο της ταστιέρας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μακριά...όχι πολύ....

αλλά η ταστιέρα στο μέσο απομακρύνεται από τις χορδές

 

Ε τότε... σφίξε λίγο το trussrod.  ;D ;D ;D

Όπως στην εικόνα που έβαλα παραπάνω.

 

Η κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι είναι πολύ λογική (για χαλαρωμένο trussrod). Σφίξε λίγο π.χ. μισή στροφή τώρα και δες αν ίσιωσε. Αν όχι, σφίξε αύριο πάλι 1/4 της στροφής. Και αν θέλει κι άλλο... μεθαύριο άλλο 1/4. Μην βιαστείς....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α....δηλαδή καλά το υποπτεύθηκα....

έστριβα ανάποδα το παξιμάδι σε σχέση με αυτό που ήθελα να κάνω!!

γαμάτος! ;)

 

ευχαριστώ για το χρόνο και την όρεξη harilatron...

 

αν το γυρίσω 1/4 τώρα και 1/4 σε κανά μισάωρο,μία ώρα πειράζει?

πρέπει να περιμένω ολόκληρη μέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα... αν μπορείς να θυμηθείς που ήταν και να το πας περίπου εκεί.... θα είσαι ΟΚ. Αλλά αν το παρακάνεις και το σφίξεις περισσότερο απ ότι πρέπει τότε μπορεί αύριο να έχει "φύγει" προς την αντίθετη μεριά. Το μανίκι θέλει κάποιο χρόνο για να "ηρεμήσει" στις καινούριες τάσεις.

 

Εν ολίγοις, μπορείς να κάνεις τώρα την χοντρική ρύθμιση (αλλά να είσαι στην πλευρά που δεν το έχεις παρακάνει).  Και αν αύριο θέλει άλλο λίγο... δώστου το.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου