Προς το περιεχόμενο

ESP Trussrod προβλημα


Quark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Εχω μια ESP Horizon / Floyd rose e.t.c και πριν λιγες μερες το μανικι της εκανε λιγο backbow λογω αλλαγης καιρου. με αποτελεσμα να τασταρουν λελαχιστα οι χορδες. Πηγα να ρυθμισω το trussrod και ειδα οτι ειναι χαλαρο με αποτελεσμα να μην δινει relief στο μανικι.

 

Τι κανω? υπαρχει λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ειναι οπως λες τερμα χαλαρωμενο το truss rod θα βαλεις πιο χοντρες χορδες απο αυτες που φορες δλδ αν φορας 9αρες θα βαλεις 11αρες και θα την εχεις ετσι για καμια βδομαδα τουλαχιστον (κουρδισμενη εννοειτε)

 

Ετσι με την αυξημενη ταση των χορδων θα βοηθησει το μπρατσο να παρει relief.

 

κανε αυτο και πες μας μετα απο καμια βδομαδα τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή λύση φαίνεται να είναι η αλλαγή σε μεγαλύτερο πάχος χορδών. Επίσης, προφύλαξε την κιθάρα από υγρασία και σκούπιζε την ταστιέρα με στεγνό πανάκι μετά από αρκετό παίξιμο (κι υδρώτα).

Τι κούρδισμα έχει και ποιες χορδές φοραει τώρα?

Μην σου πουν ακόμη εξυπνάδες εκατοντάδων ευρώ για truss rod, βέργες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε 12αρες και κανε αυτο που λεει ο sottos πολυ σημαντικο! για να εχει φτασει να εχει upbow με 10αρες σημαινει κακος χωρος και τροπος φυλαξης και μεταχειρισης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε 12αρες και κανε αυτο που λεει ο sottos πολυ σημαντικο! για να εχει φτασει να εχει upbow με 10αρες σημαινει κακος χωρος και τροπος φυλαξης και μεταχειρισης!

 

Εχω διαβασει οτι τις κιθαρες ειναι κακο να τις αποθηκευουμε στις θηκες τους. Οι κιθαρες μου βρισκονται σε δωματιο μακρυα απο καλοριφερ και τα λοιπα σε κρεμαστα Hercules Guitar stands...που την βρισκεισ την κακη φυλαξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες μου βρισκονται σε δωματιο μακρυα απο καλοριφερ και τα λοιπα σε κρεμαστα Hercules Guitar stands

Kαι εγώ σε ίδια stands τις έχω, το βάρος του σώματος της κιθάρας τεντώνει το μπράτσο,

πάντα την επόμενη μέρα είναι κουρδισμένες ψηλότερα απο οτι τις άφησα. Αφησέ την για

μερικές μέρες κάπου σχεδόν ξαπλωμένη με το headstock να ακουμπάει σε κάποιο

κομοδίνο πχ ώστε να χαλαρώσει λίγο το μπράτσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές φορές σε κάποια όργανα (κυρίως σ'αυτά που προέρχονται απο Κίνα,Κορέα κλπ.) η trussrod είναι χαλαρή,λόγω κακού check control.

 

Αν το μαγαζί που την αγόρασες, δεν είχε μπεί στον κόπο να σετάρει γενικά το όργανο πριν το αγοράσεις,τότε η βέργα παρέμεινε χαλαρή.

 

Αν είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις,με το κλειδάκι (το πιο πιθανό να είναι allen) που σου έδωσαν μαζί με την κιθάρα,βιδώνεις με αργές κινήσεις  δεξιόστροφα το παξιμάδι της trussrod,μέχρι να βρείς αντίσταση.

 

Αν δεν βρείς,πήγαινε σε μάστορα να τσεκάρει άν είναι εντάξει ή όχι,άν δεν είναι και δεν μπορεί να την φτιάξει,πήγαινε στο μαγαζί που την αγόρασες και εφόσων είσαι εντός εγγύησης αλλάζεις όργανο,άν είσαι εκτός εγγύησης πριν πάς στο μαγαζί,αγόρασε ένα κουτί γλυκά ;D και ζήτα να στο αντικαταστήσουν.

 

Edit:

Αυτά που λέω πιο πάνω,είναι για να διαπιστώσεις αν λειτουργεί η βέργα ή όχι.Εννοείται ότι  στη συνέχεια ρυθμίζεις το όργανο ανάλογα, είτε εσύ αν ξέρεις είτε κάποιος μάστορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως η κιθαρα σου εχει double action truss rod? Αν εχει συνεχιζεις να ξεβιδωνεις εως οτου εχεις το relief που θελεις. Εχω την εντυπωση οτι οι γιαπωνεζες εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου