Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία πεταλιών


Fanfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου, 

 

σύντροφοι τα φώτα σας. Έχω δύο ενισχυτές τους οποίους θέλω να χρησιμοποιήσω μαζί σε stereo. Αυτό που θέλω να κάνω είναι στην ουσία να υπάρχει ένα pedalboard το οποίο θα μοιράζεται στους δύο ενισχυτές, τόσο με κάποια πετάλια μπροστά όσο και στις λούπες. Μιας και θέλω να αποφύγω ground loops και τυχών προβλήματα, θα χωρίσω το pedalboard σε pre και post fxs. Μετά την αλυσίδα με compressor, drives κτλ που θα θέλω να στείλω στην είσοδο του κάθε ενισχυτή, σκέφτηκα να αποφύγω την επιλογή του split από κάποιο πετάλι (πχ chorus) αλλά να χρησιμοποιήσω το Lehle Little Dual II switcher με σκοπό αυτό που έγραψα παραπάνω, να splitάρει το mono σήμα, και να το στείλει στους 2 ενισχυτές ενώ παράλληλα να αποφύγω θόρυβο και ground loops. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο αντίστοιχο (και φθηνότερο) switcher με επιτυχία, αν ναι ας το προτείνει. 

 

Το δεύτερο κομμάτι είναι τα post effects που θα πάνε στις λούπες των ενισχυτών. Τα fx είναι συγκεκριμένα που θα τρέξουν εκεί, delay, reverb, chorus. Συγκεκριμένα τα παρακάτω: 

1. Boss DC2w chorus
2. Boss RV6 reverb 
3. Boss DD8 delay

Μιας και τα 3 πετάλια είναι stereo in/out, η κάθε λούπα του ενισχυτή θα πάρει και ένα κομμάτι. Ενισχυτής Α θα είναι left, ενισχυτής Β θα είναι το right δηλαδή. Το ερώτημα μου είναι και εδώ το ίδιο. Θα χρειαστώ κάτι επιπλέον, για να αποφύγω ground loops, επιπλέον θόρυβο κτλ; Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο; 

 

Οι ενισχυτές θα είναι ένας Marshall DSL20 με μία Marshall 1x12 καμπίνα, και ένας Marshall Mini Jubilee με μία Marshall 1x12 καμπίνα. Οι λούπες τους είναι ίδιες και σε instrument level. 

 

Επίσης ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι είναι πώς θα κάνω το ταυτόχρονο switching των καναλιών. Η απλή λύση είναι με τους 2 ποδοδιακόπτες τους, αλλά αν υπάρχει και κάποια άλλη λύση που θα μπορούσα με ένα πάτημα να τα αλλάζω και τα δύο θα ήταν το ιδανικό. 

 

Ευχαριστώω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω κανει αυτο ποτε αλλα λογικα δεν θα εχεις θεμα με τα post effects ωστοσο δεν ξερω κατα ποσο ειναι λειτουργικο αυτο το σεταπ και θα εχει καποια ουσιαστικη διαφορα αλλα οκ το δικιμαζεις και βλεπεις

 

αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το τροφοδοτικο για τα πεταλια να ειναι καλο 

 

29 λεπτά πριν, Fanfan είπε

Επίσης ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι είναι πώς θα κάνω το ταυτόχρονο switching των καναλιών. Η απλή λύση είναι με τους 2 ποδοδιακόπτες τους, αλλά αν υπάρχει και κάποια άλλη λύση που θα μπορούσα με ένα πάτημα να τα αλλάζω και τα δύο θα ήταν το ιδανικό

 

αυτο γινεται με καποιο custom πεταλι απο trs σε δυο ts 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

δεν το εχω κανει αυτο ποτε αλλα λογικα δεν θα εχεις θεμα με τα post effects ωστοσο δεν ξερω κατα ποσο ειναι λειτουργικο αυτο το σεταπ και θα εχει καποια ουσιαστικη διαφορα αλλα οκ το δικιμαζεις και βλεπεις

 

αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το τροφοδοτικο για τα πεταλια να ειναι καλο 

 

 

αυτο γινεται με καποιο custom πεταλι απο trs σε δυο ts 

Ναι τροφοδοτικό και ρεύματα γενικά τα προσέχω πάντα, τα περισσότερα προβλήματα από εκεί ξεκινάνε. Ξεχωριστές γραμμές ρεύμα, audio, τροφοδοτικό voodoo labs ή eventide δουλεύω ανάλογα τα ma που χρειάζομαι. 

 

Ξέρεις κάποιον που θα μπορούσε να κάνει ένα τετοιο custom switcher; 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Fanfan είπε

Ξέρεις κάποιον που θα μπορούσε να κάνει ένα τετοιο custom switcher; 

οσοι ασχολουντε με επισκευες ενισχυτων και πεταλια θα μπορουσαν να το κανουν η να σου μετατρεψουν το υπαρχον δεν ειναι κατι δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης υπάρχει και αυτό σαν switcher:
https://www.thomann.de/gr/moen_gec8_jr_looper_switcher.htm

 

Όπου εκτός από τα κανάλια των ενισχυτών μπορείς να φτιάξεις και presets on off κάποιων απ τα υπόλοιπα πετάλια που έχεις.

Έχω κάνει διάφορα τέτοια πειράματα αλλά σε live καταστάσεις με δύο ενισχυτές πιο μεγάλη εντύπωση μου έκανε το wet/dry setup παρά το stereo. Σε ηχογράφηση φυσικά αλλάζει, αλλά εκεί έτσι κι αλλιώς αυτά τα βάζω μετά στο post production, αν δεν είναι κάτι που από μόνο του θα άλλαζε τον τρόπο που παίζω (ένα Βlackhole της Eventide πχ).

Όσον αφορά τα ground loops, αν όλα είναι σε μία κοινή γείωση και τα τροφοδοτικά είναι απομονωμένα, δε θα έχεις πρόβλημα με τα switchers. Θα πρέπει όμως να δεις κατά πόσο το αρχικό σήμα χάνει μέσα από όλες αυτές τις διαδρομές, μήπως χρειαστείς κάποιο buffer. 

Πάντως, μετά από χρόνια ταλαιπωρίας, αν θες τη γνώμη μου όλα αυτά πολλές φορές περισσότερο δυσκολεύουν τη φάση παρά δίνουν τόσο πολύ επιπλέον. Αν πχ σε μια πρόβα πρέπει για κάθε ιδέα που θες να δοκιμάσεις να λύσεις πρώτα μια μαθηματική εξίσωση στο switcher, θα βρεθείς να δοκιμάζεις πολύ λιγότερα πράγματα. Αν κάθε φορά που έχεις κάποιο live χρειάζεσαι μεταφορική και σε κάθε soundcheck ή ακόμη χειρότερα στη μέση ενός live πρέπει να τσεκάρεις πιο απ όλα τα καλώδια δεν παίζει γιατί πχ κουνήθηκε στη μεταφορά, θα κουραστεί η φάση γρήγορα. Και όπως είπα, στο recording όλα αυτά εχουν ελάχιστο νόημα μιας που έτσι κι αλλιώς double tracking > stereo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε επαιζα stereo και καποια στιγμη καταλαβα οτι ολο αυτο ειναι αχρηστο.
Και στο λαιβ και στην ηχογραφηση.

Μονο για τα αυτια μου εκεινη την ωρα που επαιζα ηταν ωραιο.

Φαντασου να καθεσαι σαν θεατης στο λαιβ στο αριστερο μερος της σκηνης και να ακους τα μισα delay μονο του κιθαριστα).

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου