Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτικά για μεμβρανες πλήκτρων?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πηρα και εγω ενα καινουργιο MIDI και μου βγήκε ξυνό.

 

Το μοντέλο ειναι το Fame Tweak 49. Ναι ξέρω ίσως κράξετε κάποιοι εδώ μέσα επειδή ειναι "FAME", αλλα το θεωρώ καλύτερο απο το M audio Axiom 49(το εχω δοκιμάσει αρκετά), και ειναι στην μισή τιμή. Κυρίως το πήρα να πειραματιστώ με το aftertouch.

 

Μετά απο 2 μέρες ενα πληκτρο δεν πατιοταν καν. Το εβλεπα λιιιγο χαλαροτερο σε σχέση με τα αλλα οποτε λέω κατι δεν παει καλα απο μέσα. Ίσως στην μεταφορά κουνήθηκε πολυ το μαραφέτι (το κουτι απο το musicstore με τα πραγματα μου, δεν ηταν στην καλυτερη δυνατή κατάσταση)

 

Το άνοιξα λοιπόν να δώ τι παιζει. Ευτυχώς λυνόταν πολύ εύκολα σε σχέση με το παλιο μου M audio. Κάθε οκτάβα λύνεται πολυ απλά και έψαχνα να δώ το πρόβλημα. Οι μεμβράνες του είναι οι εξής

 

http://img43.imageshack.us/i/0075dy.jpg   (πάνω μέρος)

http://img837.imageshack.us/i/0076m.jpg   (κάτω μέρος)

 

Λοιπόν, ένα απο αυτα τα μαυριδέρα ειναι έτοιμο να ξεκολήσει . Όταν το ανοιξα το ενα μαυριδερο ειχε χωθει μέσα και ηταν σφηνομένο πλάγια. Τώρα το επανέφερα αλλα αν το πιεσω θα ξαναχωθει οπως ηταν πριν. Οπότε σκέφτομαι

 

α)να το κολλήσω με ειδική κολλα. Το θέμα ειναι ομως με ποια??Καμια ιδέα??

β) να βρώ αντίστοιχη ιδια μεμβρανη να τελειώνει το παραμύθι

 

 

PS1: Όλα αυτα τα κάνω επειδή δεν θελω να το στειλω πίσω στο musicstore και μου κανουν κανα μηνα να το ξαναπάρω. To χρειάζομαι επειγόντως τις επομενες μέρες για αυτο...

PS2: Έχω πάρει αρκετά μικροπραγματα Fame τα οποία με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο. Αλλα τώρα την πάτησα. Αλλα με την γκαντεμια που κουβαλάω και MIDI 500 ευρώ να έπαιρνα πάλι τα ιδια θα είχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολλησε το με απλη σιλικονη (διαφανη)... :D

ανα πασα στιγμη καθαριζεται-αφαιρειται ,δεν θα καψει το ελαστικο και θα κολλησει γερα!

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεεεν...(δεν το κανα με σιλικονη βεβαια). Παιζει για λιγο μετα νεκρωνει παλι... Παιζει να βρω πουθενα τετοια μεμβρανη??? Η θα το στειλω Γερμανια? Αλήθεια με τα μεταφορικα τι θα παιξει αν το στειλω?? Ανοιξα το παλιο M audio αλλα δεν γινεται να του αφαιρεσω τοσο απλα τα πλήκτρα και δεν ξερω αν ειναι οι ιδιες μεμβρανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ξεκίνησες να το φτιάξεις ήταν λάθος σου απο την στιγμή που είναι σε εγγύηση.έπρεπε να το στείλεις πίσω.

 

Επικοινώνησε με την εταιρία που το αγόρασες να σου στείλει το ανταλλακτικό.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικιο Korgious αλλα δεν ηθελα να μπλεξω με μεταφορικες να το στειλω πισω Γερμανια κτλ, και θα λειψω καποιο καιρο και θελω να το παρω μαζι μου... Ήταν ενα πρόβλημα το οποίο ηξερα απο την αρχη τι φταιει, γιατι εχω διορθωσει παρόμοιο,  και για αυτο το ανοιξα

 

Εαν γνωρίζει κανεις αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό τέτοια μεμβράνη εδώ στην Ελλάδα ας το σφυρίξει. Η, έστω που να απευθυνθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου