Προς το περιεχόμενο

Προταση studio monitors για trance,dance μουσικη μεχρι 250-300E


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται παιδες θα ηθελα τη βοηθεια σας σε αυτο το διλημμα.Για την καρτα εχω αποφασισει θα παρω την M-AUDIO FAST TRACK PRO.Ομως τι προτεινετε γι ηχεια με σχετικα καλο flat response .Εχω αποκλεισει τα μπιχλιμπιδια berhinger και κατι παρομοια.Ειμαι αναμεσα σε Yamaha HS-50 και KRK RP5,JBL Control 2 PS.Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα KRK 6 και είναι μια χαρά. Ειδικά άν πάρεις και το sub τους.

Γενικά μήν το σκέφτεσαι εξειδικευμένα σε σχέση με την μουσική που θέλεις να γράψεις.

Τα studio monitors είναι studio monitors  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, για να αποδώσουν σωστά τα monitors που θα πάρεις, πρέπει να λάβεις υπόψιν και την ακουστική του χώρου και να κάνεις τις απαραίτητες βελτιώσεις, όπου χρειάζεται. Κάποιες μπασοπαγίδες (basstraps) στις γωνίες του δωματίου π.χ. ίσως κριθούν αναγκαίες.

 

Τα υλικά ηχοαπορρόφησης έχουν κάποιο κόστος (είτε οι έτοιμες λύσεις, είτε φτιάξεις κάτι μόνος σου), οπότε εσύ αποφασίζεις αν θα τα συμπεριλάβεις στο αρχικό budget ή όχι.

 

Δε γνωρίζω πολλά πράγματα περί ακουστικής (στο ψάξιμο είμαι  ;D), οπότε αν η παραπάνω άποψη είναι ελλιπής ή λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου ελλειπης δεν ειναι η αποψη σου φιλε.Παιζει μεγαλο ρολο η ακουστικη.Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορω να κανω mastering σε σχετικα μικρο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου