Προς το περιεχόμενο

Who needs Wood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και κατά δεύτερον μη εμπιστευόμενος τον ήχο μή ξύλινων οργάνων που αν και μπορεί με κάποια υλικά να είναι καλός, δεν παύει να είναι διαφορετικός και πιθανόν όχι αποδεκτός.

Μα γι αυτό ετοιμάζεται blind test....για να γελάσουμε ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κύριε, κύριε να παίξω και 'γω?

Εσύ είσαι το καλύτερο δείγμα...ότι κιθάρα και να σου δώσουμε, τον ίδιο ήχο θα βγάλεις...ποιά alder, rosewood και γραφίτες.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ όμορφη, και ακούγεται και μια χαρά.  :)

 

Το βρήκα.... η πολυουρεθάνη την έκανε να ακούγεται σαν κανονική  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι αυτό ετοιμάζεται blind test....για να γελάσουμε ;D ;D

 

Καλα μεχρι να κανετε το bling test...ξεκινηστε απο την αγαπημενη κιθαρα του ...Keef.... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μεχρι να κανετε το bling test...ξεκινηστε απο την αγαπημενη κιθαρα του ...Keef.... ;D

To κακό που έχουν τα video, είναι ότι σε επηρεάζουν ψυχολογικά. Άσε που (συνήθως), έχουν χειρότερο ήχο από τα απλά mp3.

Σε mp3 blind test θέλω να δώ...πόσοι θα τολμήσουν να εκτεθούν ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θυμίσω παράδειγμα φίλου μας που πρόσφατα έγραψε ότι πήγε στο customshop της Gibson και δοκίμασε 10 ΙΔΙΕΣ κιθάρες για να καταλήξει στη δικιά του...Θα επαναλάβω,ΙΔΙΕΣ...ίδια ξύλα, ίδια κομμάτια ξύλου, ίδιοι μαγνήτες και ηλεκτρικά, ίδιο (μάλλον) χρώμα....άρα που παίξαν ρόλο εκεί τα ξύλα?

 

:o  :o  :o  

 

Μα...ακριβώς γι΄αυτό το λόγο έκανα όλη αυτή τη φασαρία και τον κόπο(εντάξει...χαρά μου ήταν,αλλά "τρόπος του λέγειν" ;D) να πάω ως εκεί,για να δοκιμάσω στην ουσία ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (σε ηχητική απόδοση) ξύλα,τα οποία ήταν και τα μόνα τα οποία ήταν διαφορετικά από κιθάρα σε κιθάρα.Οι μαγνήτες,τα ηλεκτρικά τα tuners κτλ.(που ήταν όντως ίδια),ποσώς με ενδιέφεραν,διότι τα άλλαζα ότι ώρα ήθελα σε περίπτωση που δεν μου άρεζαν...Τα ξύλα όμως ΟΧΙ... ;)

 

Άλλωστε,οι κιθάρες ούτε καν μπήκαν σε ενισχυτή.Unplugged όλες τους,μέχρι τελικής πτώσεως...(εντάξει για να μαι απολύτως ειλικρινής,μπήκαν για λίγο σε ενισχυτή,ίσα ίσα και μόνο για να πάρω μιά γεύση του "τι λένε" οι μαγνήτες.)  

 

Για μένα η πιό τρανή και σχετικά απλή απόδειξη οτί "wood matters.(a lot!)" είναι,οτί το 99,9% των κατασκευαστών εγχόρδων εξακολουθούν να χρησιμοποιούν σαν πρώτη ύλη το ξύλο... ;) Ειλικρινά πιστεύετε οτί όλα αυτά τα "μυαλά" και CEOs αυτών των εταιρειών είναι μ@λ@κε$ και τυχαίοι,ή ότί θα είχαν δεύτερες σκέψεις ή τύψεις(τι είπατε...? τι είναι αυτό?  ??? ;D) να σταματήσουν να χρησιμοποιούν σαν πρώτη ύλη το ξύλο(τουλάχιστον στα όργανα μαζικής παραγωγής) και να αρχίσουν να χρησιμοποιούν μία οποιαδήποτε(και προπαντώς ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ για να μην ξεχνιόμαστε... ;)*) διαφορετική πρώτη ύλη,ΑΝ ΟΝΤΩΣ τα -διάφορα- ξύλα ΔΕΝ έπαιζαν ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ρόλο στον ήχο ενός οργάνου? ;)Και θα είχαν ΚΑΙ ευχαριστημένη αυτή την απρόβλεπτη και μυστήρια ράτσα των -τάχα μου και τρομάρα τους...- οικολόγων... ::)

 

[*Ρίξτε και μιά ματιά στο χρηματηστήριο πρώτων υλών... ;) (Για όσους δεν γνωρίζουν,εκτός από το χρηματηστήριο μετοχών,ομολόγων κτλ.,υπάρχει και χρηματηστήριο πρώτων υλών) και θα..."ξυλιάσετε" όταν δείτε το τι "ξύλο" πέφτει με/για το ξύλο... ;D]

 

Θα πρότεινα το εξής "πείραμα":Πάρτε μιά Fender (Made by...Squier! ;D ;D ;D,όπως είχε γράψει παλαιότερα ένα μέλος και ακόμα γελάω μέχρι δακρύων από τότε που το πρωτοδιάβασα... ;D ;D ;D) και μιά ίδια Fender (Made by -ευτυχώς θα λεγα...- Fender αυτή τη φορά... ;D) από το Custom Shop. (Επίτηδες πιάνω τα δυό άκρα.) Ας πούμε δυό Strat.

 

Βάλτε και στις δυό(στη Squier δηλαδή ;D) ακριβώς τους ίδιους μαγνήτες,ηλεκρικά,tuners,χορδές,βάψτε την με nitro,κτλ. κτλ. και μετά δώστε τες στον Superfunk να τις σετάρει και τις δυό με τα ίδια ακριβώς specs.

 

E,από τις 100 φορές αν μπορούσαμε να κάνουμε αυτό το πειραμα,τις 99-κατά τη γνώμη μου πάντα- καλύτερη θα ήταν η C.S. Fender,όχι επειδή είναι η ακριβότερη,απλά επειδή το μόνο διαφορετικό(αφού όλα τα άλλα θα ήταν τα ίδια) -και κατά πολύ ανώτερο- που θα είχε είναι τα ΞΥΛΑ της...

 

Το πείραμα -παρεπιπτόντως- το χω κάνει ήδη με τα αναμενόμενα αποτελέσματα,αλλά όχι δεν μπορώ να το κάνω 100 φορές... ;D (δεν χρειάζεται άλλωστε... ;))

 

Marathon στα κομπιούτερ συμφωνούμε απολύτως,στις κιθάρες μου τα χαλάς λιγουλάκι... ;D

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η πιο απιστευτη τελε που εχω παιξει σε ολη μου τη ζωη ...δεν ηταν φτιαγμενη απο ξυλο....,μαμω την κριση μου μαμω..... :'(

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πιστεύετε οτί όλα αυτά τα "μυαλά" και CEOs αυτών των εταιρειών είναι μ@λ@κε$ και τυχαίοι,ή ότί θα είχαν δεύτερες σκέψεις ή τύψεις(τι είπατε...? τι είναι αυτό?  ??? ;D) να σταματήσουν να χρησιμοποιούν σαν πρώτη ύλη το ξύλο(τουλάχιστον στα όργανα μαζικής παραγωγής) και να αρχίσουν να χρησιμοποιούν μία οποιαδήποτε(και προπαντώς ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ για να μην ξεχνιόμαστε... ;)*) διαφορετική πρώτη ύλη,ΑΝ ΟΝΤΩΣ τα -διάφορα- ξύλα ΔΕΝ έπαιζαν ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ρόλο στον ήχο ενός οργάνου? ;)Και θα είχαν ΚΑΙ ευχαριστημένη αυτή την απρόβλεπτη και μυστήρια ράτσα των -τάχα μου και τρομάρα τους...- οικολόγων... ::)

 

Θέλουμε, δεν θέλουμε...δεν υπάρχει φτηνότερη ύλη από το ξύλο....και πιό εύκολη σε επεξεργασία...Γι αυτό οι CEOs αυτών των εταιρειών που δεν είναι μ@λ@κε$ και τυχαίοι, το χρησιμοποιούν κατα κόρον...άσε που οποιοσδήποτε νεωτερισμός χαλάει τα όνειρα της πελατείας...που πιστεύει στα πνεύματα που κατοικούν στα ξύλα... 8)

Το παραπάνω παράδειγμα του Superfunk είναι πραγματικό...και εγώ είμαι από τους θαυμαστές του Trussart, όπως και της Flaxwood και της Steinberger...κλπ, κλπ...

Θα επαναλάβω για ακόμα μία φορά, ότι τα παραπάνω παραδείγματα είναι ΑΚΡΙΒΑ...άρα με λιγότερο περιθώριο κέρδους.

 

Marathon στα κομπιούτερ συμφωνούμε απολύτως,στις κιθάρες μου τα χαλάς λιγουλάκι... ;D

Να σου πώ την αλήθεια...δεν με ενδιαφέρει από τι είναι φτιαγμένη μία κιθάρα. Μου αρκεί να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς σε "συνθήκες μάχης" (δηλ μέσα σε μία μπάντα live) και να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά...εάν τα έχει όλα αυτά, ας είναι φτιαγμένη και από χαρτί και ας μην έχει πνεύματα μέσα ;D ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα το εξής "πείραμα":Πάρτε μιά Fender (Made by...Squier! ;D ;D ;D,όπως είχε γράψει παλαιότερα ένα μέλος και ακόμα γελάω μέχρι δακρύων από τότε που το πρωτοδιάβασα... ;D ;D ;D) και μιά ίδια Fender (Made by -ευτυχώς θα λεγα...- Fender αυτή τη φορά... ;D) από το Custom Shop. (Επίτηδες πιάνω τα δυό άκρα.) Ας πούμε δυό Strat.

 

Βάλτε και στις δυό(στη Squier δηλαδή ;D) ακριβώς τους ίδιους μαγνήτες,ηλεκρικά,tuners,χορδές,βάψτε την με nitro,κτλ. κτλ. και μετά δώστε τες στον Superfunk να τις σετάρει και τις δυό με τα ίδια ακριβώς specs.

Και εδώ...προφανώς...συγκρίνεις ένα ασταθές συστατικό όπως είναι το ξύλο...Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το ίδιο πείραμα (που δεν το έχεις κάνει καμμία φορά) αλλιώς. Πάρε μία από το Custom Shop ξύλινη και μετά μία με ένα συνθετικό σώμα...τότε ναι, αρχίζει και έχει ενδιαφέρον το πείραμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου