Προς το περιεχόμενο

Who needs Wood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2."Συνθετικό" Ξύλο (Προσπαθώ να βρω ένα link ενός άρθρου που είχα διαβάσει)

Nα σε βοηθήσω...www.flaxwood.com

 

Όλα τα παραπάνω καθίστανται αυτομάτως φτηνότερα από το ξύλο ειδικά αν αναλογιστείς οτι μεσομακροπρόθεσμα θα ελλατώνεται ολοένα και περισσότερο η χρήση του,καθώς και το γεγονός οτί αν όλοι οι κατασκευαστές στρεφόταν προς αυτές τις λύσεις.(οι οικολόγοι που λέγαμε...) Η αρχή έγινε με το Brazilian rosewood και έπεται -σίγουρα- συνέχεια.

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ καθίστανται αυτομάτως φτηνότερα από το ξύλο, διότι απαιτούν νέες αλυσίδες παραγωγής, ακριβότερες από τις υπάρχουσες...μία ματιά στη flaxwood ή εδώ

http://www.gusguitars.com/tour.php

το δείχνει καθαρά.

Μεσομακροπρόθεσμα λοιπόν (εάν η θεωρία σου είναι σωστή)...το μέλλον είναι στους γραφίτες ;D ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ καθίστανται αυτομάτως φτηνότερα από το ξύλο, διότι απαιτούν νέες αλυσίδες παραγωγής, ακριβότερες από τις υπάρχουσες...

 

 

Γιατί,ξέρεις καμμιά επένδυση που να είναι αρχικά φτηνότερη από την προηγούμενη? ;D Εξ ορισμού απαιτείται μιά περίοδος απόσβεσης και μετά μπορεί κάλλιστα να αποδειχτεί φτηνότερη.Πάντως όποτε είμαι στην Αθήνα θα ήμουν πολύ περίεργος να έρθω να δοκιμάσω   -αν έχεις εύκαιρη-μιά πλαστική κιθάρα. ;D (και να δω τους παλιούς σου Mac από κοντά! ;D)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όποτε είμαι στην Αθήνα θα ήμουν πολύ περίεργος να έρθω να δοκιμάσω   -αν έχεις εύκαιρη-μιά πλαστική κιθάρα. ;D (και να δω τους παλιούς σου Mac από κοντά! ;D)

Με μεγάλη μου χαρά (μία πλαστική έχω...οι άλλες -ακόμα- είναι κανονικές ;D)...έτσι κι αλλιώς γνώμες ψάχνω και εγώ...ρίξε mail

Τώρα για τα Mac...άλλα έχω στο σπίτι και άλλα στο γραφείο...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μεγάλη μου χαρά (μία πλαστική έχω...οι άλλες -ακόμα- είναι κανονικές ;D)...έτσι κι αλλιώς γνώμες ψάχνω και εγώ...ρίξε mail

Τώρα για τα Mac...άλλα έχω στο σπίτι και άλλα στο γραφείο...

 

Οk,βάζω την ξύλινη,βάζεις την πλαστική? ;D (Θα σου φέρω αυτή που διάλεξα από το Custom Shop,να μου πεις τη γνώμη σου.)

 

Ε,φέρτα όλα τα Mac κάπου να παίζουν όλα μαζι! ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε και στις δυό(στη Squier δηλαδή ) ακριβώς τους ίδιους μαγνήτες,ηλεκρικά,tuners,χορδές,βάψτε την με nitro,κτλ. κτλ. και μετά δώστε τες στον Superfunk να τις σετάρει και τις δυό με τα ίδια ακριβώς specs.

 

E,από τις 100 φορές αν μπορούσαμε να κάνουμε αυτό το πειραμα,τις 99-κατά τη γνώμη μου πάντα- καλύτερη θα ήταν η C.S. Fender,όχι επειδή είναι η ακριβότερη,απλά επειδή το μόνο διαφορετικό(αφού όλα τα άλλα θα ήταν τα ίδια) -και κατά πολύ ανώτερο- που θα είχε είναι τα ΞΥΛΑ της...

 

 

 

Δεκτο μεν , αλλα πολυ απομονωμενο παραδειγμα. Σαν να μου λες οτι απλα και μονο η παρουσια των (καλων )ξυλων θα σου εγγυηθει το αποτελεσμα. Για μενα δεν ειναι ετσι. Και αν θες , Ναι το εχω κανει και γω το τεστ...Αλλα εβγαλα αντιθετο αποτελεσμα.

 

Ειναι αδικο σε 2 κομματια ξυλο που κολλησε/εδεσε/φρεταρε ο καημενος ο κινεζακος (που πληρωνετε 3 κ ο κουκος και εχει χαμηλη εμπειρια) να αποδιδουμε την οποια ηχητικη "αστοχια" του οργανου. Και γιατι δεν κανεις το αντιθετο ? Να βαλεις στην CS fender τα σωθικα της Squier ? Το εχεις κανει ποτε ?

Εννοω αν δωσεις στον κινεζακο τα "καλα" ξυλα πανω κατω τα ιδια θα βγαλει με τη squier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χω κανει - θα θελα ομως. Το  αποτελεσμα που  αναμενουμε ομως θα  πρεπει να μας δωσει μια Fender ηχητικα "ανωτερη" κατα μια ταξη μεγεθους οση η διαφορα της Squier με τα σωθικα της CS που οπως ειπες ηταν πολυ μεγαλη... Δεν νομιζω να γινει ποτε κατι τετοιο ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου