Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες σε jazz box


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

Αν θυμαστε αγορασα προσφατα μια cort yorktown. Εντελως τυχαια μου χαρισε ενας φιλος ενα σετακι μαγνητες JB και Jazz seymour duncan 5ετιας!

 

Και μπηκα στο τρυπακι αν θα εχει νοημα να βαλω τον jazz στην θεση του neck. Απο οτι εχω διαβασει αυτος ο μαγνητης δεν ειναι και τοσο traditional jazz ηχος αλλα  υποστηριζουν οτι ειναι πολυ smooth και γλυκος.

 

Επειδη προς τα χριστουγεννα θα προχωρησω σε μια αναβαθμιση του οργανου (αν γινεται κατι τετοιο) μιας και τα μπασα του ειναι καπως  θολα, αν εχετε κατι υποψιν και σε αλλους μαγνητες πειτε την αποψη σας. Αυτο που θελω ειναι να ακουγεται οσο το δυνατον ''ακουστικος'' ο ηχος.

 

Ευχαριστω.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτους που φοραει τωρα η κιθαρα σου ειναι πολυ καλυτεροι,βαλε τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαστε αγορασα προσφατα μια cort yorktown. Εντελως τυχαια μου χαρισε ενας φιλος ενα σετακι μαγνητες JB και Jazz seymour duncan 5ετιας!

 

Καταρχήν έχεις καλούς φίλους!Τέτοιους θέλω και γω... ;DΟι μαγνήτες που έχεις είναι κλασσικός και δοκιμασμένος συνδυασμός.

 

Όσο για το οτί είναι πενταετίας μην σε απασχολεί καθόλου...Κάποιοι πληρώνουν για P.A.F.s

...50ετίας $5,000+ ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι μαγνήτες που έχεις είναι κλασσικός και δοκιμασμένος συνδυασμός.

 

 

Ειναι ομως κλασσικος συνδιασμος για jazz?! Προκειται για foul hollow body κιθαρα που προοριζεται αποκλειστικα για αυτη τη χρηση.

 

Γνωριζει κανεις καποια αλλη εταιρεια που να παραγει μαγνητες τετοιου υφους?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν μαγνητες ..αποκλειστικα για jazz,αυτοι ειναι μια χαρα....αλλωστε ο ενας..ονομαζεται και.....jazz... ;D

 

Μη την πολυψαχνεις γιατι θα χαθεις...για να εχεις ηχο jazz το σημαντικοτερο ειναι να ΠΑΙΖΕΙΣ (και οταν λεμε να παιζεις εννοουμε να παιζεις...) jazz οποτε καθε λεπτο που χανεις ψαχνοντας για...μαγνητες ,ενισχυτες και αλλες τετοιες...μπουρδες...σε βαρος σου ειναι.. ;) ,καλυτερα να αφιερωνεις τον χρονο σου στο παιξιμο & τη μελετη..

 

Τζαζ παιζεις και με Ibanez & Floyd Rose αν το "εχεις"... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν μαγνητες ..αποκλειστικα για jazz,αυτοι ειναι μια χαρα....αλλωστε ο ενας..ονομαζεται και.....jazz... ;D

 

Μη την πολυψαχνεις γιατι θα χαθεις...για να εχεις ηχο jazz το σημαντικοτερο ειναι να ΠΑΙΖΕΙΣ (και οταν λεμε να παιζεις εννοουμε να παιζεις...) jazz οποτε καθε λεπτο που χανεις ψαχνοντας για...μαγνητες ,ενισχυτες και αλλες τετοιες...μπουρδες...σε βαρος σου ειναι.. ;)

 

Εχεις απολυτο δικιο, ολη αυτη η αναζητηση ειναι απλα στα πλαισια που ξεκουραζομαι και κανω ενα διαλειμα απο την μελετη μου τιποτα παραπερα σε πλαισια μανιας, απλα ρωταω μερικα πραγματα.

 

Θα εγκαταστησω αυτους λοιπον και βλεπουμε

 

Ευχαριστω

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν προβω σε καποια κινηση θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα.

 

Το βασικο προβλημα μου ειναι οτι οταν πχ παιξω μια συγχορδια τα μπασα υπερκαλυπτουν τις ψηλοτερες νοτες και δεν ακουγεται ''σωστα'' δεν ακουγονται ολες οι φωνες το ιδιο, η τεχνικη μου ειναι καλη για να πεις οτι δεν μπορω να τις παιξω. Ο ενισχυτης ειναι ρυθμισμενος για τον χωρο και για το υφος καλα.

 

Αυτο που θελω να καταλαβω ειναι αν ειναι κυριως προβλημα μαγνητων η κατι αλλο στην κιθαρα

 

Περιτο να πω οτι οταν την πηγα στο ωδειο και την εβαλα σε κατι μικρους φεντερ solid state δεν μαζευοταν με τιποτα.

 

Επισης αν οι μαγνητες θα ελυναν καπως το προβλημα τοτε μηπως αντι για αυτους που εχω να προτιμουσα κατι σε gibson 57classics?

 

Ειλικρινα δεν ειμαι μανιακος αλλα οταν πας να μελετησεις και δεν σε βοηθαει το οργανο ειναι ενα θεμα, ελπιζω να καταλαβαινετε.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει -γενικά μιλώντας- να έχεις συγκεκριμένες και ρεαλιστικές απαιτήσεις από το καθετί και από τον καθέναν αν μιλάμε για άνθρωπο.Δεν θέλω να σου "σκάσω τη φούσκα",αλλά η κιθάρα σου είναι ένα μετριότατο όργανο και εδώ ακριβώς είναι που "κολλάει" αυτό που είπα παραπάνω.Είναι απλά ανεδαφικό να έχεις την απάιτηση από ένα Fiatάκι να έχει επιδόσεις...Ferrari. ;D

 

Αν σε παίρνει,ξέχνα τις αναβαθμίσεις και άλλα τέτοια ωραία και πάρε ένα καλύτερο όργανο,αλλιώς συμβιβάσου με ότι ήδη έχεις.

 

Εν πάσει περιπτώσει,το πρόβλημά σου μπορεί να σχετίζεται με "λάθος" ύψος των μαγνητών και όχι με τους μαγνήτες αυτούς καθ αυτούς.Όσον αφορά την "ακουστικότητα" που θέλεις να έχεις,μάλλον μαγνήτες Alnico II(δεν θυμάμαι αν ο Jazz έχει τέτοιους) χρειάζεσαι...

 

 

Περιτο να πω οτι οταν την πηγα στο ωδειο και την εβαλα σε κατι μικρους φεντερ solid state δεν μαζευοταν με τιποτα.

 

Ούτε με "ανάποδα" και λίγο γκάζι παραπάνω...? ;D Τι εννοείς ακριβώς...?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοω πληρως οτι δεν πηρα καμια οργαναρα μην λεμε και οτι θελουμε! :P

Δεν εχω απαιτησεις να παιξει σαν benedetto!

 

Απλα σκεφτομαι μηπως μπορω λιγο να μετριασω αυτη τη θολουρα που βγαζει. Και σκεφτομαι πολλους παραγωντες οπως πχ να μην βαλω φλατ χορδες αλλα να βαλω σαν ακουστικης και διαφορα τετοια, το υψος των μαγνητων το εχω πειραξει ηδη και νομιζω οτι ο neck δεν παει αλλο κατω!! ;D Απλα ολα αυτα τα δοκιμαστικα ειδικα αμα θελουν χρημα δεν λεει να τα παρω σβαρνα ας μαθω πρωτα δυο πραγματα απο δω.

 

Δεν μαζευοταν εννοω οτι με κλειστα μπασα τελειως στον ενισχυτη  αμα επαιζα μια drop 2 φα νομιζες οτι ο χωρος ειχε ομιχλη απο το μπασο! Βεβαια με τον δικο μου ενισχυτη ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί ενισχυτές έχουν φτιαχτεί για κουφούς στα μπάσα, εγώ σε πολλούε ενισχυτές χαμηλώνω τα μπάσα.

 

Τι χορδές έχεις; τι tone έχει η κιθάρα; μπορείς να βγάλεις λίγο το tone εκτός κυκλώματος;

δοκίμασε να σηκώσεις λίγο το μαγνήτη προς τα καντίνια

και δοκίμασε και roundwound

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου