Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Ibanez RG350EX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν σετ κ για γεφυρα κ για λαιμο?

 

Ναι σαν σετ. Κοιτα γενικα υπαρχουν πολλοι καλοι μαγνητες και θελει λιγο ψαξιμο, αλλα σου ξαναλεω οτι ειδικα για βαρεις ηχους πολυ γκαζωμενους δεν παιζει ρολο ο μαγνητης. Χρειαζεσαι μηχανημα απο εκει και περα με ποιοτικο και μπολικο gain και φυσικα ΣΩΣΤΟ eq

 

Προσπαθησε να ψαξεις μαγνητη με γνωμονα τον καθαρο ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσπαθησε να ψαξεις μαγνητη με γνωμονα τον καθαρο ηχο...

 

Kατι μας ειπες τωρα! ;D

αφου δεν εχω ιδεα απο μαγνητες.. πως να το κανω αυτο?

Εγω προσπαθω να μαζεψω πολλες γνωμες ωστε να εχω μια εικονα σαν συνολο κ να κρινω..

Προφανως δεν μπορω να ακουσω πολλους μαγνητες μαζι δυστυχως..

 

Λαθος των εταιριων που δεν εχουν τα καταλληλα samples για πολλα ειδη κιθαρας κ συνδυασμους μαγνητων ωστε να ακουσει καποιος κ να κρινει..

 

Αν κ περισσοτερο μαλλον ειναι απλα ενα τρικ των εταιρειων ωστε να αγοραζουμε κατι κ αφου το ακουσουμε κ τελικα δεν ειναι αυτο που θελαμε, να πηγαινουμε κ να αγοραζουμε κ αλλο σετ κ αλλο κτλ..

 

Αν παντως υπαρχουν ατομα στη Θεσσαλονικη( η Τρικαλα) με ibanez κ εναν διαφορετικο απο τον μαμα συνδυασμο μαγνητων, θα ενδιαφερομουν πολυ να ερθω σπιτι σας κ να τους ακουσω κ απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατι μας ειπες τωρα! ;D

αφου δεν εχω ιδεα απο μαγνητες.. πως να το κανω αυτο?

Εγω προσπαθω να μαζεψω πολλες γνωμες ωστε να εχω μια εικονα σαν συνολο κ να κρινω..

Προφανως δεν μπορω να ακουσω πολλους μαγνητες μαζι δυστυχως..

 

Λαθος των εταιριων που δεν εχουν τα καταλληλα samples για πολλα ειδη κιθαρας κ συνδυασμους μαγνητων ωστε να ακουσει καποιος κ να κρινει..

 

Αν κ περισσοτερο μαλλον ειναι απλα ενα τρικ των εταιρειων ωστε να αγοραζουμε κατι κ αφου το ακουσουμε κ τελικα δεν ειναι αυτο που θελαμε, να πηγαινουμε κ να αγοραζουμε κ αλλο σετ κ αλλο κτλ..

 

Αν παντως υπαρχουν ατομα στη Θεσσαλονικη( η Τρικαλα) με ibanez κ εναν διαφορετικο απο τον μαμα συνδυασμο μαγνητων, θα ενδιαφερομουν πολυ να ερθω σπιτι σας κ να τους ακουσω κ απο κοντα.

 

Με τι ενισχυτη παιζεις παρεπιπτοντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έχεις εμπειρία από αλλαγές μαγνητών και θέλεις ενα all-around set, καλή λύση για να ξεκινήσεις είναι βάλεις Seymour Duncan JB Trembucker για bridge και Jazz για neck.

 

Ο Evolution bridge ήταν ο πρώτος after-market μαγνήτης που έχω δοκιμάσει. Είναι φοβερός μαγνήτης γενικά και άμα αποκτήσει κανείς εμπειρία κάνει παπάδες. Το θέμα είναι όμως οτι δεν συγχωρεί έστω και το παραμικρό λαθάκι στο παίξιμο, ο,τι κάνεις (σωστό ή λάθος) ακούγεται και αναπαράγεται πιστότατα.

Είναι καλός μαγνήτης αλλά πιστεύω όχι για την παρούσα φάση της μουσικής σου πορείας.

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έχεις εμπειρία από αλλαγές μαγνητών και θέλεις ενα all-around set, καλή λύση για να ξεκινήσεις είναι βάλεις Seymour Duncan JB Trembucker για bridge και Jazz για neck.

 

Ο Evolution bridge ήταν ο πρώτος after-market μαγνήτης που έχω δοκιμάσει. Είναι φοβερός μαγνήτης γενικά και άμα αποκτήσει κανείς εμπειρία κάνει παπάδες. Το θέμα είναι όμως οτι δεν συγχωρεί έστω και το παραμικρό λαθάκι στο παίξιμο, ο,τι κάνεις (σωστό ή λάθος) ακούγεται και αναπαράγεται πιστότατα.

Είναι καλός μαγνήτης αλλά πιστεύω όχι για την παρούσα φάση της μουσικής σου πορείας.

 

 

 

Μπορω να χειριστω παντως κ active μαγνητη αρκετα καλα, κ ναι ξερω πως σου βγαζει τα παντα απο το παιξιμο σου.. Εχω κ μια schecter c7hellraiser με emg's 707 splitable Κ ξερω τι εννοεις..

 

Περα απο αυτο με ενδιαφερει εντονα κ ο thrash metal προσανατολισμος του ηχου..

Με τον jb στην γεφυρα θα μπορω να εχω το απαραιτητο γκαζι??(ασχετα με τον ενισχυτη που παιζει κ τον μεγαλυτερο ρολο βεβαια)

 

Βy the way εχω εναν roland Τρατζιστορ cube20x καθαρα για σπιτικη δουλεια. Αλλα εμενα με ενδιαφερει ο ηχος που θα βγαζω στα στουντιο σε καλους λαμπατους ενισχυτες.. Την schecter την απολαμβανω περισσοτερο στο στουντιο.. Ειναι λες κ ειναι αλλη κιθαρα απο θεμα ηχου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

+ 1 για τους duncan που πρωτεινε ο jasemeister

Να και ενα βιντεακι με συγκριση dimarzio x2n, paf pro με τους duncan JB, jazz 59.

Το πρωτο ειναι ηχογραφημενο με toneport της line 6, και το δευτερο με ενα ενισχυτη line 6 spider (κακος ενισχυτης για συμπερασματα κατε με... μαλλον κακος τροπος για να βγαλεις συμπερασμα γενικοτερα, αλλα ειναι μια αρχη)

 

http://www.youtube.com/user/mccneb#p/u/6/6oa7HWxwxNE

 

http://www.youtube.com/user/mccneb#p/u/5/vLDwmcKhEBE

 

 

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατηρησα μεγαλυτερο gain του x2n απο του Jb, και του paf pro απο του jazz στα 2 βιντεο..

παρολα αυτα ο συνδυασμος jb κ jazz μου ακουστηκε αρκετα καλος κ γλυκος στα αυτια μου.. ο X2N active ειναι? πολυ gain σαν emg εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση σου περιγράφεται κι εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167633.0

..αλλά πριν αλλάξεις μαγνήτες...ξεκίνα να πετάς ποτενσιόμετρα πενταθέσιο και λοιπά ηλεκτρικά της Ibanez σου... ;)

Σου μιλάει κάτοχος 5 Ibanez 3 RG και 2 S..... :)

 

Υ.Γ Στις RG δεν παίζουν και πολύ καλά οι Duncan....

      Προτίμησε Dimarzio

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση σου περιγράφεται κι εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167633.0

..αλλά πριν αλλάξεις μαγνήτες...ξεκίνα να πετάς ποτενσιόμετρα πενταθέσιο και λοιπά ηλεκτρικά της Ibanez σου... ;)

Σου μιλάει κάτοχος 5 Ibanez 3 RG και 2 S..... :)

 

Υ.Γ Στις RG δεν παίζουν και πολύ καλά οι Duncan....

      Προτίμησε Dimarzio

 

 

ευχαριστω για την παραθεση!

Το οτι δεν παιζουν καλα οι duncan σε ibanez γιατι το λες? που το στηριζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου