Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη Μαγνητων - Αναβαθμιση Ηλεκτρικων σε Ibanez RG350EX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hell O!

Τον Απριλη που θα κατεβω Χανια σκεφτομουν να προχωρησω στην αλλαγη των μαγνητων αλλα και στην αναβαθμιση των ηλεκτρικων στην κιθαριτσα μου, που τοσο καιρο σκεφτομαι να κανω!

Μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει στους DiMarzio.

 

Bridge: D ActivatorX (εχω παιξει με μια Xiphos XPT-700 και μου αρεσε ο ηχος τους)

Middle: YJM (εχω ακουσει κλιπ απο συμφορουμιτη, αλλα δεν ξερω στην middle θεση αν θα "χαντακωνεται")

Neck: Evo2 (προσωπικη εμπειρια με μια Jem η οποια βεβαια φορουσε τους Εvo και οχι τους  Evo2, αλλα πιστευω οτι θα ειναι καλυτερος ο ηχος τους!)

 

Το θεμα ειναι θα "συνεργαζονται" μεταξυ τους οι μαγνητες στα split? Και γενικα θα υπαρχει καποιο προβλημα μεταξυ τους?

 

Επισης στο θεμα των ηλεκτρικων... τι ποτενσιομετρα να βαλω? δεν ξερω τπτ επ'αυτου...και φοβαμαι μηπως δεν κανω καποια σωστη αλλαγη σε αυτα...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις και τον χρονο σας  :)

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω αν θα καταφερουν να κανουν χωριο και οι 3 μαγνητες που εχεις διαλεξει. Απο τελειως διαφορετικους κοσμους ο καθε ενας, το οτι ειναι dimarzio δεν εχει τοση σημασια

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια κιθαρα στην ασπρη εκδοση της και πριν ενα χρονο περιπου της αλλαξα μαγνητες ομως προτιμησα seymour duncan. Ειμαι ενθουσιασμενος με το αποτελεσμα(βεβαια ειναι υποκειμενικο τελειως αυτο)..αν θα σε ενδιεφερε κατι σε SD ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

 

@ΖΙΚΟ αυτο λεω και γω!! το ξερω οτι ειναι DiMarzio και οι τρεις οτι θα κανουν χωριο, για αυτο το λογο ακριβως ρωταω, μηπως εχει κανεις καποια εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα...

 

@VinnieT και απο SD εψαχνα στην αρχη! ειχα σκεφτει για τον SH-13 για γεφυρα, SH-4 για neck και για middle δεν μπορουσα να καταληξω καπου!!!

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη αποψη παντα! για neck θα κινηθεις σε: sh1 (59) ή sh2 (jazz) και οι 2 βγαζουν τελειο καθαρο και με παραμορφωση αποδιδουν παρα πολυ καλα... στη θεση της γεφυρας εγω εχω τον tb-6( distostion) ωστοσο ο πιο δημοφιλης ειναι ο tb-4 (jb) τον οποιο αν δεν κανω λαθος εχουν πολλες jackson κιθαρες. ( το Tb ειναι μια παραλλαγη του sh για κιθαρες με τρεμολο ή FR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη neck θεση ποιον εχεις εσυ?

τον μεσαιο τον εχεις αλλαξει?

απ τον ηχο τους εισαι ικανιποιημενος?

 

 

υπαρχει περιπτωση να ανεβασεις κανενα κλιπακι να τους ακουσω?

Βι βιλ βι βιλ ροκ γιου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη neck θεση εχω βαλει τον jazz (sh-2) και στην μεσαια θεση εχω βαλει τον ssl-3 ο οποιος ειναι και αυτος hi-output ωστοσο ειναι singlecoil... ειμαι υπερβολικα ικανοποιημενος απο τη κιθαρα καθως η διαφορα στον ηχο ειναι ειλικρινα τεραστια σε σχεση με πριν. Με αυτους τους 3 μαγνητες πιανεις ενα σχετικα μεγαλο ευρος μουσικων στυλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρικα δεν αλλαξα και λογικα δεν θα αλλαξω.... και μονο απο την αλλαγη μαγνητων ειδα τεραστια διαφορα... λογικα αν αλλαχτουν και τα ηλεκτρικα θα ειναι ακομα πιο αισθητη η βελτιωση...(το μονο αρνητικο σε αυτη τη κιθαρα ειναι το floyd της αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :) ) καλη συνεχεια με τη κιθαρα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου