Προς το περιεχόμενο

Marsall JVM140 vs TSL100 vs jcm800 2203 reissue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά. Θα ήθελα να αγοράσω ένα λαμπάτο marshall ενισχυτή, και διαβάζοντας τα διάφορα φόρουμς έχω καταλήξει σε αυτά τα τρία μοντέλα. JVM410,jcm2000-TSL100 και jcm800 2203 reissue.

O JVM410 είναι ο πιο ευέλικτος από όλους αλλά δεν έχω ακούσει πολύ καλά λογια για τιν χροια του ήχου του.Καποιοι λένε ότι είναι σαν μια συνέχεια του υδριβικού VALVESTATE.

Ο TSL100 είναι και αυτος αρκέτα ευέλικτος αλλά και για αυτόν δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την χροιά του.Γενικά λένε οτι ο DSL100  εχει καλύτερη χροια.

Τελος ο jcm800 2203 ίσως έχει την καλύτερη χροιά αλλά το γεγονός ότι ειναι μονοκαναλος είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα  για τα live.

Εσείς ποιον με συμβουλεύετε να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά κι εδώ...κι ο φίλος την ίδια με σένα απορία έχει..τυχαίο??Δεν νομίζω 11888  ;D ;D ;D

[ftp=ftp://http://forum.kithara.gr/index.php?board=74;action=display;threadid=80703;start=]http://forum.kithara.gr/index.php?board=74;action=display;threadid=80703;start=[/ftp]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος 3 mashall κεφάλων, JVM410 - DSL50 - TSL60 ας πω την γνώμη μου.

 

Αν μιλάμε καθαρόαιμα για θέματα τόνου ο JCM800 είναι σίγουρα από τους πιο κλασσικούς marshall και προηγείται αλλά και με προβλήματα λόγο σχεδιασμού ότι δεν έχει πολύ gain (σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα που αναφέρονται) είναι μονοκάναλος (αρά και λιγότερο ευέλικτος, σχετικό βεβαία και αυτό, αλλά πάλι σε σχέση με τους άλλους) και θέλει και αρκετό volume (η attenuator η/και boost πετάλι).

 

Ο JVM μετά ακολουθεί με πάρα πολύ μεγάλη ευελιξία και με τόνο πολύ κοντά σε αρκετά κλασσικά μοντέλα (όπως JCM800, Plexi κτλ) αλλά βέβαια λόγο σχεδιασμού έχει ένα πιο μοντέρνο τόνο γενικότερα. Αυτήν την στιγμή τον θεωρώ από καινούργιους marshall ότι καλύτερο έχει βγάλει (περιμένω βέβαια να δω και τον νέο AFD100). Επίσης παίζει πολύ καλά σε χαμηλό volume, το hotplate μου πιάνει σκόνη.

 

Τώρα για τον TSL σε σχέση με τον JVM δεν νομίζω ότι μπορεί (κατά την γνώμη μου πάντα έτσι?) να συγκριθεί και τονικά και σε ευκολίες, στην ουσία προτιμώ τον DSL πολύ παραπάνω από τον TSL και γενικότερα με της τιμές της αγοράς, νομίζω ότι ο JVM είναι μονόδρομος σε σχέση με TSL/DSL.

 

Αρά όπως το βλέπω, η πας σε έναν JCM800 με πιο raw ήχο αλλά και με λιγότερη ευελιξία η στον JVM που είναι ένας marshall με ήχο όλων των μοντέλων της εταιρίας (αλλά πάντα με τον δικό του χαρακτήρα, δηλαδή όχι κλώνος ηχητικά αλλά πολύ κοντά στα ηχοχρωματα) και πάρα πολύ ευέλικτο μηχάνημα.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Στέλιος.

 

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι ο JVM είναι μονόδρομος σε σχέση με TSL/DSL.

Τον εχω στο στουντιο για δοκιμη,εχω παιξει ΤSL/DSL εχω και την 6100LM που ηταν

ο JVM της εποχης του(90 's).

Ουτε να το σκεφτεσαι.

Παρτον και παιζεις σχεδον τα παντα.

Απιστευτο μηχανημα με συγχρονο προσανατολισμο

αλλα και vintage αιχμες αν ξερεις να τις παρεις.

Και μην βαλεις πεταλια και τετοια...καρφι.

Καλες μας αγορες...!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν πας ν'ακουσεις αυτον ...

 

http://www.premierguitar.com/Video/20100115/877/NAMM_10_Marshall_JMD_1_100_Watt_Demo.aspx

 

... που εχει και τους τρεις που σ'ενδιαφερουν + αλλους 13 + εφε + αλλα καλουδια.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην βαλεις πεταλια και τετοια...καρφι.

 

Ετσι ακριβως! Εχεi ο JVM οσο gain χρειαζεσαι! Εγω τερματιζω (και παλι με πολυ gain για τα 80s hair metal που παιζω) στο OD1 orange με το gain στο 5!

 

Βεβαια μπορεις να κανεις και το αλλο για πιο ακομα vintage προσανατολισμο (η καλυτερα για τεχνικες αλλα JCM800 στα 80s) ενα boost/OD στο crunch red.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου