Προς το περιεχόμενο

Ποιά από τις 3 θα επιλέγατε;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα  :)

 

Λοιπον η ibanez φτιαχνει πολυ βολικα μανικια κατε με, η jackson εφτιαχνε καποτε καλες κιθαρες και η esp φτιαχνει ακομα καλες κιθαρες οποτε + 1 για την esp αλλα σε αλλο χρωμα  ;) ;D

 

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Για jackson γιατι απλα μολις πιασεις καποια απο τις ακριβες σειρες της (οπως αυτη) ξεχνας πολλες κιθαρες που σου εκαναν εντυπωση μεχρι τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γηωμη μου ESP.Οι μισοι κιθαριστες στο Metal παιζουν με ESP, αυτο κατι λεει για την ποιοτητα τους. Ιbanez με τιποτα. Σου παω στοιχημα κιολας οτι και μια μερα φαου την αγορασεις να την βγαλειος για πωληση κατω απο την μιση τιμο, δεν θα την παρει κανενας.

 

Όχι ότι οι ESP δεν είναι ποιοτικές κιθάρες, κάθε άλλο, αλλά το μόνο που λέει αυτό είναι ότι η ESP πληρώνει καλύτερα, αυτό σημαίνει και τίποτα παραπάνω. Και για τις Ibanez ναι η τιμή θα πέσει όχι γιατί είναι άχρηστες, αλλά γιατί είναι και αυτές πολυεργαλεία βαρβάτα και όλοι έχουν από μία. Μην κολλάτε στην πρώτη διαφήμηση που σας πασάρουν, σε αυτό το επίπεδο όλα τα όργανα καλά είναι (εγώ τη Jackson πρότεινα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι οι ESP δεν είναι ποιοτικές κιθάρες, κάθε άλλο, αλλά το μόνο που λέει αυτό είναι ότι η ESP πληρώνει καλύτερα, αυτό σημαίνει και τίποτα παραπάνω. Και για τις Ibanez ναι η τιμή θα πέσει όχι γιατί είναι άχρηστες, αλλά γιατί είναι και αυτές πολυεργαλεία βαρβάτα και όλοι έχουν από μία. Μην κολλάτε στην πρώτη διαφήμηση που σας πασάρουν, σε αυτό το επίπεδο όλα τα όργανα καλά είναι (εγώ τη Jackson πρότεινα!).

Συμφωνω εν μερη απλα δεν αναφερομουν μονο σους μουσικους που εχουν signature models  αλλα σε παρα πολλους αλλους που παιζουν με ESP και δεν εχουν κανει κανενα συμβολαιο με την ESP.Οσο για τις  Ibanez, να σου πω μονο οτι  ειχα αγορασει μια RG prestige πριν λιγους μηνες  1100 ευρα και την εδωσα 570 ευρω, ολοκαινουρια με τις ζελατινες, γιατι παραπανω δεν την αγοραζε κανενας. Το θεωρω απαραδεκτο να δινεις 1100-2000 ευρω και να εχει αθλιους μαγνητες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω εν μερη απλα δεν αναφερομουν μονο σους μουσικους που εχουν signature models  αλλα σε παρα πολλους αλλους που παιζουν με ESP και δεν εχουν κανει κανενα συμβολαιο με την ESP.Οσο για τις  Ibanez, να σου πω μονο οτι  ειχα αγορασει μια RG prestige πριν λιγους μηνες  1100 ευρα και την εδωσα 570 ευρω, ολοκαινουρια με τις ζελατινες, γιατι παραπανω δεν την αγοραζε κανενας. Το θεωρω απαραδεκτο να δινεις 1100-2000 ευρω και να εχει αθλιους μαγνητες.

 

βασικα την πουλησεις τοσο φθηνα γιατι αυτο το διαστημα που διανυουμε ειναι πολυ δυσκολο και ο κοσμος δεν εχει δυνατοτητα να αγορασει... περαν τουτου οι μαγνητες της dim/ibz δεν ειναι καθολου αθλιοι... ειναι απιστευτοι και παιζουν πολυ καλα στις συγκεκριμενες κιθαρες... η ιμπανεζ δεν μας εχει δωσει δειγματα εταιριας που τσιγκουνευεται στον εξοπλισμο , αφου βαζει στις κιθαρες τις ακριβα τρεμολα αφαμηλα οικονομικα με τα floyd rose βαζει τα gotoh . Ετσι και οι μαγνητες τους ειναι μια χαρα και δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο αλλους seymour duncan/dimarzio.Απλα οι κιθαρες ιμπανεζ με ατους δικους της μαγνητες παιζουν καλα σαν συνολο και οι μαγνητες δινουν το μαξιμουμ της κιθαρας. Τα παραπανω αποτελουν την δικη μου αποψη και τα δικα μου αυτια εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω εν μερη απλα δεν αναφερομουν μονο σους μουσικους που εχουν signature models  αλλα σε παρα πολλους αλλους που παιζουν με ESP και δεν εχουν κανει κανενα συμβολαιο με την ESP.Οσο για τις  Ibanez, να σου πω μονο οτι  ειχα αγορασει μια RG prestige πριν λιγους μηνες  1100 ευρα και την εδωσα 570 ευρω, ολοκαινουρια με τις ζελατινες, γιατι παραπανω δεν την αγοραζε κανενας. Το θεωρω απαραδεκτο να δινεις 1100-2000 ευρω και να εχει αθλιους μαγνητες.

 

Δε χρειάζεται να έχει κάποιος signature model για να έχει σπόνσορα, ο περισσότερος κόσμος δεν έχει. Και τέλος πάντων που βρήκες πόσοι παίζουν με κάθε μάρκα για να κάνουμε τη σύγκριση? Όχι οτι λέει τίποτα αυτό περί ποιότητας οργάνων.

 

Οι μαγνήτες DiMarzio είναι και της Ibanez. Στα 1100 δε νομίζω να είναι καθόλου άθλιοι, πόσο λες να γλυτώνουν που δε γράφουν "Evolution" επάνω, 10 ευρώ, 20? Τώρα για την τιμή είπαμε, αφ'ενός οι Ibanez είναι πολύ διαδεδομένες, και αφ'ετέρου τόσο την έδωσες τόσο την πήρανε. Αν επέμενες λίγο ακόμα αποκλείεται να μη βρισκόταν άτομο να πάρει καινούρια Prestige με 800 ευρώ ας πούμε, δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμα και στα δύσκολα που περνάμε. Μην κατηγορείς την καημένη την κιθάρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε και από μένα κύριοι.

 

Είμαι Fenderάκιας μέχρι αηδίας (Κιθάρα, ενισχυτής, μέχρι και καλώδια!!!) αλλά η συγκεκριμένη Ibanez είναι μία από τις κιθάρες που θα ήθελα πολύ να έχω... είναι ίσως η πιό βολική κιθάρα που έχω παίξει.

 

Ήταν ένα μακρινό καλοκαίρι (πριν 2 χρόνια ήτανε αλλά θέλω να δώσω ποιητικό τόνο) όπου φτάνω στη σχολή κιθάρας μου καταϊδρωμένος λόγο ζέστης και ανηφόρων στο δρόμο...

 

Εκείνη τη μέρα δεν είχα πάρει μαζί την κιθάρα μου (Fender Showmaster HSS Floyd Rose) γιατί έφυγα πολύ βιαστικά από το σπίτι και απλά θα ζητούσα από το δάσκαλό μου να μου δώσει μια από τις δικές του για το μάθημα. Και μου τη φέρνει.

 

Συνηθισμένος λοιπόν εγώ από τη Fender απλώνω το χέρι βάζοντας τη δύναμη που χρειαζόταν για να τη σηκώσω και τότε... ωωωωω! είναι πούπουλο! Δεν ξέρω αν όντως θεωρείται από τις ελαφριές κιθάρες αλλά προσωπικά μου φάνηκε πανάλαφρη! Την κρατάω να παίξω και κάθεται τέλεια πάνω μου (έχει τζιβιτζουλιάρικο σχήμα γι'αυτό). Σηκώθηκα και όρθιος για να δω πως κάθεται με ζώνη και ήταν επίσης απίστευτα άνετο το όλο σκηνικό...

 

Για να μην τα πολυλογώ (αν και ήδη το έχω κάνει :/ ) μιλάμε για μία Ibanez η οποια έχει ποιότητα Ibanez (εννοώ την καλή ποιότητα Ibanez, δεν είναι Ibanez GRG - ότι να'ναι δηλαδή) η οποία είναι πανάλαφρη και υπερβολικά βολική στο πιάσιμο, έχει καλό floyd rose πάνω, έχει jumbo frets και είναι και όμορφη (υποκειμενικό το ξέρω). Τους μαγνήτες θα τους αλλάξεις συνεπώς,

 

η γνώμη μου είναι

 

Ibaneeeeez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λεει ο φιλος παραπανω, ισχύουν σε υπερθετικό βαθμό και για τη Horizon.

Ως πρωην κατοχος της μπορω να σου πω πως απο πλευρας playability, βαρους, προσοχης στη λεπτομερεια και εμφανισης ειναι αψογη.

 

Ομως εχω μια αμφιβολια κατα ποσο αξιζει να δωσεις 1000+++ ευρω για αγορα hi end οργανου αφου στο σκληρο ηχο μεγαλυτερο ρολο παιζει ο ενισχυτης και οι μαγνητες. Δεν μπορω να σε αποτρεψω ομως γιατι ενα καλο και ακριβο οργανο θα το ευχαριστηθεις (κι εγω την κατευχαριστηθηκα την ESP οσο καιρο την ειχα)

 

Ομως εχω μια ενσταση. Θα δωσεις αυτο το μεγαλο ποσο για την κιθαρα και θα βαλεις δικους σου μαγνητες. Δε συμφωνω. Ο λογος ειναι οτι δεν ειναι σιγουρο οτι η κιθαρα θα ''παιξει'' καλυτερα. Εχω δει καλες κιθαρες να ''θαβονται'' με κακη επιλογη αλλαγης μαγνητων. Σε αυτα τα λεφτα παιρνεις κιθαρα που πρωτιστως σε ικανοποιει παικτικα - ηχητικα.

 

Σκεψου το καλα το παραπανω και καλες αγορες!

 

Υ.Γ. Δεν ψηφισα καθως δεν εχω εμπειρια απο τις αλλες δυο. Ομως κακο λογο δεν μπορω να πω για τις Jackson. Ειχα την πιο ''ταπεινη'' DXMG Dinky και ηταν σκυλι του πολεμου... Προσανατολισμενη σε μεταλ και hard rock μονοπατια (τετοια επαιζα τοτε αλλωστε) με αψογο μπρατσο και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

 

Και η Ibanez ομως ειμαι σιγουρος οτι μια χαρα θα παιζει. Γενικα πιστευω πως καμια κιθαρα στη σημερον ημερα σε αυτα τα λεφτα δεν εχει ''ατελειες''. Εκτος αν πεσεις στο ''κακο'' κομματι...

 

Υ.Γ.2 Μηπως να εβαζες και καμια Schecter στο παιχνιδι..? (Hellraiser πχ...)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου