Προς το περιεχόμενο

Αγοράζοντας νέο μπάσσο :D


Primal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176795.0

 

Εγω προσωπικα αν ειχα κ@βλ@ με τα Rick και δεν ειχα τα φραγκα, 99% αυτο θα επαιρνα... Μονο που θα το βλεπεις θα θελεις να παιξεις!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία εργαλεία οι Ibanez ΑΤΚ300/310 που στειλες και ο κλώνος μεκανε να λερώσω το πληκτρολόγιο  ;) . Το κρατάω αλλά με μία επιφύλαξη γτ φοβάμαι μην λιώνω καμμια μέρα και μου μείνει η bridge στα χέρια. Για τα Spector τι άποψη έχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εργαλεία οι Ibanez ΑΤΚ300/310 που στειλες και ο κλώνος μεκανε να λερώσω το πληκτρολόγιο  ;) . Το κρατάω αλλά με μία επιφύλαξη γτ φοβάμαι μην λιώνω καμμια μέρα και μου μείνει η bridge στα χέρια. Για τα Spector τι άποψη έχετε;

 

Σε αυτα τα λεφτα παιρνεις τα τσεχικα spector τα οποια αναφερονται ως ευρωπαικα, αλλα για να παρεις καλο spector πρεπει να παρεις την ακριβη σειρα.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ χέστα Spector τότες. Είχα χαζέψει και κάτι Warwick και μου φάνηκε ίδια φάση με τα Spector. Ότι πρέπει να σκάσω λεφτά για 3 κότερα για κάτι καλό. Ισχύει ή να ψάξω και κατα κει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ χέστα Spector τότες. Είχα χαζέψει και κάτι Warwick και μου φάνηκε ίδια φάση με τα Spector. Ότι πρέπει να σκάσω λεφτά για 3 κότερα για κάτι καλό. Ισχύει ή να ψάξω και κατα κει;

 

Για καινουργιο warwick στο μπατζετ σου δεν νομιζω, μεταχειρισμενο ναι.

Βεβαια ειναι μια περιπτωση σαν τα spector, οπου τα πολυ καλα ειναι ακριβα αλλα και τα σχετικα πιο φθηνα ειναι παρα πολυ καλα.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ για την ώρα κρατάω τα Ibanez που μου είπε ο X-minor και τον άλλο τον κλώνο αν και θα προτιμούσα το real deal. :) Κάτσε να το πάμε κάπως διαφορετικά... Αυτή την περίοδο καίγομαι με Pelican και γενικότερα post-metal. Θέλω ένα μπασσο που θα χει ήχο σαν αυτό

. Ό,τι μπορείτε να ακούσετε τεσπα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα φτηνα Warwick ειναι απλα φτηνοτερα μοντελα απο τα...ακριβα. Ειναι ωραιοτατα μπασα, και συχνα δεν εχουν πολλα να ζηλεψουν απο ακριβοτερα οργανα της ιδιας εταιρειας οσον αφορα ποιοτητα κατασκευης και ηχο. Απλα αν θες τα extra features, τα περιεργα ξυλα, αυτο το κατι παραπανω σε ηχο θα το πληρωσεις παραπανω, πηγαινοντας στα πιο ακριβα μοντελα. Προσωπικα τα εχω στα αγαπημενα μου...δοκιμασε μερικα απο τα πιο φτηνα μοντελα και αν σε βολεψουν σαν αισθηση και ηχος, αξιζει να παρακολουθεις τις αγγελιες για καποιο μεταχειρισμενο στα λεφτα σου.

 

Τα Rockbass (κορεατικη σειρα της warwick), δεν τα κοιτας καν, αφου μπορεις να δωσεις 6-7 κατοσταρικα.

 

Τα spector απο την αλλη, εχουν διαφορα. Τα φτηνα ειναι οπως ειπανε τσεχικης κατασκευης, οχι οπως τα ακριβα. Ειναι ωραια μπασα, εχει ενα ενας γνωστος μου και ειναι ιδιαιτερα ευχαριστημενος. Προσωπικα δε με τρελανε το συγκεκριμενο που δοκιμασα αλλα αυτο ηταν περισσοτερο θεμα προσωπικου γουστου και οχι καποιου "προβληματος" του οργανου.

 

Το ibanez ATK απο την αλλη ειναι ωραιοτατο και αρκετα οικονομικο, οποτε κοιτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω !!!

να σου πω κατι, ειναι υποκειμενικο οτι θα σου πουμε λιγο πολυ αν κ θα προσπαθησω παρα τα κολληματα εγκεφαλου που εχω να φανω χρησιμος  ;D

παιζω συνηθως μ ενα Fender duff mcagan !!! k epi thunderbird

το πρωτο αν κ στοιχιζει 4 φορες πανω μπορω να πω πως σε σημεια ειναι καλυτερο το επιφον αν κ το φεντερ ειναι τρομερο κ με ηχο trademark.

το θεμα ειναι τι θα βολεψει εσενα καταρχην φορωντας το πανω σου, πιστεψε με ειναι πολυ σημαντικο αυτο,,, δευτερον ολα εχουν το δικο τους ηχο, αλλα μπορει να δειχνουν εκπληκτικα στο ματι αλλα στο παιξιμο να σε ξενερωσουν οποτε λεω πως εχοντας κανει κ αγορα σε στυλ γουρουνι στο σακι αλλα κ επιλογη μετα απο ιδια εμπειρια θα προτεινω να το παιξεις το οργανο πρωτα,,, οποιο καταληξεις κ αν παρεις....

ριξε μια ματια στα συγκεκριμενα μπασακια να δεις,,, βεβαια σ αυτα που θα σου πω υπαρχει παντα κ δευτερη βερσιον με αλλους μαγνητες αλλα κ αλλη τιμη !!!

oti se fernder

to thunderbird einai aksioprepes

fernandes gravity

schecter omen or damien

spector

k telos gia ena ikanopoihtiko ibanez 8es pio poly xrhma,,,, ayta \m/

Blackrazorz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Fender και Warwick  :)

 

Τσέκαρε και τα Sterling by MusicMan:

http://www.dv247.com/search/3857/2427/ProductPrice/Ascending/-/1/

Made in Indonesia, ελέγχονται και σετάρονται στο USA. Δυστυχώς, λίγο δύσκολο να τα βρεις στην Ελλάδα για να τα ακούσεις, αλλά μπορείς να βρεις MusicMan και να δεις αν σε βολεύουν στο χέρι κλπ.

 

Πάρε και ένα κλιπ:

Γενικά, αν και το κάθε μπάσσο έχει το χαρακτήρα του στον ήχο, μην κολλάς και πολύ σε αυτό, αφού τον ήχο το διαμορφώνεις κυρίως με ενισχυτή (και πετάλια). Κυρίως δες τι σου αρέσει στο μάτι και σε βολεύει στο χέρι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν αναφερθηκε αυτο το εργαλείο-κτήνος; Εχω το 5χορδο και θα το προτεινα για δοκιμή. (πιστευω οτι θα θες να δοκιμασεις πριν αγορασεις κατι ε?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου