Προς το περιεχόμενο

aluminium tailpiece...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Faber ισχυριζεται οτι και μονο τα studs να αλλαξεις κι οχι απαραιτητα και το tailpiece , υπαρχει διαφορα ............  ;)

 

http://www.tokaiguitar.de/produktdetail.php?id=15

 

ειναι δλδ απο το ιδιο υλικο και τα studs?ειχα αγνοια περι τουτου  ??? θα κανω μια ερωτηση στον seller

any way ενα 25αρι ευρω ειναι αυτο που θελω και καποια στιγμη θα το βαλω να δω τεληκα τι λεει.ευχαριστω ολους

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Faber ισχυριζεται οτι και μονο τα studs να αλλαξεις κι οχι απαραιτητα και το tailpiece , υπαρχει διαφορα ............  ;)

 

http://www.tokaiguitar.de/produktdetail.php?id=15

 

 

 

Tο έχω πάρει το Faber Tone-Lock kit (tailpiece & bridge set) για την Tokai μου και έκανε αισθητή την διαφορά. Επίσης σου δείνουν και τρία ζευγάρια spacer rings γιά την ρύθμιση του ύψους του tailpiece. ;) Επίσης έχω μία απορία για αυτό που έγραψες, αφού δεν θα βάλεις τρέμολο γιατί να βάλεις roller bridge;Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο και ότι θα σε βοηθήσει σε κάτι.Έχοντας το αλουμινένιο standard bridge κάνω σηκώματα μέχρι έναμιση τόνο πολύ άνετα και δεν ξεκουρδίζετε ποτέ.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για wraparound παντως, οπως ειπωθηκε πιο πανω, εκανα την αλλαγη και εχει αισθητη διαφορα με την εργοστασιακη "σιδερια" που ειχε πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]αφού δεν θα βάλεις τρέμολο γιατί να βάλεις roller bridge;Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο και ότι θα σε βοηθήσει σε κάτι.Έχοντας το αλουμινένιο standard bridge κάνω σηκώματα μέχρι έναμιση τόνο πολύ άνετα και δεν ξεκουρδίζετε ποτέ.

 

Προφανώς, σε hardtail εφαρμογές δε σε απασχολεί αυτό. Πλην όμως...

 

Η roller bridge είναι πρακτικά διπλάσια σε όγκο και βάρος από μια συνηθισμένη tuneomatic. Εκτός από ασφαλή τρόπο για να γλιτώσεις το μάστορα (αν η tuneomatic που θες να αγοράσεις έχει unnotched ή πολύ στενά για το νούμερο χορδών σου saddles), "ξεκλειδώνει" στον ήχο σου μια νέα διάσταση. Φαντάσου ότι προσθέτεις ένα πεντακάθαρο booster χωρίς να αλλοιώσεις την ηχητική ταυτότητα της κιθάρας.

 

Δε λέω ότι το αποτέλεσμα που περιγράφω είναι ντε και καλά επιθυμητό για όλους.

Εγώ πάντως το επιχείρησα (για να αποφύγω τον σκόπελο των saddles) και δεν ξαναασχολήθηκα. Ούτε θα ξαναασχοληθώ.

 

Για wraparound παντως, οπως ειπωθηκε πιο πανω, εκανα την αλλαγη και εχει αισθητη διαφορα με την εργοστασιακη "σιδερια" που ειχε πανω.

 

Same here. Αυτό τού' λειπε, να μην είχε. ;D

Άλλη περίπτωση οι wraparound όμως... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου