Προς το περιεχόμενο

aluminium tailpiece...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια replica les paul την οποια πηρα επιδη καλοστεκοταν σε στησιμο-ξυλα κτλ.και με μια αναβαθμηση σε μαγνητες-roller bridge-bone nut-pots ειμαι απολυτα σε αυτο που θελω.αυτο λοιπον που δεν εχω καθολου ιδεα ειναι ειναι το τι παραπανω θα παρω αν της ριξω και ενα aluminium tailpiece.

 

http://cgi.ebay.com/Aluminum-Tailpiece-w-Metric-studs-import-guitars-/110567170110?pt=Guitar_Accessories&hash=item19be51203e

 

εαν καποιος εχει κανει αυτη την αναβαθμηση παρακαλω ας πει το ποση και τι  διαφορα ειχε στον ηχο του.

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και μου άρεσε πολύ το αλουμίνιο!

Πιο πολύ sustain πιο πολλές αρμονικές!

Προτείνεται ανεπιφύλλακτα!

Οπως και το wrapover πέρασμα χορδών a la Gibbons ;)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρνα το κουμπακι του αλουκλμινιου στην modding πεταλιερα σου.... τσαμπα λεφτα, αν καποτε χαλασει κατι βαλε ενα ζευγαρι βαλε tonepros, μεχρι τοτε η μοναδικη αλλαγη θα ειναι ψυχολογικη. Εδω και bridge απο stock σε bridge με locking studs και δεν βλεπεις διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να νιώθεις καλά όταν θεωρείς ότι έχεις κάνει στο 100% το καθήκον της μόντας στο όργανο που αγαπάς...το καταλαβαίνω απόλυτα. Το έχω κάνει σε υπερθετικό βαθμό άλλωστε.

 

Από εκεί και μετά όμως αμφιβάλλω πάρα πολύ για το αν μια μίνι άγκυρα με τρούπες (πίσω απ'τις χορδές μάλιστα) και τα 30 - 40 - 50 γραμμάρια που θα κερδηθούν σε βάρος θα δώσουν κάτι μετρήσιμο.

 

Εξάλλου, η roller bridge από μόνη της (τη χρησιμοποιώ κι εγώ) θα κάνει πολύ σημαντική διαφορά. Kate me, προς το καλύτερο. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και μετά όμως αμφιβάλλω πάρα πολύ για το αν μια μίνι άγκυρα με τρούπες (πίσω απ'τις χορδές μάλιστα) και τα 30 - 40 - 50 γραμμάρια που θα κερδηθούν σε βάρος θα δώσουν κάτι μετρήσιμο.

 

δεν διαφωνω εκ πρωτης αλλα σε εναν παραλληλισμο πχ αλλων κιθαρων η καθεμια με την γεφυρα της υπαρχουν διαφορες πχ η τελε εχει τα steel saddles αλλα και τα brass

και η strat εχει διαφορες επιλογες σε υλικο των saddles και στο block της

οποτε με αυτο το απλο σκεπτικο μπενω στο tripακι

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Διαφορές υπάρχουν. Το πως τις αξιολογεί ο καθείς είναι άλλο ζήτημα.

Εγώ έχω κάνει τη συγκεκριμμένη αλλαγή αλλά σε wraparound bridge και τα αποτελέσματα ήταν ακουστά και για μένα αρεστά πέρα απο τις προσδοκίες μου.

Αν η ηχητική κατεύθυνση που έχεις είναι σε vintage μονοπάτια νομίζω θα σου αρέσει.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει τη συγκεκριμμένη αλλαγή αλλά σε wraparound bridge

 

σε wraparound bridge οντως τα αποτελεσματα ειναι ακουστα μια και οι χορδες ακουμπανε μονο πανω στην γεφυρα/tailpiece, σε tune o matic οπου οι χορδες ακουμπανε και στο tailpiece & στην,ξεχωριστη,γεφυρα...η διαφορα θα ειναι ελαχιστη ΙΜΗΟ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Faber ισχυριζεται οτι και μονο τα studs να αλλαξεις κι οχι απαραιτητα και το tailpiece , υπαρχει διαφορα ............  ;)

 

http://www.tokaiguitar.de/produktdetail.php?id=15

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου