Προς το περιεχόμενο

ερωτήσεις περι kurzweil


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές σκέψεις αγόρασα τελικά το νέο kurzweil pc3k8.Το έχω 2-3 εβδομάδες.

Οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες.Τόσο η ποιότητα κατασκευής όσο και η ποιότητα ήχου  είναι καταπληκτική.

Το πιάνο του είναι απίστευτο και φυσικά δεν τολμώ καν να το συγκρίνω με το πιάνο του m3(μου ακούεται σαν το μεταλλικό πιανάκι του m1 του '89).Πιστεύω ότι έχει κάτι το ιδαίτερο και ακόμη και σε σύγκριση με άλλα πιάνα της yamaha,roland αλλά και vst pianos έχει πιο ωραίο ήχο,και μάλιστα αυτό το καταφέρνει με λίγα mb samples.

Γενικότερα ακόμη και στο κομμάτι των φυσικών ήχων η διαφορά είναι αισθητή(προς το καλύτερο φυσικά).Αλλά και απο ηλεκτρονικης φύσεως ήχους δεν πάει πίσω με την va synthesis engine που επίσης διαθέτει.

Πολύ ενδιαφέρουσα ύπαρξη είναι και η quick access mode οπου στήνεις δεκάδες programs/setups για γρήγορη μετάβαση από το ένα στο άλλο.

Τέλος η υποστήριξη από την εταιρία είναι άψογη με συνεχή updates,ενώ πρόσφατα ανέβηκαν πακέτα με sampled ήχους ΔΩΡΕΑΝ για απευθείας φόρτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την Kurzweil, την ποιότητά κατασκευή της και τα δείγματά της δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλα τα 25 κιλά πήγαινε έλα από στούντιο στο σπίτι και από σπίτι στο λάιβ, μου πέφτουν πολλά. Οι Σουηδοί το έχουν καταφέρει αυτό με 9-9,5 κιλά.

Κάτι πρέπει να κάνουν οι Γερμανοί για αυτό.

 

Καλορίζικο συν τοις άλλοις και καλόπαιχτο το νέο σου όργανο.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όσων αφορά τα κιλά.

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα από όλες τις εταιρίες.

Eγώ ήθελα να πάρω το Motif XS 8, αλλά μόλις είδα ότι είναι 28,5 κιλά, αποφάσισα να πάρω το 7.

 

Παρ'όλα αυτά όμως και το Nord stage 88 είναι 18,5 κιλά νομίζω.

 

Υ.Γ Η kurzweil Αμερικάνικη εταιρία δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τα 18,5 μπροστά στα 25 είναι διαφορά!

 

Τώρα για τό αν είναι Αμερικάνοι ή Γερμανοί ...θα σε γελάσω. Για Γερμανούς τους είχα.

 

Στο site τους βλέπω Κορέα και Αμερική.

 

Έχω μια πεποίθηση μέσα μου ότι κάποτε ήταν made in Germany.  ???

 

Πάντως μου λείπει ένα Kurzweil κι ας μου πέσει η μέση από την μεταφορά. Έστω ένα κ2600. :-\

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τό αν είναι Αμερικάνοι ή Γερμανοί ...θα σε γελάσω. Για Γερμανούς τους είχα.

 

Στο site τους βλέπω Κορέα και Αμερική.

 

Έχω μια πεποίθηση μέσα μου ότι κάποτε ήταν made in Germany.  ???

 

 

Η Kurzweil ήταν Αμερικανικη εταιρεία, ιδρύθηκε από τον Raymond Kurzweil. Σχεδιασμός και κατασκευή γινόταν εκεί. Τα τελευταία χρόνια (5-6 νομίζω) έχει αγοραστεί πλήρως από την Young Chang. H κατασκευή γίνεται πια στην Κορέα, ενώ σχεδιασμός/ανάπτυξη συνεχίζεται από την ίδια ομάδα στην Αμερική.  :)

 

'Οντως αν έχεις ένα Kurzweil τι σημασία έχουν τα κιλά!  :P

Σου ρίχνει τη μέση αλλά σου δίνει άλλες χαρές!

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα έχετε δίκιο κι εγώ θα ήθελα να έχω ένα k2600x!!!!! κι ας είναι 40 φέυγα κιλά.

Πάντως ρε παιδιά έχω έναν μικρό ενδιασμό.

Μήπως τελικά το nord stage είναι καλύτερο από τα PC3x (K) K2600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα έχετε δίκιο κι εγώ θα ήθελα να έχω ένα k2600x!!!!! κι ας είναι 40 φέυγα κιλά.

Πάντως ρε παιδιά έχω έναν μικρό ενδιασμό.

Μήπως τελικά το nord stage είναι καλύτερο από τα PC3x (K) K2600;

Με ένα nord stage θα έχεις Output άμεσα ανταγωνιστικό με τις κιθαριστικές εντάσεις και συχνότητες των εφέ αυτών και δείγματα που για τα δικά μου αυτιά είναι άκρως ποιοτικά.

Για μένα που είμαι με το electro έχω φτάσει σε πολλά ερωτηματικά θέλοντας να συνδιάσω σε ένα μηχάνημα το ροκ ύφος και την σύνθεση ήχων.Από την μιά το κουβάλημα, από την άλλη η ευκόλια, από την άλλη τα samples. (ΓΜ τα ευρω που δεν έχω). Θα προτιμούσα ένα stage ex ή 2 για λάιβ, και ενα pc3x για το σπίτι.

Το stage ακουμπά τα 2.000 ευρώ, το pc3x στις αγγελίες 1.500 και ψάχνονται ανταλλαγή με stage ex (μάλλον λόγω του βάρους).

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Kurzweil ήταν Αμερικανικη εταιρεία, ιδρύθηκε από τον Raymond Kurzweil. Σχεδιασμός και κατασκευή γινόταν εκεί. Τα τελευταία χρόνια (5-6 νομίζω) έχει αγοραστεί πλήρως από την Young Chang. H κατασκευή γίνεται πια στην Κορέα, ενώ σχεδιασμός/ανάπτυξη συνεχίζεται από την ίδια ομάδα στην Αμερική.  :)

 

'Οντως αν έχεις ένα Kurzweil τι σημασία έχουν τα κιλά!  :P

Σου ρίχνει τη μέση αλλά σου δίνει άλλες χαρές!

Σας ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τις ευχές σας.

Όντως πλέον η kurzweil έχει αγοραστεί απο την young chang καθώς σε αρκετά σημεία γίνεται αναφορα στην εταιρία ως kurzweil-young chang.

Όσο για το βάρος είμαι της άποψης ότι καλώς η κακώς αυτό είναι που καθορίζει εν μέρη και την στιβαορότητα του οργάνου.Παλαίτερα σκεφτόμουν να πάρω κάποιο της σειράς sp,αλλά το απέκλεισα γρήγορα όταν διάβασα σε reiviews ότι πάνω στους 2-3 μήνες έχουν  παρατηρηθεί τριξιματα στα πλήκτρα.Τι να το κάνω που είναι κάποια κιλάα λιγότερο λοιπόν?

Τώρα τα nord stage είναι πολύ ιδαίτερα όργανα.Εχουν περιορισμένους ήχους onboard(με έμφαση στα el.pianos,clavs) αν και έχω την εντύπωση ότι πλέον έχουν και δυνατότητες φόρτωσης sampled sounds.Δεν θα μπορούσα να πω ότι είναι καλύτερα από τα kurzweil.Είναι μάλλον πιο άμεσα με περισσότερα φυσικά controllers αλλά και στο kurzweil ύστεερα από σωστό προγραμματισμό μπορείς να φτιάξεις ότι θέλεις.Στην τελική και καλύτερο να είναι κοστίζει γύρω στο χιλιάρικο παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα stage ex είναι ένα electro 2 και ένα κράμμα από wave με lead2x. Νομίζω ένα must have όπως και τα kurzweil. Βέβαια έχει να κάνει με το αυτί του καθενός, τα μουσικά του γούστα  και πως σκέφτεται τον ήχο στη σύνθεσή του. Διαφορετικά τελείως όργανα με κοινό γνώμονα τα vintage δείγματα. Εκεί η Nord κατ'εμε υπερέχει μακράν.

Νομίζω με το electro μου και ένα k2600 ή pc3x θα ήμουν υπερευχαριστημένος στην πρόβα και στο λάιβ.

 

off topic

Εδεσσαίος το oasys στο  avatar τι ρόλο παίζει? Το έδωσα και το έχω σκληρομετανιώσει οικτρότατα.

Θα τα έδινα όλα τα πλήκτρα μου για ένα oasys.Κι ας μου πέσουν οι σπόνδυλοι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου