Προς το περιεχόμενο

ερωτήσεις περι kurzweil


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Σκέφτομαι σιγά σιγά να ανβαθμίσω το setup μου και να πάω σε kuraweil(μάλλον pc3x).O κύριος λόγος είναι ότι έχω βαρεθεί τον σάπιο ήχο(κυρίως πιάνου) στο korg m3 και επειδή θέλω βαρυκεντρισμένο κλαβιέ.Πιστεύετε ότι από πλευράς ήχου υπάρχει μεγάλη διαφορά?Επίσης το κλαβιέ είναι ισάξιο με ένα κλασσικου πιάνου?Το είδος μουσικής που παίζω ποικίλει,παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρει η κλασσική,ούτε και λαικοί ήχοι κτλ(έχω το m3 για αυτά).

Επίσης γνωρίζετε κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που μπορώ να το δώ από κοντά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

file mou,parepiptwntos ayti tin epoxi to idio organo koitaw k egw kai mallon exw katalixei sto pc3x.imouna metaxy roland rd 700 kai to kurzweill auto,gia tous idious logous pou endiaferesai k esu.me exei kerdisei to pc3,einai kai oikonomiko.to poulaei o thomann stin germania mono 1699 eyro.edw den to exw psaxsei...kali apofasi!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ από εκεί θα το πάρω,απλά θέλω να δω αν όντως μου κάνει.Το καινούργιο μοντέλο νομίζω ότι είναι περιττό για μένα(άσε που έχει και 2,5 χιλιάρικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgekeyb

 

Σε παρακαλώ να γράφεις ελληνικά στο εξής, είναι μέρος των κανονισμών λειτουργίας του forum. Merci!

 

Πιστεύετε ότι από πλευράς ήχου υπάρχει μεγάλη διαφορά?

Στα ακουστικά πιάνα σίγουρα θα υπάρχει, ενδεχομένως να ακούσεις διαφορά και στους φυσικούς ήχους γενικότερα αλλά όχι τόσο μεγάλη. Στα υπόλοιπα δε νομίζω ότι υπάρχει αισθητή διαφορά αλλά είναι και θέμα αυτιού και γούστου, μπορεί εσύ να πάθεις πλάκα με τον ήχο του PC3 οπότε η συζήτηση τελειώνει εκεί.

 

Επίσης το κλαβιέ είναι ισάξιο με ένα κλασσικου πιάνου?

Ισάξιο όχι, πλησιάζει αρκετά σε αίσθηση όμως.

 

Το είδος μουσικής που παίζω ποικίλει,παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρει η κλασσική,ούτε και λαικοί ήχοι κτλ(έχω το m3 για αυτά).

Τότε γιατί το θέλεις; Για ηλεκτρονικούς ήχους και μπλιμπλίκια; Αυτός είναι ο τομέας στον οποίο είναι πολύ δυνατό το M3. Για να παίζεις rock, funk και τέτοια ίσως να μη σε βολέψει το βαρυκεντρισμένο κλαβιέ (προσωπικά δεν με βολεύει).

Γενικά σκέψου αν πραγματικά το χρειάζεσαι το PC3 ή αν απλά θέλεις να αντικαταστήσεις το M3 γιατί δεν σου αρέσει ο ήχος του γενικά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάς στο υποκατάστημα του BON STUDIO στη Θεσσαλονίκη να το δείς....

 

Υποκ/μα Θεσ/κης

Διεύθυνση: 17η Νοέμβρη 73 & Κ.Παλαμά 1 – 54352 – Θεσ/κη

Τηλ: 2310 947676 – 8

Fax: 2310 947663

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τότε γιατί το θέλεις; Για ηλεκτρονικούς ήχους και μπλιμπλίκια; Αυτός είναι ο τομέας στον οποίο είναι πολύ δυνατό το M3. Για να παίζεις rock, funk και τέτοια ίσως να μη σε βολέψει το βαρυκεντρισμένο κλαβιέ (προσωπικά δεν με βολεύει).

Γενικά σκέψου αν πραγματικά το χρειάζεσαι το PC3 ή αν απλά θέλεις να αντικαταστήσεις το M3 γιατί δεν σου αρέσει ο ήχος του γενικά.

Όχι το θέλω για τα πιάνα κυρίως,έχω την εντύπωση(τουλάχιστον από τα video στο youtube ότι η διαφορά φαίνεται να είναι μεγάλη).Επίσης μου άρεσαν τα strings αρκετά.Δεν θέλω να αντικαταστήσω το m3,θέλω να το συμπληρώσω με βαρυκεντρισμένο,μιας και το αριστερό χέρι συνήθως συνοδεύει με πιάνο.(τώρα στην κάτω βάση έχω το korg pa50 ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ τον ήχο στα πιάνα της Roland από τα Kurzweill, αλλά γούστα είναι αυτά..

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις με 88αρια αν είναι για live καταστάσεις δε βολεύουν καθόλου στο κουβάλημα. Μόνο για πρακτική, studio & recording αν σε ενδιαφέρει.

 

Καλά θα ήταν να κοιτούσες κάτι σε Roland X7 έχει κορυφαίους ήχους πιάνου και 76 πλήκτρα βολεύουν και μπορείς να παίξεις τα πάντα έχει απίστευτη βιβλιοθήκη ήχων και πιο "βατή" από τα G series.

 

Από την άλλη εαν είσαι αποφασισμένος σώνει και καλά για Kurzweill δε μένει παρά να το δοκιμάσεις και να το ακούσεις εμένα δεν μου άρεσε το pc3 μου βγήκε πολύ μουντό και βαρύ όταν το έπαιξα.

 

Πάντως πάρε δώρο και καμιά 10ρια έμπλαστρα μαζί!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό θέλω να το δοκιμάσω πρώτα,για να σιγουρευτώ ότι όντως μου αρέσει ο ήχος του.Αν είναι να πάω στο x7 μένω στο korgm3.Ο κυρίος λόγος που με ωθεί στην αγορά είναι τα 88 πλήκτρα και ο "καλός"(θα το διαπιστώσουμε) ήχος πιάνου.Δεν θα το μεταφέρω ιδαίτερα κανά 5-10 φορές τον χρόνο(ίσως λέω και πολλές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως λιγάκι off topic,

αλλά αφού το θες για πιάνα, RD-700NX ή GX με επέκταση δεν σου κάνει;

http://www.rolandconnect.com/product.php?p=rd-700nx

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=1088

Μην δεις τα video. Άκουσε τα video.

 

Είναι τεχνολογία SuperNATURAL.

http://www.roland.com/piano/SuperNATURAL_Piano.html

 

Το παρακάτω βίντεο ίσως σε βοηθήσει λιγάκι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου