Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με noiseless μονους μαγνητες για τελε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Οσα χρονια παιζω κιθαρα χρησιμοποιουσα humbuckers μεχρι που πηρα μια φτηνη squier και χαρηκα με τον ηχο των μονων, αλλα μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες (τις οποιες δεν μπορεσα να λυσω με παλιοτερα τοπικ)

 

Με ενοχλει ο θορυβος που βγαζουν, χαιρω πολυ θα μου πειτε, μονους ηθελες..αλλα μαρεσει ο ηχος των μονων με γκαζια τι μπορω να κανω? (το Noise gate μου κοβει πολυ απτη ποιοτητα του ηχου...)

 

 

οι noiseless τι ακριβως κανουν? κοβουν αυτο το hum (λιγο? πολυ?) ή κοβουν το feedback σε μεγαλες εντασεις? ή και τα δυο?

 

noiseless μαγνητες μαζι με καποια υποτυπωδη μονωση θα βελτιωσουν καθολου την κατασταση? (μιλαμε για φτηνη squier affinity tele!)

 

διπλοι μαγνητες σε μεγεθος μονου = το ιδιο με humbuckers σωστα ε?

 

Αν παρω ενα σετ (neck+bridge) για τελε που να ειναι Noiseless θα ειμαι οκ?

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι noiseless μαγνητες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο humbuckers σε ...συσκευασια μονου.

 

Exoυν δηλ. ΔΥΟ πηνια αλλα απλα το ενα ειναι ΚΑΤΩ απο το αλλο και οχι πλαΪ-πλαϊ οπως στους παραδοσιακους humbuckers.

 

Φυσικα δεν εχουν τον παραδοσιακο 60 cycle hum (τον θορυβο που καλως ή κακως σε ενοχλει)

 

Kαποιοι απο αυτους ειναι εξαιρετικα κοντα στον ηχο των παραδοσιακων μονων μαγνητων και ΟΛΟΙ τους εχουν ετσι κι αλλοιως καλυτερο ηχο απο αυτους που φοραει τωρα η φθηνη squier που εχεις.... :)

 

Απο τη στιγμη που παιζεις Heavy metal & hard rock (με παρα πολυ gain και φανταζομαι & αρκετα κοντα στον ενισχυτη σου κατι που εντεινει το προβλημα του θορυβου),δε βλεπω το λογο να μη βαλεις noiseless μαγνητες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλοι οι μονοί τον ίδιο θόρυβο, αυτοι που φοράει η affinity εκτός απο χαμηλής

ποιότητας είναι και διαφορετικής κατασκευής, έχουν μια κεραμική μαγνητική μπάρα

κολλημένη κάτω απο τον μαγνήτη. Ένα σετάκι κανονικών alnico μονών τέλε θα έχει

αρκετά λιγότερο θόρυβο απο τα... χρέπια της affinity, αν είναι και χαμηλού output θα είναι

ακόμα πιο ήσυχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Kαποιοι απο αυτους ειναι εξαιρετικα κοντα στον ηχο των παραδοσιακων μονων μαγνητων και ΟΛΟΙ τους εχουν ετσι κι αλλοιως καλυτερο ηχο απο αυτους που φοραει τωρα η φθηνη squier που εχεις.... :)

 

Απο τη στιγμη που παιζεις Heavy metal & hard rock (με παρα πολυ gain και φανταζομαι & αρκετα κοντα στον ενισχυτη σου κατι που εντεινει το προβλημα του θορυβου),δε βλεπω το λογο να μη βαλεις noiseless μαγνητες.

 

 

 

Ποιοι ειναι αυτοι που λες οτι εχουν ηχο εξαιρετικα κοντα σε παραδοσιακο μονο;Κατι σε Bill Lawrence να υποθεσω ή κατι σε πιο εμπορικο (DiMarzio , Duncan);Για τους Area της DiMarzio τι γνωμη εχεις(αν τους εχεις ακουσει φυσικα);

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η συγκεκριμενη κιθαρα μου βγαζει αρκετο θορυβο και με λιγα σχετικα γκαζια (ενταξει το τι εννοει ο καθενας λιγα γκαζια ειναι υποκειμενικο) αλλα μιλαμε απτο 3,5-4/10 και πανω γινεται χαμος απτο βζζζζζζζ  :P  το οποιο φυσικα αλλαζει αναλογα με την γωνια των μαγνητων με το ηχειο του ενισχυτη αλλα παραμενει εντονο, οποτε φανταζομαι οτι δεν φταινε μονο οι μαγνητες αλλα γενικοτερα η γειωση.

 

Τελοσπαντων οπως και ναχει σευχαριστω για την απαντηση σου, θα κανω την σχετικη ερευνα αγορας και θα αποφασισω!

 

Υγ: Σε καποια σετ με μαγνητες η μεσσαια θεση ειναι humcanceling, προφανως ΜΟΝΟ σε αυτη τη θεση δεν εχει Hum, σωστα? (γιατι με καποιο μαγικο ηλεκτρολογικο κολπο  :P οι 2 μονοι συμπεριφερονται σαν ναναι ενας humbucker και εξουδετερωνουν το μισητο βζζζζζζζζ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αffinity tele ήταν η πρώτη μου κιθάρα και ξέρω οτι γίνεται Ο χαμός απο θόρυβο, μια

classic vibe strat που έχω τώρα που έχει κανονικούς strat μαγνητες και χαμηλό output

στα καθαρά δεν έχει πραγματικά καθόλου θόρυβο, ενώ με λίγο drive ελάχιστο.

Αφού όμως έχεις και κιθάρες με humbuckers, γιατί να... χαλάσεις την tele σου? Βάλε

ένα σετάκι tonerider και κάνε και shieldind αν σε ενοχλεί ακόμα και ο λίγος θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποια σετ με μαγνητες η μεσσαια θεση ειναι humcanceling, προφανως ΜΟΝΟ σε αυτη τη θεση δεν εχει Hum, σωστα?

 

σωστα.

 

(γιατι με καποιο μαγικο ηλεκτρολογικο κολπο  οι 2 μονοι συμπεριφερονται σαν ναναι ενας humbucker και εξουδετερωνουν το μισητο βζζζζζζζζ

 

δεν ειναι μαγικος τροπος απλα οι μαγνητες εχουν αντιστροφη περιεληξη και αντιστροφη πολικοτητα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Bihlas

Δεν εχω σκοπο να πειραξω την τελε, εκτος πια αν οι Noiseless μαγνητες εχουν τεραστια διαφορα απτους μονους στον ηχο,

οσο για τον θορυβο μου φαινοταν υπερβολικος, αλλα επειδη δεν ειχα παλιοτερη εμπειρια με μονους ειπα να ρωτησω εδω. Οπως και ναχει θα δω τι θα κανω και θα πραξω αναλογα.

 

Thanx SF!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ειναι αυτοι που λες οτι εχουν ηχο εξαιρετικα κοντα σε παραδοσιακο μονο;Κατι σε Bill Lawrence να υποθεσω ή κατι σε πιο εμπορικο (DiMarzio , Duncan);Για τους Area της DiMarzio τι γνωμη εχεις(αν τους εχεις ακουσει φυσικα);

 

Superfunk ... μ'αφησες με την απορια ... ::)

 

Ειναι καιποιοι απο τους παραπανω;Εχεις καποια αλλη προταση;

 

Thanks

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου