Προς το περιεχόμενο

Delay time...μεταφραση ms σε bpm....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα!!!

Κ η ερωτηση ειναι η εξης!

 

Το delay μου εχει tap tempo αλλα οχι ενδειξη ms...

Οταν διαβαζω για μια ρυθμιση (πχ 600ms) πως μπορω να το ρυθμισω μεσω του tap να ειναι 600 ms?

 

Πως μπορω να βρισκω δηλαδη η εκαστοτε τιμη σε ms που βλεπω σε ρυθμισεις delay ποσα bpm ειναι (σε τεταρτα μιλωντας)

 

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν το tap tempo είναι για τη ρύθμιση του χρόνου με το πόδι σου. Αν μπορείς να είσαι τόσο ανατριχιαστικά ακριβής (σε... ρομποτικό επίπεδο) για να προκύπτουν ακριβώς τα ms ή τα bpm που θες μέσω του tap όπως λες, σου βγάζω το καπέλο! Αν είσαι... άνθρωπος όπως οι υπόλοιποι που συχνάζουν εδώ, χρησιμοποίησε τον διακόπτη "delay time".

 

Δεύτερον, αν το delay σου δίνει ένδειξη σε bpm και θες να βάλεις ms, αν δεν υπάρχει ήδη στις ρυθμίσεις του η αλλαγή μονάδας μέτρησης, μπορείς να γκουγκλάρεις "bpm to ms" (ή το αντίστροφο - ό,τι σε βολεύει περισσότερο)... ε βουαλά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν το tap tempo είναι για τη ρύθμιση του χρόνου με το πόδι σου. Αν μπορείς να είσαι τόσο ανατριχιαστικά ακριβής (σε... ρομποτικό επίπεδο) για να προκύπτουν ακριβώς τα ms ή τα bpm που θες μέσω του tap όπως λες, σου βγάζω το καπέλο! Αν είσαι... άνθρωπος όπως οι υπόλοιποι που συχνάζουν εδώ, χρησιμοποίησε τον διακόπτη "delay time".

 

Δεύτερον, αν το delay σου δίνει ένδειξη σε bpm και θες να βάλεις ms, αν δεν υπάρχει ήδη στις ρυθμίσεις του η αλλαγή μονάδας μέτρησης, μπορείς να γκουγκλάρεις "bpm to ms" (ή το αντίστροφο - ό,τι σε βολεύει περισσότερο)... ε βουαλά.

 

ξερω για τι ειναι το tap tempo!!!

 

το delay μου ειναι το empress vintage modified κ δεν εχει ενδειξη για ms (σε οθονη) επομενως για πες μου εσυ τον τροπο που θα το κανω χωρις να χρησιμοποιησω το tap!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπομένως δεν έχει ένδειξη ούτε σε ms, ούτε σε bmp. Άρα γκουγκλάρεις "metronome", διαλέγεις έναν, βάζεις την αξία που θες, και ακούγοντας το κλικ προσπαθείς να ταιριάξεις αυτό που ακούς με το πάτημα του tap. Χοντρικά, αν είσαι και κοντά στα 60bpm, κοιτάς τον δευτερολεπτοδείκτη του ρολογιού σου. Ή αν είσαι κοντά σε τρεις χτύπους ανά δευτερόλεπτο, πας περίπου στα 330ms.

 

Έχε υπόψη σου πάντως πως το VMSD δεν έχει άψογο χρονισμό στο tap του - αρκετά συχνά βγαίνει off (το μειονέκτημα που μου την έδινε περισσότερο από όλα σε ένα κατά τα άλλα υπέροχο delay). Προσπάθησε ή να το πατάς τρεις φορές μόνο, ή να συγχρονίζεις το tap όχι με το πάτημα αλλά με το σήκωμα του διακόπτη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καταλαβει τελειως λαθος πραγματα!

 

την απαντηση στο ερωτημα μου μου την εδωσαν τα δυο παιδια με τα λινκ που εστειλαν!

 

με αυτο που μου λες να κανω το μονο που μπορω να καταφερω ειναι να κανω με το ταπ το delay να παιζει σε συγκεκριμενα bpm!!

 

εγω ζηταω αντιστοιχια ms-bpm κ ευτυχως την βρηκα!!

 

οσο για το tap του empress εχει αψογο χρονισμο κ αυτο γιατι λειτουργει με τετοιο τροπο ωστε να "λαμβανει τον μεσο ορο των επαναλαμβανομενων ταπ" που του εδωσες!!

 

off βγαινει μονο στην περιπτωση που ο ρυθμος σου ειναι off!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???  Κάτσε γιατί θα μας τρελάνεις...  :D

 

1. To πετάλι όπως σημείωσα το είχα (και μάλιστα για πάνω από ενάμισι χρόνο), και το ελάττωμα έχει επιβεβαιωθεί με δικό μου πειραματισμό άπειρες φορές, και από πολλούς άλλους χρήστες, και από την ίδια την καναδέζικη Empress στην οποία το είχα στείλει προς επιδιόρθωση, από την οποία γύρισε ακριβώς με το ίδιο ελάττωμα. Βασίζεται στον ελλιπή σχεδιασμό των επαφών του διακόπτη που ενεργοποιούν το κυκλωματάκι. Κατόπιν επανασχεδιασμού έχει διορθωθεί αρκετά στο νέο τους πετάλι, το Tape Delay. Οκ?

 

2. Την πολύ απλή απάντηση σου την έδωσα κι εγώ πιο πάνω.

 

3. Το Empress δεν έχει καμία αριθμητική ένδειξη, ούτε σε bpm, ούτε σε ms. Όταν "διαβάζεις για μια ρύθμιση, πχ. 600ms, και θες να το ρυθμίσεις μέσω του tap να είναι 600ms" όπως έγραψες ο ίδιος προηγουμένως, ακολουθείς τα ανωτέρω. Καπίς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να νομίζεις πως δεν έχεις θέμα με το tap, χωρίς να το έχεις διαπιστώσει ο ίδιος μέχρι σήμερα. Όμως είναι κάτι που παρουσιάζεται πολύ συχνά με το VMSD.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου