Προς το περιεχόμενο

For Carlos


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώρισα τον Carlos (Santana), γύρω στο 1975, και απο τότε με συντροφεύει. Είχα  την τύχη να τον δώ live 5 φορές (3 στο Παρίσι και άλλες 2 φορές στην Αθήνα), και έζησα από μεγαλειώδεις μέχρι απλά καλές συναυλίες.

Για όλα αυτά που μου έχει προσφέρει, του συγχωρώ τις βλακείες των τελευταίων χρόνων...για μένα θα έχει πάντα μια από τις πρώτες θέσεις στις προτιμήσεις μου.

Έφτιαξα λοιπόν ένα κομματάκι, θέλωντας να προσομοιώσω την ατμόσφαιρα του χαβαλέ των 12-15 ατόμων με πάσης φύσεως κρουστά πάνω στη σκηνή. Φυσικά δεν προσπάθησα να αποδώσω τον ήχο του, ούτε το παίξιμό του (δεν κάνω τέτοια λάθη... ;D ;D). Νομίζω ότι έχει τη σωστή δομή, απλά χρειαζότανε ένα καλύτερο κιθαρίστα (δεν είχα πρόχειρο άλλον), άσε που όσο περνάει ο καιρός νομίζω ότι γίνομαι καλύτερος πληκτράς από κιθαρίστας...

http://soundclick.com/share?songid=7430200

 

Γιατί καλό είναι να φτιάχνουμε κιθάρες, να ρίχνουμε και καμμιά πενιά όμως...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ανακαλυψα" ουσιαστικα προσφατα τον Carlos παιζοντας ενα κομματι του με την μπαντα. Μεχρι εκεινη την στιγμη τον θεωρουσα εναν καλο κιθαριστα που εκανε ενα ενδιαφερον παντρεμα και που γερνωντας αρχισε τις χαζες συνεργασιες.

 

Αφου καθησα να μελετησω λιγο το κομματι (Oye como va*) καταλαβα το ποσο μεγαλος κιθαριστας ειναι. Η μελωδιες του ειναι ΦΟΒΕΡΕΣ, καθε μια θα αρκουσε για να στηριξει ενα κομματι απο μονη της! Το πιο εντυπωσιακο ομως ειναι τι γινεται αναμεσα απο τις νοτες (οπου για μενα εκει ξεχωριζει ενας μεγαλος παιχτης). Πουτανιαρικα λεγκατα, σηκωματακια και μια γενικοτερη αισθηση πως, εχει στο νου του ακριβως τι παιζει αλλα παραλληλα αυτοσχεδιαζει συνεχως!!! Ειναι ενα παιξιμο το οποιο πιστευω πως εχει εκλειψει στις μερες μας... Να μην σας τα πολυλογω ετοιμαζω και γω ενα αφιερωμα στον carlos αυτον το καιρο  ;D

 

Ευγε στον marathon για το κομματι! Τεχνικα τωρα:

Η μεταβαση απο 1ο σε 2ο μερος δεν μου εκατσε πολυ καλα. Επισης θα ηθελα λιιιιγο λιγοτερο phaser (?) στην κιθαρα. Το συνεχομενο left-right που ακουγεται στο πρωτο μερος το εχεις κανει με καποιο rotator ή ειναι το στερεοφωνικο delay που δινει αυτη την αισθηση? Ειναι καλη σαν ιδεα αλλα γινεται κουραστικο σε ολο το κομματι πιστευω (το ακουσα με ακουστικα βεβαια).

 

Ο lead ηχος στο 2ο μερος ηταν ωραιος! Το παιξιμο σου εκει λιγο μου τα χαλασε ενω στο 1ο τα ειχες παει πολυ καλυτερα!

ασε τα midia και παρε ενα boogie να δεις τι ενιωθε ο carlos οταν επαιζε και θα βρεις και τον ηχο και την εμπνευση για το παιξιμο!

 

over 'n out

 

*Edit: μολις τωρα ειδα πως το εγραψε ο Puente!!! Ατιμε Carlos μου την εφερες, αλλα παραμενεις εξαιρετικος κιθαριστας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Stavrilian. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι πολύ δύσκολο (για ένα μέτριο κιθαρίστα σαν εμένα). Είπα του Carlos να έρθει να παίξει αλλά τώρα ετοιμάζεται για παπάς και δεν μπορούσε ;) ;) ;)

Απλά μου έκατσε σαν σύνθεση (και ήθελα να δοκιμάσω και το Latin World...)

Τώρα το left-right είναι από τα presets του Guitar Rig...δεν έχεις άδικο, θα κοιτάξω να μην είναι ομοιόμορφο

 

ασε τα midia και παρε ενα boogie να δεις τι ενιωθε ο carlos οταν επαιζε και θα βρεις και τον ηχο και την εμπνευση για το παιξιμο!

Όπως είπα έχω δεί τον Carlos πάνω στη σκηνή να τα δίνει όλα (μέχρι που ανέβασε τον John McLaughlin για τζαμάρισμα..), άρα μου έχει μεταδώσει το τι ένοιωθε.

Και επειδή το να πάρω έναν boogie δεν θα με κάνει καλύτερο παίχτη...θα πάω να δώσω τα λεφτά μου

1) Στον Παπαθανασίου (κλαπς)

2) Σε χειροποίητες κιθάρες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου... Ήταν κάπως "τεμπέλικο"... Δηλαδή με ένα τέτοιο κομμάτι θα έπρεπε να έχω αρχίσει τα τσαλίμια στην καρέκλα... Ήθελε κάτι πιο ξεσηκωτικό... Το τέμπο; Το groove, η ταχύτητα; Δεν κατάλαβα ακριβώς... Πάλι με Gibson παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου... Ήταν κάπως "τεμπέλικο"... Δηλαδή με ένα τέτοιο κομμάτι θα έπρεπε να έχω αρχίσει τα τσαλίμια στην καρέκλα... Ήθελε κάτι πιο ξεσηκωτικό... Το τέμπο; Το groove, η ταχύτητα; Δεν κατάλαβα ακριβώς... Πάλι με Gibson παίζεις;

Πάντα με Gibson...και για τα υπόλοιπα, τόσο μπορώ (κλαπς)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι του λες... Έχει ολόκληρο παρτσκαστεροποιείο και επιμένει να σηκώνει βάρη...

Πρέπει να έχω ένα πρότυπο...από κάπου να εμπνέομαι...άσε που παίζω καθιστός γιατί πονάει η μέση μου!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου