Προς το περιεχόμενο

Αναμεσα σε 2 Tele. Fender MIJ ή Rockinger;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελοντας να αγορασω μια τελε μετα απο ψαξιμο εχω ψιλοκαταληξει σε 2...η μια ειναι μια rockinger και η αλλη μια 62 custom japan...http://www.thomann.de/gr/fender_62_tele_custom_rw_3tsb.htm

 

την baja την απεκλεισα αν και ειναι εξαιρετικες αλλα καποια στιγμη θα την χτυπησω...ηθελα οπωσδηποτε double binding...τι λετε λοιπον για την γιαπωνεζα?την ποιοτητα της ροκινγκερ την ξερω και απο japan μονο στρατ ειχα και ηταν καλυτερη μην πω πολυ καλυτερη απο αμερικανα...

 

ισχυει το ιδιο και για τις τελε?να την χτυπησω?

 

και κατι αλλο αν θελουμε humbucker στην neck θεση ειναι περιπλοκη η συνδεσμολογια?υπαρχει κανενα σχεδιαγραμμα?πρεπει να αλλαξω και τα pots?

 

ευχαριστω παιδες ανυπομονω για την πρωτη μου τελε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι και οι 2,δεν ξερω αν η ιαπωνικη φοραει αμερικανικους μαγνητες (αυτες που πουλαν στην Ιαπωνια φορανε TS).

 

Η Rockinger εχει το καλο των jumbo frets που μπορει να σε βολεψουν περισσοτερο & καλυτερους μαγνητες (αν η Φεντερ δεν φοραει αμερικανικους αλλα τους φτηνους γιαπωνεζικους των φθηνοτερων μοντελλων) η Fender ομως εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα χτυπησα την ροκινγκερ δεν θελω να τρεχω για αλλαγες μαγνητων κλπ...και ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα τουλαχιστον απο 2 στρατ που ειχα φτιαξει ηταν αλλο πραγμα...και μου εμεινε και ενα κατοσταρικο ...αν την καταβρω με την τελε μιας και ειναι η πρωτη μου θα παω καρφι για baja...ατιμο double binding...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα χτυπησα την ροκινγκερ δεν θελω να τρεχω για αλλαγες μαγνητων κλπ...και ειμαι σιγουρος για την ποιοτητα τουλαχιστον απο 2 στρατ που ειχα φτιαξει ηταν αλλο πραγμα...και μου εμεινε και ενα κατοσταρικο ...αν την καταβρω με την τελε μιας και ειναι η πρωτη μου θα παω καρφι για baja...ατιμο double binding...

 

Συγχαρητηρια. Εισαι ο ΜΟΝΟΣ ανθρωπος που ειπε την αληθεια που ολοι ξερουν και δεν ομολογουν ουτε στον εαυτο τους. Τελε χωρις binding ειναι κουτση τελε  :)  Ολα τα αλλα (λιγο πιο τζαμπο, λιγοτερο τζαμπο, πιο αμερικανικος ο χαλκος περιελιξης του μαγνητη, πιο κινεζικος, 21 η 22 τα ταστα, who cares ....) ειναι λεπτομερειες! Εχω ακριβως την ιδια αποψη με σενα και ακριβως τους ιδιους ενδοιασμους μεταξυ japan και rockinger.

 

(by the way αν καποιος διαφωνει και θελει να ξεφορτωθει το ακαλαισθητο double binding σωμα του με η χωρις τα μπρατσα/παρελκομενα, feel free to PM me)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η MIJ fender (και φυσικα μια τελε  με binding δε χορταινεις να την κοιτας  :-* :-*) αλλα vintage ταστα, ευχαριστω δεν θα παρω. Εγω για την δικια μου LPB tele με binding πηρα μια Baja κρατησα το καταπληκτικο μανικι και ολα τα ηλεκτρικα, και της εβαλα ενα MIJ LPB custom 62 σωμα. Best of both worlds.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ειμαι στο ιδιο διλλημα τωρα...

εχω βρει japan αλλα με χαλανε τα vintage ταστα...στρεφω το βλεμμα προς την baja...

θα ηθελα να μαθω αν στη Blonde baja ειναι ορατα τα νερα του ξυλου....,γιατι μια desert sand που ειδα απο κοντα....εχει ενα κιλο χρωμα πανω, πραγμα που με ενοχλει αφανταστα!

Ας ενημερωσει αμεσα καποιος που εχει blonde baja...

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να μαθω αν στη Blonde baja ειναι ορατα τα νερα του ξυλου....,γιατι μια desert sand που ειδα απο κοντα....εχει ενα κιλο χρωμα πανω, πραγμα που με ενοχλει αφανταστα!

 

Ειναι ορατα,αλλο το blonde αλλο το desert sand.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και καλοριζικη καλοπαικτη κ.τ.λ

 

εγω εχω αλλη αποροια ..  αυτος ο ΘΩΜΑς ... (ΤΗΟΜΑΝ ) θα στην στηλει χωρις προβλημα ?

και με τι εξοδα αποστολης ? και ειναι οντως φθηνοτερος τοσο οστε να αξιζει το ρισκο η μιλαμε για 40 ευρω?

 

ευχαριστω και συγγνωμη που σε ρωταω στο post σου ///

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου