Προς το περιεχόμενο

Ελληνική Έντεχνη Μουσική


θωμας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια ειναι η γνωμη σας για την ελληνικη εντεχνη μουσικη? (ΜΑΛΑΜΑΣ,ΠΕΡΙΔΗΣ, ΛΥΔΑΚΗΣ, ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ, κ.α)

εγω ασχολουμαι μ'αυτο το ειδος(παιζω κιθαρα) και ηθελα να ρωτησω αν εχει και καποιος αλλος/η εδω κοινα ακουσματα-βιωματα.καλημερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 260
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις (κ τσακωμοί :)) στο παρελθόν γι αυτό το θέμα. Προσωπικά οι μουσικοί που ανέφερες μου αρέσουν πολύ. Γενικώς η "σκηνή" θεωρώ ότι είναι μάπα τελείως κ ότι είναι τίγκα στα ψώνια που την έχουν δει καλιτέχνες, αλλά έχει μέσα κ κάποιους που πραγματικά αξίζουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Θωμά και καλώς όρισες. Κατά την άποψή μου η πλειονότητα (όχι όλη λοιπόν) της σύγχρονης Ελληνικής μουσικής (και δη  "έντεχνη" η μη,) είναι κατά το μάλλον άσχημη. Η θλιβερή, ανερμάτιστη και σχιζοειδής ζωή αυτής της χώρας και η τραγική πορεία μας δεν θα μπορούσε να μην αποτυπώνεται και στη σχέση μας με τη μουσική, όποιο προσδιορισμό και αν χρησιμοποιούμε για την περιγραφή της, όσες και αν είναι οι εξαιρέσεις και σε οποιοδήποτε "είδος" (έντεχνο, σκυλάδικο, λαϊκό κλπ) αυτές εμφανιστούν...   

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου η πλειονότητα (όχι όλη λοιπόν) της σύγχρονης Ελληνικής μουσικής (και δη  "έντεχνη" η μη,) είναι κατά το μάλλον άσχημη. Η θλιβερή, ανερμάτιστη και σχιζοειδής ζωή αυτής της χώρας και η τραγική πορεία μας δεν θα μπορούσε να μην αποτυπώνεται και στη σχέση μας με τη μουσική, όποιο προσδιορισμό και αν χρησιμοποιούμε για την περιγραφή της, όσες και αν είναι οι εξαιρέσεις και σε οποιοδήποτε "είδος" (έντεχνο, σκυλάδικο, λαϊκό κλπ) αυτές εμφανιστούν...   

 

+123475657!

 

ειδικα για το "εντεχνο" οσο ΚΑΛΑ παιδια και να ειναι (τα περισσοτερα ειναι) οσο "σωστα" και να παιζουν,οσο καλες ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ και να εχουν δυστυχως σε ΕΜΕΝΑ (μιλαμε για προσωπικη γνωμη) δεν λενε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα (δυστυχως χωρις ΚΑΜΜΙΑ εξαιρεση)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις οπως ειπε ο superfunk, να θελω να θιξω καποιον που αυτοπροσδιοριζεται ως μουσικος αυτου του ιδιωματος, αν ειναι να ακουγονται και να γραφουν ετσι οι μουσικοι που "εχουν" η "ειναι" μεσα στην "τεχνη", προτιμω να ειμαι ενας ατεχνος κακιτεχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αισθάνομαι μία αποστροφή προς τα φρικτά "έντεχνα" κομμάτια όπως και προς οτιδήποτε άλλο ξερνάει αυτή η σιχαμένη τριτοκοσμική χώρα στην οποία όλοι ζούμε και από την οποία δεν ξεκολλάμε με τίποτα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome Θωμά  :)

 

Εγώ δεν έχω μεγάλη σχέση με ότι έχει ελληνικό στίχο γενικά (εκτός από τα δημοτικά που βάζει το ΣΚ η τηλεόραση  ;D ). Τόσα χρόνια που ακούω για το έντεχνο, δεν έχω καταλάβει ακόμα περί τίνος πρόκειται*. Η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι σαν πλειοψηφία οι καλλιτέχνες που θεωρούν και προβάλλουν εαυτούς ως "έντεχνους" απλά παίζουν το παιχνίδι της προβολής.

 

 

*πιο εύκολα θα σου εξηγήσω πως να σετάρεις ένα online collaboration workspace σε Windows 2003 Server παρά να σου εξηγήσω τι πάει να πει έντεχνο :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έντεχνο είναι το τραγούδι που έδινε βαρύτητα στον στίχο (και οι συνθέτες του είχαν πάει ΩΔΕΙΟ * ;D ;D ;D) και μελοποίησε τους ποιητές και τους έβαλε στα στόματα των πολλών. (σε μια εποχή που είχαμε Νομπελίστες ποιητές, συνθέτες με Όσκαρ και γενικά ΤΕΧΝΗ) .

Επειδή όμως αλλού ξεκινήσαμε και αλλού η ζωή μας πάει  ;), έντεχνη ανα-βαπτίστηκε η μουσική που δεν πουλούσε εμπορικά, προβάλλοντας μια πραγματική ή όχι επίφαση ποιότητας σε σχέση με το σκυλάδικο που μας κατέκλυσε.

 

Πάντως εγώ ακούω σχεδόν αποκλειστικά την καταχρηστικώς λεγόμενη ελληνική "έντεχνη" μουσική, μάλλον φταίει αυτή η ρημάδα η γλώσσα που λέμε και σε άλλα threads.  ::) ::) ::)

 

P.s : δεν έχω πάει ωδείο  :P :-[ :'(, αλλά ο όρος έντεχνο χρησιμοποιήθηκε για να δείξει εκτός  από την βαρύτητα στο στίχο και την αλλαγή της θεματολογίας, την δυτική μουσική παιδεία των δύο κύριων εκφραστών της, Χατζιδάκι και Θοδωράκη.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα την μαυρη μας την ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ την καταλαβαινουμε απο το γεγονος οτι ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ χρησιμοποιειται ο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ αυτος ορος. ::)

 

Τι τα θες ομως χωριο ειμαστε,αναγεννηση δεν περασαμε καπως πρεπει να κανουμε το κομματι μας ως...αρχοντοχωριατες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, για τους γνωστούς λόγους.

 

-Γειά σου Σπύρο, τι κάνεις;

-Ακούω μουσική.

-Τι ακούς;

-Παπακωνσταντίνου.

-Βασίλη;

-(έντονα προσβεβλημένος) Όχι βέβαια! Θανάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου