Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην των partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά θεωρώ τις partcaster ως την έσχατη λύση στην απόκτηση κιθάρας.

 

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι το πως κάποιος θα επιλέξει να δώσει λεφτά για μια κιθάρα που δεν έχει ακούσει.

Κατά τη γνώμη μου, τα specs μιας κιθάρας δεν αποτελούν πάντα εγγύηση για τις ηχητικές της επιδόσεις.

Είναι λίγο gambling το να ταιριάζεις ένα neck σε ένα body, ακόμα κι όταν ξέρεις ποιό είδος ξύλου θέλεις ή ποιό βάρος περίπου προτιμάς.

Σίγουρα οι πιθανότητες στο να βγει κάτι καλό είναι περισσότερο υπέρ παρά κατά, είναι όμως σαν να αντιστρέφεις την ατάκα απο μια παλιά, διάσημη τηλεοπτική διαφήμηση...

 

"...κι αν ΔΕΝ σου κάτσει?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι το πως κάποιος θα επιλέξει να δώσει λεφτά για μια κιθάρα που δεν έχει ακούσει.

Μπορείς όμως να δώσεις λεφτά για μία κιθάρα που άκουσες και σου άρεσε εκείνη τη στιγμή...αλλά δεν ξέρεις έαν στο διπλανό μαγαζί έχει μία καλύτερη.

Με αυτή τη λογική δεν θα αγοράζαμε κιθάρα αλλά θα είμασταν συνέχεια στη αναρώτηση.

 

Επειδη εχω "φτιαξει"...απειρες partscasters στη ζωη μου (και οι βασικες μου κιθαρες..ΕΙΝΑΙ partscasters) ειμαι σιγουρος οτι αν οντως καποιος ξερει τι θελει μπορει να το πετυχει 100% με την επιλογη των σωστων υλικων..απο εκει και περα το μονο που χρειαζεται ειναι μια καλη συναρμολογηση και ενα εξαιρετικο set up &...ετοιμη...η....custom shop..... ;D

Προσυπογράφω, χωρίς να έχω φτιάξει άπειρες, απλά μερικές καλές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς όμως να δώσεις λεφτά για μία κιθάρα που άκουσες και σου άρεσε εκείνη τη στιγμή...αλλά δεν ξέρεις έαν στο διπλανό μαγαζί έχει μία καλύτερη.

Με αυτή τη λογική δεν θα αγοράζαμε κιθάρα αλλά θα είμασταν συνέχεια στη αναρώτηση.

 

 

Ποιά λογική απο τις δύο, yours or mine??

Γιατί αυτά που λες εσυ απο αυτό που είπα εγω απέχουν εκατοντάδες χιλιόμετρα!... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς όμως να δώσεις λεφτά για μία κιθάρα που άκουσες και σου άρεσε εκείνη τη στιγμή...αλλά δεν ξέρεις έαν στο διπλανό μαγαζί έχει μία καλύτερη.

Με αυτή τη λογική δεν θα αγοράζαμε κιθάρα αλλά θα είμασταν συνέχεια στη αναρώτηση.

παντά έτσι δε γίνεται?

....μόλις αγοράσουμε τη δικιά μας θέλουμε και αυτή του γείτονα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, τα specs μιας κιθάρας δεν αποτελούν πάντα εγγύηση για τις ηχητικές της επιδόσεις.

Είναι λίγο gambling το να ταιριάζεις ένα neck σε ένα body, ακόμα κι όταν ξέρεις ποιό είδος ξύλου θέλεις ή ποιό βάρος περίπου προτιμάς.

 

Εδω θα διαφωνησω (respectfully αλλα σθεναρα.... ;D),ειδικα οταν μιλαμε για κατι τοσο απλο οσο μια Fender Style κιθαρα το αποτελεσμα ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ. ;)

 

Εχω φτιαξει δεκαδες tele με πολυ συγκεκριμενα specs για εναν συγκεκριμενο ηχο και σχεδον ολες ειχαν τον ιδιο πανω κατω ηχο (στον ιδιο ενισχυτη βεβαια),ο ηχος δε αυτος οφειλονταν κατα το μεγαλυτερο μερος στους ιδιους.....μαγνητες....( το υπολοιπο μερος οφειλεται στο hardware, την σωστη συναρμολογηση, το set up,το βαρος και το παχος του μπρατσου ... ;))

 

Με αλλα λογια αν μου ζητησεις να σου "φτιαξω" μια ΜΑΜΑΤΗ  50s ή 60s tele μπορω να σου ΕΓΓΥΗΘΩ (τοσο σιγουρος ειμαι) οτι αυτη που θα σου φτιαξω θα ειναι

εκπληκτικη κιθαρα (εφαμιλη και καλυτερη ισως του custom shop μια και θα εχει και τα ακριβη specs που ΕΣΥ θελεις,καθως και καποιες λεπτομερειες που το cs ζηταει μια περιουσια για να σου φτιαξει  ;))

 

disclaimer: η συζητηση ειναι υποθετικη μια και ΔΕΝ φτιαχνω κιθαρες για αλλους αλλα μονο για  εμενα.... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτά που λες εσυ απο αυτό που είπα εγω απέχουν εκατοντάδες χιλιόμετρα!... ;)

Για να δούμε, απέχουμε?

Εσύ λές ότι δεν έχω εμπιστοσύνη για κάτι που ξεκινάει από την αρχή γιατί δεν μπορώ να το ακούσω. Σωστά?

Και εγώ λέω ότι και να το ακούσεις, είναι μια "στιγμιαία" επιβεβαίωση. Σωστά?

Εάν θυμηθούμε από τι αποτελείται μία partcaster, και όταν μιλάμε για partcasters, μιλάμε κατα 99,9% για Φεντεροειδή, bolt on κατασκευές και αφαιρέσουμε τα μεταφυσικά δρώμενα...παλαιότητες ξυλου, vibes, mojo...

τότε, μήπως πρέπει να σκεφτούμε και τη Σουπερφάνκιο (και δική μου ) λογική?

 

....μόλις αγοράσουμε τη δικιά μας θέλουμε και αυτή του γείτονα.... :)

Που καμμιά φορά, αποδεικνύει ότι δεν ξέρουμε τι θέλουμε και δεν έχουμε σωστά κριτήρια αγοράς ;)

part.jpg.3e544d210f41e456f5d5b54b4c583f51.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που καμμιά φορά, αποδεικνύει ότι δεν ξέρουμε τι θέλουμε και δεν έχουμε σωστά κριτήρια αγοράς ;)

ή μπορεί πολύ απλά να είμαστε άπληστοι και να θέλουμε τα πάντα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μπορεί πολύ απλά να είμαστε άπληστοι και να θέλουμε τα πάντα... ;D

Όταν ξέρεις τι θέλεις, μπορεί και να γίνεται...όταν δεν ξέρεις, αρχίζει και γίνεται οικονομικά ασύμφορο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο αυτό το "μυστήριο" που καλύπτει πολλά θέματα του ήχου, μεταξύ αυτών και τις κιθάρες, οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό σε ψυχοακουστικά φαινόμενα.

 

Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι η ίδια partcaster θα μεταμορφώνεται σε υπερκιθάρα ή σε κουπί, στην ΑΝΤΙΛΗΨΗ του "μέσου χρήστη", ανάλογα με το αν της βάλουμε Fender Custom Shop ή... Harley Benton decal.  ;D

 

Αν πραγματικά πειστεί κάποιος ότι στα χέρια του έχει υπερκιθάρα, τότε θα το... ζήσει! Ο μηχανισμός της αντίληψης του ανθρώπου είναι καθαρά εσωτερικό ζήτημα  ;)

 

Μόνο το Α/Β τεστ, και αυτό υπό προϋποθέσεις, μπορεί να μας οδηγήσει σε αντικειμενικά συμπεράσματα. Ή εναλλακτικά, το να υπάρχουν κάποια αντικειμενικά δεδομένα που δεν επιδέχονται ερμηνείας, όπως νότες που κόβονται, pots που κάνουν θόρυβο κλπ κλπ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανισμός της αντίληψης του ανθρώπου είναι καθαρά εσωτερικό ζήτημα  ;) 

Και εγώ το πιστεύω αυτό, ότι είμαστε υπερβολικά σύνθετο χημικοψυχικό δοκιμαστήριο, ώστε να αποτελούμε αξιόπιστους κριτές με μόνα εργαλεία τις αισθήσεις μας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου