Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην των partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαγωγή παράθεσης

Όλο αυτό το "μυστήριο" που καλύπτει πολλά θέματα του ήχου, μεταξύ αυτών και τις κιθάρες, οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό σε ψυχοακουστικά φαινόμενα.

 

εγω παλι νομιζω οτι οφειλεται σε αυτο που λεει ο Μαραθωνας παραπανω...δηλ.στο οτι ελαχιστοι ...κιθαριστες ξερουν τι θελουν και ...πως να το αποκτησουν..... ;D

 

για αυτο και βλεπεις στο noiz posts τυπου:

 

"πηρα μια Fender Nocaster & εναν twin reverb, πως μπορω να εχω ηχο....Slipknot.....?" ;D

 

"πεταλιερα για funk?" ;D

 

"αποψη για.... κιθαρα που να παιζει blues,trash metal,reggae,pop,αφρικανικη μουσικη & ρεμπετικα" ;D

 

και φυσικα το...all time classic

 

"mahogany καλο για  μεταλ?" ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Marathon,  ανάλογα την... αίσθηση  ;D

 

Π.χ. η μυρωδιά  ;D είναι πιο σταντέ. Δύσκολα θα σε πείσει κάποιος ότι δεν είναι μια καινούργια κιθάρα με νίτρο αυτή που κρατάς  ;D

 

Αντίθετα, βάζοντας κάποιος ένα κλικ πιο δυνατά τον ενισχυτή, μπορεί να σε πείσει ότι η κιθάρα Χ ακούγεται πολύ καλύτερα από την κιθάρα Ψ.

 

Superfunk το ένα δεν αποκλείει το άλλο  ;D

 

Έχει να κάνει ότι ΠΑΡΑ πολύς κόσμος ακούει με την... τσέπη! Άντε να πείσεις τον άλλο που τα έσκασε στον twin και την tele ότι με έναν... Line 6 και μια Ibanez του κ***υ θα βγάλει πιο "σωστό" metal ήχο. Δε λέω ότι θα είναι ο καλός metal ήχος! Αλλά 99% θα είναι πιο κοντά στο τυπικό metal ήχο.

 

Όχι σκέψου το:

 

-" Εεεε... μεγάλε, άσε λίγο το τριχίλιαρο setup σου, και παίξε εδώ με αυτό των 500 ευρώ."

 

- " Τι λε ρε! Παρ τον birdy-nam-nam από εδώ!"

 

Άστα να πάνε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon,  ανάλογα την... αίσθηση  ;D

Μακάρι να μπορούσαμε (απλά) να απομονώσουμε αισθήσεις...συνήθως λειτουργούν συνδιαστικά και εκεί αρχίζουν να δυσκολεύουν τα πράγματα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σου πω και το χειρότερο; Παιδικές αναμνήσεις  ;D

 

Γιατί ότι θυμίζει τα παλιά, είναι πάντα καλύτερο  ;D

μα γι αυτό (ξανα)αγόρασα Gibson...είχα καμμιά όρεξη νομίζεις να μου τη λέει ο Αudiokostas? ;D ;D

 

ή την χρειαζόμουνα? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk το ένα δεν αποκλείει το άλλο

 

σαφως.... :)

 

ασε που εχω πολλους φιλους που ηταν πεπισμενοι οτι...εχω..... τις καλυτερες κιθαρες.. ;D.... και ηθελαν να μαθουν...πως γινεται  ολες μου οι κιθαρες να ακουγονται...φανταστικα.... ;D....τους λυπηθηκα στο τελος και τους ειπα οτι εχω απλα τον...καλυτερο ΕΝΙΣΧΥΤΗ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... και ηθελαν να μαθουν...πως γινεται  ολες μου οι κιθαρες να ακουγονται...φανταστικα....

Καλά τώρα...παίζεις και φανταστικά.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία άσχετη προς το θέμα του ποστ.

Απέχω από τα μουσικά δρώμμενα χρόνια και ξαφνικά βρέθηκα εδώ μέσα και μου έχει φύγει το κεφάλι μ αυτά που διαβάζω . Κατ αρχάς τα όργανα έχουν φτηνήνει δραματικά με το πως ήξερα την αγορά και απ ότι διαβάζω από σας έχουν βελτιωθεί και ποιοτικά . Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι εμφανίζεστε να έχετε από 45 κιθάρες και 20 ενισχυτές ο καθένας ,χώρια τα πετάλια ,μείκτες ,αναμικτήρες κλπ ;D. Άντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι από εσάς θα είναι επαγγελματίες ,επίσης κάποιοι άλλοι κονομημένοι συλλέκτες ,αλλά τελικά το θέμα μου μυρίζει και μεγάλη υπερβολή. Μια κιθάρα και έναν ενισχυτή έχουμε και δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη ,πως γίνεται εσείς με όλο το εργοστάσιο της Φέντερ και της κάθε Φέντερ δίπλα σας να τα βγάζετε πέρα ?

Θα μου πεις ο άνθρωπος που ξεκίνησε το ποστ ψάχνει να βρει στρατοκάστερ ολόλευκη με λευκό μπράτσο , ο άλλος να μην έχει στη καρνταρόμπα του και μια με μπλε και πράσινους κόκκους ??  ;D

ΥΓ ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε ,δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν ,απλά εξέφρασα μια άποψη

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπορείς να φτιάχνεις (γιατί να αγοράσω μία κιθάρα, όταν μπορώ να τη φτιάξω?), μία κιθάρα το χρόνο (όπως είναι η περίπτωσή μου), και έχεις αρχίσει αυτό το σπόρ τα τελευταία 10-12 χρόνια...που είναι το περίεργο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως.... :)

 

ασε που εχω πολλους φιλους που ηταν πεπισμενοι οτι...εχω..... τις καλυτερες κιθαρες.. ;D.... και ηθελαν να μαθουν...πως γινεται  ολες μου οι κιθαρες να ακουγονται...φανταστικα.... ;D....τους λυπηθηκα στο τελος και τους ειπα οτι εχω απλα τον...καλυτερο ΕΝΙΣΧΥΤΗ.... ;D

 

Μιλάς για τον 18 βαττ η για τον Μαρκο Ι??? η για άλλο??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου