Προς το περιεχόμενο

Ποιο Mad Professor Overdive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας κυριοι κ ρεμαλοι.Βρισκομαι πολυ κοντα στην αγορα ενος εκ των τριων Mad Professor Overdrives :

1) SWEET HONEY

2) LITTLE GREEN WONDER

3) SKY BLUE

Κυνηγαω τον ηχο των Kyuss (οσο πιο κοντα μπορω να φτασω...) κ η κιθαρα μου ειναι μια Gibson SG Standard (κουρδισμενη σε C ), ο ενισχυτης μου ενας Marshall DSL-401 κ απο εφε διαθετω τα εξης: Dunlop Classic Cry Baby (το οποιο θα αλλαχτει πολυ συντομα με το Fulltone Clyde Deluxe) - Fulltone Mini Deja Vibe 2 - Mad Professor Fire Red Fuzz - Boss RE-20 (Space Echo) - Boss RC 20 XL

Οι ερωτησεις που εχω ειναι:

α) Ποιες οι διαφορες των τριων Overdrives ?

β) Ποιο ειναι το πιο καταλληλο να το παντρεψω με το fuzz μου?

γ) Θα μπει πριν η μετα το fuzz?

Μετα απο ερευνα που εκανα στον κο Γκουγκλη παρατηρησα πως μονο για το LITTLE GREEN WONDER αναφερεται ο συνδυασμος του με fuzz.Δηλ τα υπολοιπα δυο δεν κανουν τη δουλεια που θελω εξισου καλα?

Σας ευχαριστω κ περιμενω τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια.

Μην κολάς για το που μπαίνει που στη σειρά των πεταλιών... περί ορέξεως που λένε.

Πάντως κάτι στανταρ(και πιο λογικό) είναι να μπει πρώτα το drive και μετά το fuzz(εγώ έτσι τα έχω).

 

Τώρα τα drives που λες δεν τα έχω δοκιμάσει, γενικά όμως μην σε απασχολεί αν κάνουν δουλειά με το fuzz... δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην ταιριάζουν.

 

Πάρε από τα drives όποιο σου αρέσει πιο πολύ και σίγουρα αυτό θα ταιριάζει καλύτερα με το fuzz σου, διότι θα έχεις ένα ωραίο ήχο για εσένα ο οποίος θα περνάει από το fuzz και θα...σπέρνει  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

 

Η άποψη μου για τα πετάλια που ενδιαφέρεσαι είναι :

 

Sweet honey: Το πιο δυναμικό από τα τρία, ακούει απίστευτα στο παίξιμό σου και αύτο έιναι το δυνατό του σημείο. Από ήχο καθαρά υποκειμενικό πρέπει να το δοκιμάσεις, μου φαίνεται ότι μαρσαλίζει πάντως.

 

Green wonder :  Είναι σαν κλασικό tubescreamer αλλά λίγο πιο μοντέρνο και με περισσότερα μπάσα.

 

Sky Blue: Είναι πιο ευέλικτο πετάλι. Προσαρμόζεται αρκετά καλά στις ανάγκες σου και έχει περισσότερη ευκρίνεια από τα άλλα δύο.

 

κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ακριβά και τα τρία σε σχέση με την ποιότητα τους και υπάρχουν καλύτερες επιλογές παρόλα αυτά αν έπρεπε να διαλέξω ένα θα ήταν το sweet honey το οποίο θα άφηνα και πάντα ανοικτό και θα χειριζόμουν τον ήχο από την κιθάρα.

 

Ελπίζω να βοήθησε η απαντησή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iamnohero μια χαρα τα λες.Απορια:Οταν ανοιγεις κ το fuzz κ το overdrive μαζι δε γινεται τηε ψιλοπορνης απο το θορυβο???

Bill2 thanx για την προσεγγιση σου στα overdrives.Πιστευω πως κ τα 3 ειναι πολυ καλα κ πως πρεπει να τα δοκιμασω απο κοντα.Βρισκομαι σε τριλημμα!Ομως γιατι ΜΟΝΟ στο Little Green Wonder γινεται αναφορα στο ποσο καλα μπορει να συνεργαστει με ενα fuzz?Δε το πιανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά τα πετάλια με fuzz αλλά μπορώ να φανταστώ οτι λένε για το green wonder πως συνεργάζεται καλύτερα γιατί έχει πιο πολλές μεσαίες συχνότητες που ενδεχομένος να δένει πιο καλά με τα πολλά μπάσα και την έλειψη ευκρίνειας ενός fuzz πεταλιού.

 

πάντως μου φαίνεται υπερβολή να έχεις ανοικτά και fuzz και overdrive αλλά αυτό είναι απλώς μια προσωπική εκτίμηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδυασμος fuzz και overdrive (η overdrive και fuzz) ειναι το επιθυμητο αποτελεσμα που με τις καταλληλες ρυθμισεις (ακολουθουμενος ισως και απο ενα equaliser) σε οδηγει στον παραδεισο του stoner/desert rock.

Ψαχνομαι μονο για Mad Professor γιατι απλα εχω φαει κολλημα.So simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά νομίζω οτι σε αυτά τα λεφτά (αν πας για τα handwired & οχι τα PCB)

οτι μπορείς να βρείς καλύτερα πράγματα. Αλλά αφου έχει φάει κόλλημα δεν πειράζει, συμβαίνει και στισ καλύτερες οικογένειες.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανοιγεις κ το fuzz κ το overdrive μαζι δε γινεται τηε ψιλοπορνης απο το θορυβο???

 

Μωρέ χαλασμός γίνεται... όμως για εμένα κάτι τέτοιο είναι το ζητούμενο... να γίνει της πόπης...

Γενικά αν είσαι προσεκτικός στις ρυθμίσεις και στις εντάσεις θα πάρεις ένα ωραίο ιδιαίτερο αποτέλεσμα... μη φοβάσαι για μικροφονισμούς και τέτοια... απλά να μην υπερβάλεις στις ρυθμίσεις (ανάλογα και με τις ανάγκες σου βέβαια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπει πριν η μετα το fuzz?

 

αν το fuzz σου ειναι γερμανιου τοτε αναγκαστικα θα το βαλεις μπροστα απο ΟΛΑ τα πεταλια σου μια και αυτα τα fuzz δεν ...αρεσκονται στο buffering καποιου αλλου πεταλιου μπροστα απο αυτα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου