Προς το περιεχόμενο

Ποιο Mad Professor Overdive?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ σας ερωτω τωρα κυριοι...Χρειαζομαι high gain (τυπου tubescreamer,στην περιπτωση μου το liltle green wonder) η μηπως low gain (sweet honey) overdrive  για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα???Επισης τι εννοουμε οταν λεμε πως boost-αρουμε το fuzz με ενα overdrive???Δωστε τα φωτα σας please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα...  :)

 

Καλησπερα σας κυριοι κ ρεμαλοι.Βρισκομαι πολυ κοντα στην αγορα ενος εκ των τριων Mad Professor Overdrives :

1) SWEET HONEY

2) LITTLE GREEN WONDER

3) SKY BLUE

Κυνηγαω τον ηχο των Kyuss (οσο πιο κοντα μπορω να φτασω...) κ η κιθαρα μου ειναι μια Gibson SG Standard (κουρδισμενη σε C ), ο ενισχυτης μου ενας Marshall DSL-401 κ απο εφε διαθετω τα εξης: Dunlop Classic Cry Baby (το οποιο θα αλλαχτει πολυ συντομα με το Fulltone Clyde Deluxe) - Fulltone Mini Deja Vibe 2 - Mad Professor Fire Red Fuzz - Boss RE-20 (Space Echo) - Boss RC 20 XL

Οι ερωτησεις που εχω ειναι:

α) Ποιες οι διαφορες των τριων Overdrives ?

β) Ποιο ειναι το πιο καταλληλο να το παντρεψω με το fuzz μου?

γ) Θα μπει πριν η μετα το fuzz?

Μετα απο ερευνα που εκανα στον κο Γκουγκλη παρατηρησα πως μονο για το LITTLE GREEN WONDER αναφερεται ο συνδυασμος του με fuzz.Δηλ τα υπολοιπα δυο δεν κανουν τη δουλεια που θελω εξισου καλα?

Σας ευχαριστω κ περιμενω τις απαντησεις σας.

 

α) Το Sweet Honey είναι αυτό εκ των τριων που αποκρίνεται πιο καλά στην ένταση της πενιάς σου, στις δυναμικές του παιξίματός σου και στη θέση του vol. knob της κιθάρας σου. Είναι πολύ "διάφανο" επί του φυσικού σου ήχου και πολύ ήπιο στο γρεζάκι του, που μοιάζει λίγο με Plexi.

To Little Green Wonder είναι μια έκδοση του πασίγνωστου tubescreamer εκ της Mad Professor, με καλύτερα μπάσα, πιο λεπτομερή ήχο και με πολύ πιο ευαίσθητο tone knob. Πολύ καλή επιλογή αν κάποιος ψάχνει κάτι σε ts.

To Sky Βlue είναι πιο ιδιοσυγκρασιακό πετάλι, το οποίο είναι κάπως tubescreamer-y αλλά με αρκετά περισσότερο gain (στα όρια του distortion) και ενίοτε δύσκολο να το "παντρέψεις" με καθαρούς, λαμπερούς ενισχυτές - μπορεί να σου ακουστεί άγριο στις ψηλές. Είναι αυτό εκ των τριων που μου άρεσε σαφώς λιγότερο... απογοητευτικό, για την ακρίβεια.

 

Τώρα πια βγαίνουν και σε φτηνότερες εκδόσεις από την Mad Professor, που διατίθενται παράλληλα με τις πιο ακριβές. Εξωτερικά μοιάζουν πάρα πολύ, εσωτερικά έχουν μικρές διαφορές στον τρόπο κατασκευής. Σημειωτέον ότι τυχόν αντιστοιχίες των πεταλιών της Μad Professor με τα BJF (τα χειροποίητα του Bjorn) ΔΕΝ σημαίνει ότι έχουν τον ίδιο ήχο, όπως πχ. το Sweet Honey με το Ηoney Bee.

 

β) Η δικιά μου προτίμηση για το πιο κατάλληλο για "πάντρεμα" με το φαζ σου: αυτό που είναι πιο transparent, χωρίς να κυριεύει με τον δικό του gain τον ήχο που θες να φτιάξεις. Σαν πρώτη επιλογή όμως θα πρότεινα το Green Wonder και όχι το Sweet Honey, γιατί από τους δικούς μου εξαντλητικούς πειραματισμούς (και για τον ήχο των Kyuss) έχω βρει πως tubescreamer-y πετάλια αντιδρούν καλύτερα. Αν είσαι στην Αθήνα μπορείς όμως να πάρεις το φαζ και την κιθάρα σου και να πας στον ντίλερ στο κέντρο για να αποφασίσεις μόνος σου...

 

γ) Μεγάλη υπόθεση. Πρέπει να είχα γράψει κατεβατά παλιότερα σε εκείνο το θέμα με τον stoner ήχο. Ιν ε νάτσελ, πρέπει να αποφασίσεις αν θες το φαζ σου να πουσάρει το overdrive σου ή το ανάποδο. Δεν υπάρχει κάποια πεπατημένη, μόνο ο πειραματισμός θα σε οδηγήσει στο διαφωτισμό αγαπητέ γκρασχόπερ... Η δικιά μου συνταγή συνηθως είναι το φαζ (πχ. το Fulltone Ultimate Octave ή κάποιο άγριο overdrive σε στυλ Catalinbread Super Charged Overdrive) σε ψηλό volume πάνω σε Τimmy ή κάποιο ts σε πολύ ήπιο gain. To ανάποδο δεν βγάζει τόσο τον πολύ συγκεκριμένο overblown ήχο που χρειάζεσαι. Υπόψιν ότι γενικώς ενδείκνυται closed back καμπίνα και ΑΦΘΟΝΑ μπάσα σε τρελές εντάσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τι εννοουμε οταν λεμε πως boost-αρουμε το fuzz με ενα overdrive?

 

Eννοούμε πως πριν από το φαζ έχουμε συνδέσει ένα overdrive σε υψηλό volume έτσι ώστε το εισερχόμενο σήμα στο φαζ να είναι αρκετά ψηλότερο από το φυσιολογικό, "εξιτάροντας" το φαζ και σπρώχνοντάς το ακόμη περισσότερο προς την παραμόρφωση. Αυτό μπορεί να συμβεί με απλά καθαρό volume boost ή και με κάποιο έξτρα συμπεριλαμβανόμενο γρεζάκι από το overdrive, αναλόγως με το πώς θα έχεις ρυθμίσει το διακόπτη του gain του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα σε αυτο το link : http://www.pedalgeek.com/cgi-bin/new_shop.cgi?command=link--mplgw προς το τελος αναφερει: The LGW can be used as an overdrive to already distorting amplifiers or pedals downstream, as well as function as a filter when fed with fuzz pedals that may be rough on some amplifiers.Εννοειται πως θα ανεβω Αθηνα να τεσταρω προτου σκασω τα ωραια μου 250 περιπου ευρω (αφου ψαχνομαι για BJF).Αρνητικο ειναι πως ο Marshall μου ειναι combo με ανοιχτη καμπινα.

Παιδες ευχαριστω πολυ για τις γνωμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που λέει το λινκ (αλήθεια γιατί δεν φαίνεται μπλε και υπογραμμισμένο όπως πριν?) είναι το promotion υλικό της ίδιας της εταιρίας. Όλο το κείμενο μπορείς να το διαβάσεις εδώ: http://www.mpamp.com/pedal/pedals-lgw.html

 

Aυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι ανακριβές (αντιθέτως σε γενικές γραμμές συμφωνώ), απλά όμως το εγκώμιο ίσως είναι λίγο υπερβολικό, και βρισκόμενοι στην αναζήτηση όσο το δυνατόν μεγαλύτερου αγοραστικού κοινού το μόνο που δεν σου λένε ότι κάνει είναι να βγάζει και το σκύλο βόλτα...

 

BJF είπαμε ότι είναι άλλα πετάλια. Φτιαγμένα στο χέρι από τον σχεδιαστή της Mad Professor αλλά διαφορετικά σε τιμή, ήχο και διαθεσιμότητα (μεγάλες λίστες αναμονής): http://www.custom-sounds.com/epages/Gagar.sf/en_US/?ObjectPath=/Shops/CustomSounds/Categories/1051/1072

 

Μad Professor Little Green Wonder υπάρχουν δυο (με πολύ μικρές διαφορές στον ήχο)...

το ακριβότερο: http://proguitarshop.com/store/effects-overdrive-pedals-mad-professor-overdrive-pedals-c-602_6_304/mad-professor-little-green-wonder-overdrive-pedal-p-201

και το φτηνότερο: http://proguitarshop.com/store/effects-overdrive-pedals-c-602_6/mad-professor-little-green-wonder-overdrive-cb-p-2029

 

O Έλληνας ντίλερ δεν ξέρω αν φέρνει το φτηνότερο... καλά θα ήταν να ρωτήσεις. Αν σε ενδιαφέρει θα σου πω τις (ελάχιστες) εξωτερικές διαφορές για να μην τα μπερδέψεις.

 

Για τα μπάσα της open back που λες, μπορείς να την τοποθετήσεις κοντά σε τοίχο/γωνία ή και να της προσθέσεις μπάσα με κάποιο eq. Υπόψιν όμως ότι ο ήχος των Kyuss στην πραγματικότητα προερχόταν πάντα από amp distortion, και κυρίως στοκ Marshall με απύθμενα μπάσα, πουσαρισμένων από απλά πεταλάκια όπως το κλασσικό SD1. H μεγάλη αλλαγή στο gear του Homme ήρθε μετά το '97 - καμία σχέση όμως με το προηγούμενο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday αναμεσα στα 2 Litle Green Wonder παρατηρω κατ΄ αρχην τη διαφορα στο χρωμα.Το ακριβο εξακολουθει να ειναι μπλε?Μετα,στο ακριβο κατω απο το λογοτυπο της Mad Professor αναγραφει overdrive ενω στο φθηνο το αναγραφει πανω απο το λογοτυπο της εταιριας.Το ακριβο παρατηρω πως εχει ασημι τα μεταλικα του μερη ενω το φθηνο χρυσα.Υπαρχει κατι αλλο που δε βλεπω?

 

Η διαφορα στη τιμη δεν οφειλεται πως το ακριβο κατασκευαζεται στο χερι ενω το φθηνο εργοστασιακα?Ηχητικα τι διαφορες εχουν?

 

Για τα μπασα μαλλον λεω να παρω ενα eq (MXR 6 band ή Boss GE7).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ παρατηρητικός, όντως έτσι είναι με το λογότυπο. Στο ένα είναι κάτω και στο άλλο πάνω. Το φτηνό και το ακριβό έχουν και τα δυο, από όσο γνωρίζω, ασημί μεταλλικά μέρη. Το ακριβό έχει μεταλλικό κουτί που είναι λίγο βαρύτερο, και το χρώμα τους είναι σχεδόν το ίδιο (γαλαζωπό), μόνο που το φτηνότερο έχει λιγότερο λεπτομερείς και λίγο πιο ανοιχτές "σκιες" στην απόχρωση.

 

Η διαφορά στην τιμή οφείλεται ακριβώς σε αυτό που είπες. Το ακριβό κατασκευάζεται στο χέρι στην Φινλανδία ενώ το φτηνότερο βιομηχανικά κάπου αλλού... και τα δυο όμως έχουν PCB. Στο φτηνότερο τα pots, jacks και ο true bypass switch είναι μονταρισμένα επάνω στο PCB ενώ στο ακριβότερο όχι (υποτιθέμενη μεγαλύτερη αντοχή στην κακομεταχείριση).

 

Δεν τα έχω βάλει δίπλα-δίπλα - οι γνώμες διίστανται, οι πιο πολλοί λένε νομίζω πως είναι αμελητέα έως εντελώς ανύπαρκτη. Ο Θωμάς είχε παλιότερα και το φτηνότερο στα 174 ευρώ, τώρα όμως μόνο το ακριβότερο στα 244.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου