Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας τον clean strat ήχο


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με όσους μίλησαν για προτίμηση neck μαγνητών και αυτή τη θέση είναι η προσωπική μου επιλογή για τέτοια παιξίματα. Απλώς θεωρώ ότι middle-neck είναι μάλλον all time classic strat ήχος και αντιπροσωπευτικός για παρουσίαση.

 

Νέστορα, σίγουρα δίπλα στον ενισχυτή τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά. Απλώς προσπάθησα να αποτυπώσω τον ήχο που ακούω εγώ όσο καλύτερα μπορούσα.

 

Επίσης η αναζήτηση του clean strat tone δεν τελειώνει ποτέ :D (τι θα κάνουμε μετά χωρίς τους βαρβάρους;)

 

Παραθέτω και το backing track για Vagtanplan και όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

 

Αν κάποιος έχει πρόταση και ηχογράφηση όσον αφορά τον τίτλο του thread, ωραίο θα ήταν να ακούσουμε και κάτι διαφορετικό από αυτό που ανέβασα εγώ. Ίσως θα ήταν και ευκαιρία για εποικοδομητική συζήτηση πάνω στο πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τον συγκεκριμένο ήχο και τι ζητάει. Οπότε clips δικά σας ή links από youtube είναι ευπρόσδεκτα.

 

 

Αυτά.

 

Υ.Γ. Τώρα παρατήρησα ότι το αρχικό μου ποστ έγραψα "picks" αντί για "peaks". Πιστεύω να γίνεται αντιληπτή η σύγχυση όταν ο λόγος είναι για μαγνήτες ;)

east_pasco_blues_backing_track.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νέστορα, σίγουρα δίπλα στον ενισχυτή τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά. Απλώς προσπάθησα να αποτυπώσω τον ήχο που ακούω εγώ όσο καλύτερα μπορούσα.

Δεν χρειάζεται να απολογείσαι....ο Νέστορας, δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με clean ήχο ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να απολογείσαι....ο Νέστορας, δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με clean ήχο ;D

 

παιζει δηλ...μονο mahogany heavy metal? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να απολογείσαι....ο Νέστορας, δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με clean ήχο ;D

Σε λίγο θα έχει, γιατί από τότε που ήρθε ο Yameth στο στουντιάκι μας η πεταλιέρα μου τα έχει παίξει και δεν μπορώ να βρώ που έχω απώλεια σήματος. Όταν δε χθες μπαϊλντησα στη πρόβα και την έβαλα καρφί άκουσα τη κιθάρα, και με βλέπω να τα πουλάω όλα. >:(

Χώρια τη πλάκα τώρα ο καθαρός Fenderostrat ήχος που έχω στ' αυτιά μου είναι άλλος.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρια τη πλάκα τώρα ο καθαρός Fenderostrat ήχος που έχω στ' αυτιά μου είναι άλλος.

Ναι, αλλά δεν μας λές ποιός είναι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι μαγνήτες φοράει...αυτός?

Τον ενισχυτή τον βλέπουμε...

Αν δεν ακούς τη διαφορά τότε...

Απλά άκουσε ξανά το κλιπ του jj (που είναι εξαιρετικός κιθαρίστας και <<τραγουδιστής>> ;D) και θα διαπιστώσεις ότι είναι λίγο μα λίγο νερουλό το αποτέλεσμα- πάντα όσον αφορά τον ήχο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ακούς τη διαφορά τότε...

Απλά άκουσε ξανά το κλιπ του jj (που είναι εξαιρετικός κιθαρίστας και <<τραγουδιστής>> ;D) και θα διαπιστώσεις ότι είναι λίγο μα λίγο νερουλό το αποτέλεσμα- πάντα όσον αφορά τον ήχο.

Πολύ ωραία όλα αυτά....με τι "Hardware" το πετυχαίνει?

 

Από ότι βλέπω...μια "πειραγμένη" American Standard έχει...

ούτε η ίδια η Fender, δεν την παράγει ;D ;D

http://livemusiciancentral.com/2008/09/18/carl-verheyen-discusses-the-fender-stratocaster/

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου