Προς το περιεχόμενο

Μια και λεγαμε για groove..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως αν μιλαμε για groove σε rock μουσικη, εμενα το μυαλο μου παει σε AC/DC μεταξυ αλλων. Κουνιεσαι θες δε θες.

 

Οσο για jamiroquai και tower of power που μπηκαν παραπανω, απλα μπορω να πεθανω ευτυχισμενος αφου καταφερα να τους δω απο κοντα, .&-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως αν μιλαμε για groove σε rock μουσικη, εμενα το μυαλο μου παει σε AC/DC μεταξυ αλλων. Κουνιεσαι θες δε θες.

 

+2112

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το τσαμικο χορος ειναι μεγαλε, εχει groove?

Καλή ερώτηση.

Έχει;

Τι είναι τελικά αυτό το groove;

Δεν ξέρω. Τείνω στο να πω ότι είναι (όχι αποκλειστικό) προνόμιο της μαύρης μουσικής αλλά αυτό δεν πιστεύω ότι είναι αλήθεια. Απλώς είμαι θιασώτης του συγκεκριμένου είδους και άρα biased.

Ούτε προσωπικά συγχέω το beat με το groove. To groove είναι ένας υπόγειος εσωτερικός που αρχίζει να σε κάνει να κουνήσεις το κορμί. Έχει κάτι ερωτικό, έχει κάτι μυστικιστικό. Είναι τέχνη και τεχνική και ορμέμφυτο. Το beat σε κάνει να κουνήσεις το πόδι, να χτυπηθείς, να χορέψεις. To groove να λικνιστείς. Μπορεί να συνυπάρχουν. Οι AC/DC ας πούμε έχουν beat του θανατά. Δεν θα έλεγα ότι έχουν groove. H χορευτική του Manchester (με Mondays προεξεχόντων αλλά και Dragons, Roses, Carpets) είχε groove. Και στο Hard υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα. Το Iron Horse (το original όχι στο live) των Motorhead πχ έχει groove με το καντάρι. Ακόμα και σε poser δίσκους (Stevie Salas - Colorcode) έχω ακούσει groovάτα κομμάτια.  

Για αυτό και πιστεύω ότι το groove είναι προνόμιο μουσικών με mid tempo. Για να μπορέσει το σώμα να "απορροφήσει" τον ρυθμό. Είτε είναι reggae, soul, ηπειρώτικο, ρεμπέτικο, pop ή βυζαντινή ψαλμωδία. Είναι το παιχνίδιασμα με τον ρυθμό. Απορρέει περισσότερο από άρσεις και παύσεις (αυτά που δεν λες πολλές φορές είναι σημαντικότερα από αυτά που πολυλές) παρά από τις θέσεις. Και για χιλιοστή φορά να πω ότι για μένα, ως προς την κιθάρα (γιατί είπαμε ότι το groove είναι ομαδικό άθλημα), βρίσκεται σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα στο δεξί του κιθαρίστα.

 

Είναι πολύ πρωί ακόμα και μπουρδες μπορεί να λέω.

Ελπίζω να βγάλατε κάποιο μικρό νόημα του τι θεωρώ εγώ groove.

 

ΥΓ Είναι περίεργο που κατά σύμπτωση έγινε ταυτόχρονη αναφορά στους AC/DC  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το τσαμικο χορος ειναι μεγαλε, εχει groove?

 

Σαφως και εχει.... ;) (αν η ορχηστρα ειναι μαματη)....

 

Απλα υπαρχουν...διαβαθμησεις στο groove ,στο Pocket & στο swing... ;D

 

Βαθμις 1 (παιδικη... ;D)

 

 

Βαθμις 2 (βασικη)

 

 

Βαθμις 3 (advanced)

 

 

Βαθμις 4 (monster league)

 

Steve Jordan: The Groove Is Here (2002) - funk cut

 

Βαθμις 5 (eat my dust.. ;D)

 

http://www.youtube.com/watch?v=O3Pa0sQUckM

 

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη, θα προτιμούσα να τοποθετηθούμε (ίσως γιατί το έκανα εγώ ;D) παρά να παραθέτουμε ατελείωτες λίστες από τι γουστάρουμε να ακούμε.

Αλλιώς θα καταντήσει το πράγμα σε στυλ "τι ακούτε τώρα" thread.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση.

Έχει;

Η ερωτηση δεν ηταν τυχαια, πιστευω οτι ΠΑΝΤΟΥ μπορει κατι να παιζετε grooveατα. Εχω δει κατι groove σε πανηγυρια, μακαρι να ειχα μαζι μεσα να τα ηχογραφουσα

Οι AC/DC ας πούμε έχουν beat του θανατά. Δεν θα έλεγα ότι έχουν groove. Το Iron Horse (το original όχι στο live) των Motorhead πχ έχει groove με το καντάρι. Ακόμα και σε poser δίσκους (Steve Salas - Colorcode) έχω ακούσει groovάτα κομμάτια.

Οι ACDC για μενα με το οπωςθεςπεστο (για μενα ΕΙΝΑΙ groove) κουνανε κτηρια. Stevie Salas παιχταρας ΚΑΙ με TM Stevens στο μπασο.

Mototrhead ασχολιαστο, απλα υποκρινομαι, και μαλιστα ειναι παραδειγμα, πως τρεις μουσικοι που ειναι ουσιαστικα αχρηστοι παικτικα βγαζουν αυτο το GROOVE

Για αυτό και πιστεύω ότι το groove είναι προνόμιο μουσικών με mid tempo.

Right said

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα groove ειναι το ποσο ...βαθια μπαινει ενας μουσικος στο "pocket"....οταν αυτο γινεται με σχεδον μεταφυσικη ΑΝΕΣΗ οδηγει σε  μια σχεδον...θρησκευτικη εμπειρια...ειναι πολυ δυσκολο να το αναλυσει κανεις....συνηθως το νοιωθει

 

Βεβαια αν δεν εχει ο ιδιος groove δεν το καταλαβαινει...καν.... ;D) (με εξαιρεση βεβαια την κατηγορια....eat my dust (στη συναυλια του JB στο Λυκαβητο χορευαν ακομα και οι καθαριστριες στην τουαλετα... ;D)

 

Προσωπικα εχω δει απιστευτο groove σε πολλα και διαφορετικα ειδη μουσικης,απο Live του Mακη Χριστοδουλοπουλου και απιστευτες εβραϊκες μπαντες σε ..μπαρμιτσβαδες στη ΝΥ...μεχρι τον James Brown & το live της Aretha Franklin στο Radio City στα 80s που..... αλλαξε τη ζωη μου.... ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα groove ειναι το ποσο ...βαθια μπαινει ενας μουσικος στο "pocket"....οταν αυτο γινεται με σχεδον μεταφυσικη ΑΝΕΣΗ οδηγει σε  μια σχεδον...θρησκευτικη εμπειρια...ειναι πολυ δυσκολο να το αναλυσει κανεις....συνηθως το νοιωθει

Ναι κάτι τέτοιο εννοώ.

 

Η ερωτηση δεν ηταν τυχαια, πιστευω οτι ΠΑΝΤΟΥ μπορει κατι να παιζετε grooveατα.

Έχω σοβαρές αμφιβολίες κατά πόσον μια πόλκα, το Morris dancing ή το schuhplattler μπορούν να βγάλουν groove (αν και από εύθυμο beat τα πάνε μια χαρά)

Αντίθετα αυτό το θρησκευτικό που λέει ο SF που αναδυει το "Βασιλικός θα γίνω",  η "Ευδοκία (ωχ όχι πάλι)" και εκατοντάδες άλλα ρεμπέτικα και δημοτικά, υπάρχει από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Εγγενώς...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το τσαμικο χορος ειναι μεγαλε, εχει groove?

Αν και ισχύει αυτό:

 

Σαφως και εχει.... Wink (αν η ορχηστρα ειναι μαματη)....

  Ειδικότερα,πιστεύω,πως το τσάμικο δεν έχει το swing feeling.

 

  Στο μυαλό μου,έχω το εξής διαχωρισμό:

Αν χορεύω,δε σημαίνει ντε και καλά πως groov-άρω.

 

Και μια και αναφέρθηκαμε στην παράδοση,αν και δεν είμαι Πόντιος,υπάρχουν ποντιακοί χοροί που,λες και διεγείρουν εσώτατα συναισθήματα,δημιουργώντας σε όλους την ανάγκη να κινηθούν με το ρυθμό του κεμετζέ και του νταουλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου