Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για studio recording


3D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα/μέρα σε όλους/ες !

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια κιθάρα για να καλύψω τις ανάγκες που δεν μου προσφέρει (και τόσο καλά) η fender strat που ήδη έχω . Δηλάδή μια κιθάρα για γκάζια σε rock/heavy στυλ . Η χρήση της θα είνα αποκλειστικά για recording στο home studio μου . Με αυτά τα δεδομένα έκανα μια σκέψη την οποία θέλω να την μοιραστώ μαζί σας για να δω αν τη συμμερίζεστε κι εσείς και αν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση . Δηλαδή :

 

Εφ' όσον η κιθάρα δεν είναι προορισμένη για live  αλλα μόνο για ηχογραφίσεις , δεν αξίζει και τόσο να δώσω αρκετά λεφτά , δεδομένου οτι και μια φθηνότερη με το κατάλληλο "πείραγμα" με εφε pluggins κτλ , μπορεί να βελτιωθεί αρκετά (ή τελος πάντων πολύ περισσότερο απο τα περιθώρια βελτίωσης που μπορεί να απολαύσει κάποιος που παίζει live) . Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι ως 450 ευρώ και σκέφτομαι :

http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_prophecy_custom_exme.htm

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_honeyburst.htm

 

Αν έχει κανείς εμπειρία απο χρήση κιθάρας σε studio ας βοηθήσει Please !

 

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα έχει να κάνει με σένα και μόνο. Ούτε με το στούντιο ούτε με το λάιβ ούτε με το δωμάτιό σου. Οπότε δεν υπάρχει - τουλάχιστον από λειτουργικής πλευράς - κιθάρα για στούντιο. Οι παραπάνω κιθάρες είναι αξιοπρεπέστατες για ό,τιδήποτε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που περιγραφεις προσωπικα το μεταφραζω σε κιθαρα τυπου στρατοκαστερ με διπλο μαγνητη στη γεφυρα και τρεμολο η floyd.Ισως και ενα σετ emg πανω να βοηθουσε για να

εχεις πιο αχρωματιστο ηχο η τιποτα dimarzio noisless.μια καλη επιλογη θα ηταν να δεις τις jackson σε αυτα τα χρηματα η καποια ltd.

Πιστευω θα σε καλυψουν ανετα για hard rock μεχρι super metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατ σου κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι μια χαρα... μπορεις αν θες να αλλαξεις το μαγνητη που εχει στην γεφυρα και να βαλεις ενα hot rails η καποιον αλλο διπλο σε μεγεθος μονου της ντιμαρζιο που ειναι καταπληκτικοι μαγνητες και με την καταλληλη πεταλιερα να βγαζεις αξιοπρεπεστατο ηχο... πολυ καλυτερα να αναβαθμισεις το ηδη υπαρχον οργανο σου παρα να παρεις αλλη μια κιθαρα... δηλαδη

 

fender strat-hotrails+digitech rp500  (π.χ.) βγαζεις ηχο που δεν θα το πιστευεις...

 

τα 450 ευρω ειναι πολυ λιγα για κιθαρα αξιωσεων , ειναι παρα πολλα ομως αν τα χρησιμοποιησεις σωστα , και αναβαθμισεις την fender-αρα σου...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως πρέπει να βρεις μια καλή πεταλιέρα????????

 

 

Μπα ... ολα τα εφε κτλ τα δουλεύω με software ... Για τους φιλους που λεν οτι η Fender μου είνα ΟΚ , θα ήθελα να την κρατήσω με 9αρες χορδές όπως την εχω τώρα και να έχω την αλλη με 10αρες για πιο "βαριές" χρήσεις . Δυστυχώς το να αλλάζω 9αρες και 10αρες στην Fender είναι ολόκληρη διαδικασία (floyd rose βλέπεις) . Ευχαριστώ όλους όσοι απαντήσαν ! Κανείς καμία άλλη ιδέα-πρόταση ?

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου