Προς το περιεχόμενο

Update σε Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συγκεκριμένη κιθάρα, είναι η πρώτη που έφτιαξα και έχει "συναισθηματική" αξία. Όταν την είχα φτιάξει (και επειδή δεν ήξερα τι θα έβγαινε), δεν είχα βάλει και τα καλύτερα υλικά.

Επειδή όμως έχει ωραίο flame μπράτσο και τελικά ωραία όψη, είπα να την αξιοποιήσω.

Έβγαλα από πάνω τους μέτριους (κατ εμέ) Fender Noiseless και της πέρασα τους Vintage Tonerider που είχα.

Η κύρια αλλαγή όμως είναι η δοκιμή πάνω της του TremKing

http://tremking.com/prod2.html

dscn2293.jpeg

dscn2294.jpeg

dscn2295.jpeg

Έχει ένα αρκετά έξυπνο σχεδιασμό σταθερού μπλόκ, είναι τρίβιδο και συγκρίνεται ΕΥ-ΚΟ-ΛΑ με το μικρό Steinberger. Με λίγα λόγια, είναι κλάσεις καλύτερο (σε χρήση) από οποιοδήποτε Fender και λίγο πιο κάτω από τα FR. To έχω 2 μέρες και χοροπηδάω επάνω και δεν ξεκουρδίζεται με τίποτα.

Βέβαια, έφτιαξα (ο Yann δηλαδή... :D) και καινούργιο nut από το περισευούμενο γραφίτη από τον Moses και έβαλα και Sperzel Trim-Lok κλειδιά...γιατί χωρίς αυτά η Σολ δεν καθόταν με τίποτα.

dscn2297.jpeg

Το συνιστώ σε όποιους θέλουν "αγριάδες" με τη Strat τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο αποτέλεσμα Ανέστη!

Τα spring claws και τα ελλατήρια είναι "πειραγμένα" ή έτσι έρχεται απ'την tremking?

 

Εγώ θα δοκίμαζα επίσης να βάλω και brass nut αντί για γραφίτη, πες στον Yann να σου φτιάξει ένα θα δεις διαφορά στον ήχο και στο κούρδισμα.

 

Εμφανισιακά... δεν θα πω πολλά, απλά τέλεια!!!

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα spring claws και τα ελλατήρια είναι "πειραγμένα" ή έτσι έρχεται απ'την tremking?

Έρχεται έτσι όπως τα βλέπεις...

 

Ωραίο αποτέλεσμα Ανέστη!

Εγώ θα δοκίμαζα επίσης να βάλω και brass nut αντί για γραφίτη, πες στον Yann να σου φτιάξει ένα θα δεις διαφορά στον ήχο και στο κούρδισμα.

Στον ήχο, μάλλον, θα κάνει διαφορά που δεν θα ακούω ;D...στο δε κούρδισμα γιατί να μπλέξω αφού τώρα ΔΕΝ ξεκουρδίζεται? ;)

Για την ακρίβεια είχα πάρει ένα roller nut...αλλά ήθελε πολύ σκάψιμο και δεν το έκανα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται έτσι όπως τα βλέπεις...

Α ναι? Χμ... Ενδιαφέρον, τροχό έχω, spring claws έχω, ελλατήρια έχω...για να πειραματιστώ λιγάκι ;D

 

Στον ήχο, μάλλον, θα κάνει διαφορά που δεν θα ακούω ;D...

Χαχαχαχαχα ;D Θεός!!!

 

στο δε κούρδισμα γιατί να μπλέξω αφού τώρα ΔΕΝ ξεκουρδίζεται? ;)

Για την ακρίβεια είχα πάρει ένα roller nut...αλλά ήθελε πολύ σκάψιμο και δεν το έκανα.

Σωστός είσαι.

Το roller nut το πήρες τελικά και σου 'μεινε?

Δεν πειράζει, άσε που εκτός απο σκάψιμο θέλει και τσεκάρισμα στις μπίλιες που θέλεουν γρασσάκι που και που (το ξέρεις οτι σκουριάζουν?).

Αλλά αφου έτσι δεν σου ξεκουρδίζει είσαι ΟΚ!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέστη μπράβο!

 

Θα ήθελα να γράψεις περί routing που χρειάστηκε για να περαστεί το TK. Είχες πάρει και τα templates μαζί?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πειράζουμε πανεύκολα...να εγγυηθώ το αποτέλεσμα δεν μπορώ ::). Προφανώς και κάποιο μέρος της διαφάνειας θα χαθεί...

 

Θα ήθελα να γράψεις περί routing που χρειάστηκε για να περαστεί το TK. Είχες πάρει και τα templates μαζί?

Το στέλνει σε χαρτί μαζί με το κίτ...από εκεί και πέρα χρειάστηκε λίγο dremmel...αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Yann είναι πονηρός και πανέξυπνος μαστοράκος...κάτι τέτοια templates τα έχει για πλάκα ;). Για άλλη μία φορά θα τονίσω, πόσο σημαντικά σε μία κιθάρα είναι τα σωστά κλειδιά και το καλοκομένο nut. Χωρίς αυτά τα 2, το Tremking ήταν για πέταμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στέλνει σε χαρτί μαζί με το κίτ...από εκεί και πέρα χρειάστηκε λίγο dremmel...αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Yann είναι πονηρός και πανέξυπνος μαστοράκος...κάτι τέτοια templates τα έχει για πλάκα ;). Για άλλη μία φορά θα τονίσω, πόσο σημαντικά σε μία κιθάρα είναι τα σωστά κλειδιά και το καλοκομένο nut. Χωρίς αυτά τα 2, το Tremking ήταν για πέταμα.

 

Τα πουλάνε απ'όσο ξέρω και σε πλεξιγκλας (για μαστόρους προφανώς), αλλά σαφώς μπορείς να φτιάξεις το δικό σου. Για τα υπόλοιπα που γράφεις +1.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

perfect...respect  ;)

 

την παρακατω πως να την πειραξουμε ? ;D

 

telethrough.png

;D

 

 

 

 

Αυτές όταν αρχίζουν και λερώνονται, τις αποσυναρμολογείς και τις βάζεις άφοβα στο πλυντήριο πιάτων!... :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου