Προς το περιεχόμενο

Επιλογη αναμεσα σε τρεις modeling amp


Celf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω τον Spider IV αλλα 150w. Απο οσο ξερω ο ηχος ειναι ιδιος. Μπορεις να βγαλεις οτι ηχο θελεις. Μπορει να μην εχει τον ηχο που εχει ενας tube αλλα εχει τοσες πολλες επιλογες π εμενα δν με πειραζει. Εχει επισης πολλα εφε, ενσωματωμενο looper 14sec. Αν παρεις και το FBV controler μπορεις να το κανεις και αναβαθμιση κ να προσθεσεις καινουρια εφε που βγαινουν ποτε ποτε. Με το καινουριο update π βγηκε μπορεις να εχεις 76 εφε απ οτι θυμαμαι στον ενισχυτη. Εμενα μ αρεσει. Πολλοι λενε οτι δν εχει τον ζεστο ηχο του tube. Παντως για χρηση στο σπιτι πιστευω ειναι οτι πρεπει. Μπορεις να βγαλεις οτι ηχο θες, να αποθηκευεις του ηχους π φτιαχνεις κ να τους επιλεγεις οποτε θες απλα πατωντας ενα κουμπι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο peavey αν εχεις υπομονη και ασχοληθεις λιγο θα σου δωσει πιο πολλα. Εγω εχω τον 30αρη και ειναι υπερβολικα δυνατος για τρανζιστορατος...

 

Το master volume παει μεχρι το 13 και γω το εχω σταθερα στο 3 και παιζω αναλογα με το στυλ το post gain που στην ουσια ειναι volume.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε όμως ο φίλος μας ότι θέλει μόντελινγκ ενισχυτή για να μην πάρει πετάλια οπότε τα υπερβολικά εφέ είναι θετικό και το ταίριασμα με πετάλια κάπως αδιάφορο. ;) Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ καλύτερα να δεί ακριβός τα εφέ που έχει ο καθένας και να πάρει αυτόν που έχει αυτά που χρειάζεται. Ο κύβος είναι όντος και αυτός πολύ καλός ενισχυτής τον έχει ένας φίλος μου.

 

Το υπερβολικό εφέ είναι μειονέκτημα όταν δεν μπορείς να τα χειριστείς και να τα ελαττώσεις. τα εφέ του λάιν6 καταντούν ενοχλητικά και άχρηστα γιαυτό τον λόγο. όχι όλα. αλλά κρίμα είναι να τα έχεις και να μην τα χρησιμοποιείς.

 

Επίσης μπορεί από θέμα χειρισμού να είναι πολύ καλός ο σπάιντερ αλλά από θέμα ήχου ο κύβος είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει στην κατηγορία του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπερβολικό εφέ είναι μειονέκτημα όταν δεν μπορείς να τα χειριστείς και να τα ελαττώσεις. τα εφέ του λάιν6 καταντούν ενοχλητικά και άχρηστα γιαυτό τον λόγο. όχι όλα. αλλά κρίμα είναι να τα έχεις και να μην τα χρησιμοποιείς.

 

Εγώ πίστευα ότι αυτό το είχαμε για αυτονόητο  ;)

 

Εμένα αυτό που μου την σπάει σε ενισχυτές και πεταλίερες με πολλά εφέ είναι ότι μερικά εφέ δεν μπορείς να τα έχεις ταυτόχρονα. Στην αράχνη πχ μπορείς να έχεις 1 από τα chorus/flanger-phaser-tremolo(όλα άχρηστα σε εμένα) μαζί με sweep echo-tape echo-reverb δηλαδή γιατί να μην μπορώ να βάλω έκο με ρίβερμπ μαζί 8α εκραγεί το σύμπαν; >:( Δεν είναι δα και καμία διέρεση με το 0  ;D

 

Ο πίβι νομίζω έχει τα πιο πολλά μαζεμένα εφέ και γίνετε τις κακομοίρας, πραγματικά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να θέλει χρειάζεται όλα αυτά τα εφέ που διαθέτει

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πίστευα ότι αυτό το είχαμε για αυτονόητο  ;)

 

Εμένα αυτό που μου την σπάει σε ενισχυτές και πεταλίερες με πολλά εφέ είναι ότι μερικά εφέ δεν μπορείς να τα έχεις ταυτόχρονα. Στην αράχνη πχ μπορείς να έχεις 1 από τα chorus/flanger-phaser-tremolo(όλα άχρηστα σε εμένα) μαζί με sweep echo-tape echo-reverb δηλαδή γιατί να μην μπορώ να βάλω έκο με ρίβερμπ μαζί 8α εκραγεί το σύμπαν; >:( Δεν είναι δα και καμία διέρεση με το 0  ;D

 

Ο πίβι νομίζω έχει τα πιο πολλά μαζεμένα εφέ και γίνετε τις κακομοίρας, πραγματικά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να θέλει χρειάζεται όλα αυτά τα εφέ που διαθέτει

 

Echo με reverb μπορεις να βαλεις μαζι στον spider. Εχει ξεχωριστο knob για το reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4 150w. αλλα κ στο 75w π εχει στις επιλογες ειναι ακριβως το ιδιο. Μονο τα watt αλλαζουν κ εχει ενα ηχειο αντι για δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ή το αλλάξανε στο καινούργιο μοντέλο ή υπάρχει μόνο στα μοντέλα με πολλά βαττ που είναι μεγαλύτερα και χωράνε περισσότερα νόμπς ;)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ στον 4 ο 15 κ 30w ειναι διαφορετικος απο τους υπολοιπους. Πιο λιγα preset k εφε κ απ οτι θυμαμαι δν παιρνουν κ fbv.

 

edit: Τελικα απ οτι ειδα παιρνουν fbv αλλα μονο το express οχι το shortboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου