Προς το περιεχόμενο

αλλαγη μαγνητων σε μπασο


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπεριζω ολους τους συμφορουμιτες μου

 

λοιπον εχουμε και λεμε...αποφασισα να αλλαξω μαγνητες στο παλιο μου μπασακι και για να μην το πουλησω(πρωτη αγαπη και παντοτινη βλεπετε :P)

το μπασσο ειναι το προηγουμενο μοντελο αυτου εδω:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_b154dx_str.htm

 

απλως ειμαι ψιλοασχετος απο ηλεκτρολογικα και δεν ξερω καν αν οι μαγνητες του ειναι passive η active

αν ειναι active μπορω να βαλω passive και το αντιθετο?

θα εχω διαφορα στον ηχο μου με αυτην την αλλαγη?

θα χρειαστει να αλλαξω και προενισχυση?

και τελος τι μαγνητες προτεινετε

πληροφοριακα τα ξυλα στο μπασο μου ειναι agathis σωμα maple μανικι rosewood ταστιερα

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσσο σου έχει passive μαγνήτες και προενίσχυση, οπότε είναι κατά το ήμισυ "active". Έχεις επιλογές πάντως έτσι. Μπορείς είτε να αλλάξεις μαγνήτες και να κρατήσεις την υπάρχουσα προενίσχυση ή απλά να αλλάξεις προενίσχυση. Πάνω κάτω το ίδιο θα σου κοστίσει either way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να τα αλλαξω και τα 2.προενισχυση εγω εχω 2 band eq και θελω τριπλο eq οπωσδηποτε απλα δεν ξερω τι μαγνητες να βαλω...προενισχυση ψιλοεχω καταληξει καπου...η aquilar κοβει κωλους και η glockenland επισης θα δειξει γι αυτο αλλα μαγνητες αν μπορειτε να προτεινετε ακουω προτασεις

 

καλημερα  :)

 

Το μπασο σου λογικα ειναι active, παιρνει μπαταρια για να δουλεψει ετσι ?

ναι θελει μπαταρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Glockenklang με Delano SBC Series.

 

Αν και εμένα μου αρέσουν τα :

-EMG 40P5 Neck

-EMG 40DC Bridge

-EMG BTS EQ

που έχω. Πολύ ικανοποιημένος

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σκεφτομουν για τον EMG 35TW στη γεφυρα γιατι εχει την δυνατοτητα για να split-αρει με διακοπτακι...για μπροστα δεν ξερω ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα.  Στην θέση σου εφόσον έχεις αποφασίσει να αλλάξεις οπωσδήποτε την προενίσχυση σε κάποια με mid boost/cut, θα ξεκινούσα απο αυτό το σημείο. Μετά την αλλαγή της on board προενίσχυσης ίσως διαπιστώσεις οτι σου κάνει ο ήχος σου και με αυτό τον τρόπο δέν αλλάξεις τους μαγνήτες. Οι προενισχύσεις συνήθως δίνουν αρκετά απο  τον συνολικό χαρακτήρα στον ήχο ενός οργάνου, μερικές φορές ακόμα και με άλλους μαγνήτες ο ήχος μοιάζει αρκετά "όμοιος" μέσα απο την ίδια προενίσχυση.

Καλή τύχη πάντως, κι εγώ κάνω αρκετές φορές τέτοιους πειραματισμούς, αν και έχω καταλήξει πλέον σε ένα συνδυασμό ο οποίος μου δίνει όλα αυτά που χρειάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασο φωναζει για EMG ομολογουμενως.

 

Γνωμη (ακολουθωντας περιπου τον Οντιοκωστα):

 

EMG 35P4 neck

EMG 35CS bridge (μου ακουγεται πολυ καλυτερα απο τον DC, γουστα ειναι αυτα)

EMG BQS system (προσωπικα ειμαι 2-band τυπος αλλα αφου εχει ηδη 5 knobs το μπασο, might as well use them)

 

Αν μπορεις παιρνεις τους νεους X series μαγνητες.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου