Προς το περιεχόμενο

σκληρός δίσκο scsi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας έχω έναν σκληρό δίσκο scsi 4,3gb για το korg triton classic θέλω να τον φορτώσω με sampler αλλά ο υπολογιστής δεν τον βλέπει έκανα κάτι ενέργειες για να τον αναγνωρίσει αλλά τίποτα, μάλλον κάτι κατάφερα να χαλάσω τον υπολογιστη.Εαν κάποιος γνωρίζει τη ακριβός πρέπει να κάνω παιδιά  sos….. :-[  να περνάτε καλά                                                                                                                                                                               

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To jumper το έχεις ρυθμίσει σωστά στον SCSI;

Τι SCSI δίσκο έχεις;

Τι SCSI controller έχεις;

Τι motherboard έχεις;

 

Αν θυμάμαι καλά, χρειάζεται κάποιο utility με το BIOS του adapter για να δει το σύστημα σου το δίσκο. Νομίζω ότι θα βρεις σχετικές πληροφορίες στο site της εταιρείας του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerasimos ευχαριστώ που μου απάντησες τον δίσκο τον αγόρασα από το epay τον πήρα επειδή είναι συμβατός με το όργανο είναι εξωτερικός scsi 4,3gb traxdata pro series για korg triton στη αρχή ούτε το όργανο το έβλεπε άλλαξα κάτι νούμερα που έχει από το (0-7)και στο αριθμό (6) το αναγνώρισε στην συνέχεια έκανα format και τον κούμπωσα στον υπολογιστής στην scsi θύρα παραλιλη 25pin που έχει πάνω στην  motherboard σκέφτηκα μήπως αλλάζοντας τα νούμερα (0-7)κάπου θα τον έβλεπε τίποτα πήγα προσθήκη υλικού μπας και τον αναγνοριση τίποτα πάλη πήγα στα BIOS κάπου είδα HD-SCSI και κάτι άλλο δεν θυμάμαι το έβαλα SCSI έκανα επαναεκινηση μπλοκαρε ο υπολογιστής και εδώ ανοίγω άλλο πρόβλημα δεν μπορώ να ξεμπλοκάρω τον υπολογιστής, μετά από πολλή ώρα σκάλισμα και ψάξιμο τη φταίει μπήκε σε λειτουργία αλλά κάτι πείραξα έσβησα από τα windows και αναγκαστικά και έκανα format ο άσχετος χάνοντας ένα σωρό χρήσιμα αρχεία τραγούδια και αλλά. φίλε gerasimos τι motherboard έχω δεν ξέρω SCSI controller είναι εξτρα κάρτα στη όπια θα κουμπώσω τον σκληρό scsi μήπως από oτι θα κατάλαβες είμαι ψηλό άσχετος …..  Παιδιά οποίος γνωρίζει ας βοηθήσει κατάσταση  για τη δεν το κόβω να βγάζω άκρη μόνος   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) τον κούμπωσα στον υπολογιστής στην scsi θύρα παραλιλη 25pin που έχει πάνω στην  motherboard

 

Αυτό πως το κατάφερες; Δεν νομίζω να υπάρχει 25-pin SCSI connector. Επίσης, αν είναι Parallel SCSI θα χρειαστείς και τερματισμό (SCSI terminator).

 

σκέφτηκα μήπως αλλάζοντας τα νούμερα (0-7)κάπου θα τον έβλεπε τίποτα πήγα προσθήκη υλικού μπας και τον αναγνοριση τίποτα πάλη πήγα στα BIOS κάπου είδα HD-SCSI και κάτι άλλο δεν θυμάμαι το έβαλα SCSI έκανα επαναεκινηση μπλοκαρε ο υπολογιστής και εδώ ανοίγω άλλο πρόβλημα δεν μπορώ να ξεμπλοκάρω τον υπολογιστής, μετά από πολλή ώρα σκάλισμα και ψάξιμο τη φταίει μπήκε σε λειτουργία αλλά κάτι πείραξα έσβησα από τα windows και αναγκαστικά και έκανα format ο άσχετος χάνοντας ένα σωρό χρήσιμα αρχεία τραγούδια και αλλά. φίλε gerasimos τι motherboard έχω δεν ξέρω SCSI controller είναι εξτρα κάρτα στη όπια θα κουμπώσω τον σκληρό scsi μήπως από oτι θα κατάλαβες είμαι ψηλό άσχετος …..  Παιδιά οποίος γνωρίζει ας βοηθήσει κατάσταση  για τη δεν το κόβω να βγάζω άκρη μόνος     

 

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ, αλλά χρειάζεσαι SCSI controller για να μπορέσεις να δουλέψεις το δίσκο από το PC. Οι υλοποιήσεις SCSI είναι ακριβές, γι'αυτό και δε νομίζω έχει το motherboard σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μου πίσω από τον υπολογιστής στην motherboard έχει μια θύρα παραλιλη (μήπως είναι για εκτυπωτή)  ???είχα  τη εντύπωση εκεί μπορώ να συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό τώρα κατάλαβα ότι χρειάζομαι άλλη κάρτα  SCSI controller να σε καλά……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου